ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
10 березня 2015 року № 826/18388/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Дочірнього підприємства " А.Е.Т. Джоін ап!"
до Державної податкової інспекції Оболонського району ГУ Міндоходів у м. Києві
про скасування рішення
Дочірнє підприємство «А.Е.Т. Джоін Ап!» (далі по тексту - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві (далі по тексту - відповідач), в якому просить суд скасувати рішення № 0055911705 від 13 листопада 2014 року, винесене Державною податковою інспекцією у Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Позивач не погоджується з висновками Акта перевірки та прийнятим на його підставі рішенням, вважаючи його безпідставним та таким, що ґрунтуються на суб'єктивних припущеннях посадових осіб відповідача, не відповідають вимогам чинного податкового законодавства.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з посиланням на їх безпідставність, просив суд відмовити у їх задоволенні. Відповідачем зазначено, що перевіркою встановлено заниження бази нарахування єдиного внеску в травні 2014 року на суму 145565,64 грн., на яку позивачем не нарахований єдиний внесок в розмірі 37,26 %, 8,41 %, 34,7 %, 33,2 % на суму 132615,03 грн. Та не утриманий єдиний внесок в розмірі 3,6 %, 2,6 %, 2 % з ФОП застрахованих осіб на суму 12950,61 грн., за результатами чого донараховано ЄСВ в розмірі 145565,64 грн. Відповідач вважає обставини, викладені в акті перевірки та запереченнях, належними, достатніми та допустимими доказами правомірності винесення спірного рішення.
Керуючись приписами частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» позивач є платником єдиного внеску.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі ст. 20, п.п.78.1.13 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, ст.35 Закону України «Про оплату праці», наказу ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 17 жовтня 2014 року № 229 посадовими особами відповідача проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДП «А.Е.Т. Джоін АП!» з питань дотримання норм чинного законодавства України в частині оформленні трудових відносин та з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 квітня 2014 року по 30 червня 2014 року, результати якої оформлені актом перевірки від 30 жовтня 2014 року № 1192-26-54-17-05-31408096.
Перевіркою встановлено порушення позивачем:
1) п.п.4 п.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.п.3.1 п.3, п.п.5.1 п.5 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міндоходів України від 09 вересня 2013 року № 454, в результаті чого донараховано за травень 2014 року єдиного соціального внеску на загальну суму 145565,64 грн., у тому числі (ЄСВ 37,26 %, 8,41 %, 33,2 % - 132615,03 грн. та ЄСВ 3,6 %, 2 % - 12950,61 грн.);
2) донарахування єдиного соціального внеску передбачає відповідальність відповідно до п.п.3 п.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09 вересня 2013 року № 455, а саме: за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.
На підставі акту перевірки та розглянутих заперечень позивача відповідачем винесено рішення від 13 листопада 2014 року №0055911705 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким позивачу в порушення ст.25, 11, п.3 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штрафні санкції в розмірі 29113,12 грн.
Не погоджуючись з винесеним рішенням, позивач звернувся до суду з вимогою про його скасування.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам, суд приходить до наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464).
Відповідно до статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч.2 ст.9 Закону № 2464).
Частиною 7 та 10 вказаної статті встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, при цьому днем сплати єдиного внеску вважається день списання банком суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону).
Відповідно до п.п.3.1 п.3 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 09 вересня 2013 року № 454, Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2013 р. за № 1628/24160 страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць. Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
В ході розгляду даної справи судом встановлено, що 12 червня 2014 року позивачем подано до ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м.Києві в електронному вигляді звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за формою, встановленою додатком № 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року, з якого вбачається, що у звітному періоді кількість застрахованих осіб, яким нараховані виплати, складає 183 особи (в п.п.3.1.1 акту перевірки вказано, що в трудових відносинах з позивачем перебувало за даними позивача 0 осіб, а за даними перевірки - 183 особи). Відповідно до таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» загальна сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, усього (р.1.1+р.1.2+р.1.3+р.1.4+р.1.5) склала 367095,42 грн., у тому числі сума нарахованої заробітної плати - 350546,14 грн. - рядок 1.1 (в п.4.1 акту перевірки зазначено, що за результатами перевірки встановлено відсутність нарахованої заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок в розмірі 36,83%, 8,41%, 33,2%, за травень 2014 року на суму 350546,14 грн. відповідно до п.п.1.4 п.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за даними звіту - 0,00 грн., за даними перевірки - 350546,14 грн.). вказаний звіт позивачем подано до ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві в електронній формі, що підтверджено квитанцією (а. с. 39), з якої вбачається, що в поданому звіті містяться помилки.
У зв'язку з виявленням помилки в поданому звіті позивачем у відповідності до положень розділу 5 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до закінчення терміну подання цього звіту повторно сформовано та подано звіт, отриманий відповідачем 17 червня 2014 року, підтвердженням чого є наявна в матеріалах справи копія квитанції (а. с. 61). У вказаному звіті позивачем виправлено допущену помилку в реквізитах (крім сум), що стосується застрахованої особи, - ОСОБА_3 (виправлено ідентифікаційний код з НОМЕР_2 на вірний - НОМЕР_3).
Згідно поданого звіту єдиний внесок за травень 2014 року фактично нарахований позивачем у сумі 145565,64 грн. відповідно до рядка 8 звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування до органів доходів і зборів та перерахований у сумі 144985,80 грн. згідно наявних в матеріалах справи копій платіжних доручень на рахунок ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві у строк встановлений ч. 8 ст. 9 Закону № 2464.
При цьому, розмір нарахованої позивачем суми ЄСВ за травень 2014 року та факт її зарахування на рахунки ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, відповідачем згідно наявних матеріалів справи не заперечується та не спростований під час розгляду справи.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем згідно платіжних доручень, копії яких містяться в матеріалах справи, від 02 червня 2014 року № 128 на суму 7867304 грн., 02 червня 2014 року № 126 на суму 7768,35 грн., від 02 червня 2014 року № 45172 на суму 5096,99 грн., від 02 червня 2014 року № 45167 на суму 307,01 грн., від 27 травня 2014 року № 45001 на суму 426,30 грн., від 16 травня 2014 року № 44749 на суму 45988,41 грн., від 30 травня 2014 року № 45088 на суму 1285,11 грн., від 30 травня 2014 року № 45087 на суму 125,61 грн., від 05 травня 2014 року № 44416 на суму 48,46 грн., від 16 травня 2014 року № 44748 на суму 196,98 грн., від 05 травня 2014 року № 44414 на суму 4,74 грн., від 16 травня 2014 року № 44747 на суму 4579,38 грн., від 27 травня 2014 року № 45000 на суму 41,66 грн., від 06 травня 2014 року № 44435 на суму 48,46 грн., від 06 травня 2014 року № 44434 на суму 4,74 грн., від 02 червня 2014 року № 127 на суму 390,56 грн. було здійснено оплату нарахованого єдиного соціального внеску за травень 2014 року, який перерахований на рахунки ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві. Загалом за вказаними платіжними дорученнями позивачем перераховано єдиного внеску (33,2%, 2%, 36,83%, 3,6%, 8,41%) у травні 2014 року на суму 144985,80 грн. При цьому, судом не приймаються до уваги копії платіжних доручень , від 12 травня 2014 року № 44613 на суму 797,56 грн. (ЄСВ 33,2% за квітень 2014 року), від 30 травня 2014 року № 45093 на суму 72,20 грн. (ЄСВ 2% з лікарняних за квітень 2014 року), оскільки суми сплаченого ЄСВ не підпадають під спірний період.
Відповідачем, в свою чергу, не надано жодних доказів на підтвердження не нарахування чи несвоєчасного нарахування, обчислення чи сплати єдиного внеску.
Отже, позивачем було дотримано вимоги частин 2, 7, 8, 10 статті 9 Закону №2464 в частині самостійного нарахування та сплати єдиного внеску за травень 2014 року.
Крім того, частина 11 статті 25 Закону № 2464 пов'язує застосування фінансових санкцій зі своєчасним не нарахуванням платником єдиного внеску, а не з помилковим заповненням певних рядків звіту, що фактично мало місце при поданні його до ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м. Києві за травень 2014 року.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28 березня 2013 року № К/9991/79448/12 та від 28 листопада 2013 року № К/800/10924/13.
Крім того, як вбачається з акту від 30 жовтня 2014 року № 1192-26-54-17-05-31408096, перевірка проведена на підставі ст. 20 ПК України, відповідно до якої контролюючі органи мають право, у тому числі, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків; запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; отримувати від платників податків, платників єдиного внеску та надавати у межах, передбачених законом, документи в електронному вигляді тощо; п.п. 78.1.13 п. 78.1 ст. 78 ПК України, відповідно до якої документальна позапланова перевірка у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.
Тобто, в межах даної перевірки відповідач з метою встановлення правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску позивачем за травень 2014 року мав право отримати відомості про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску, а також інші відомості, необхідні для виконання органами доходів і зборів функцій, передбачених цим Законом; здійснити перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.
Відтак, враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини щодо своєчасності сплати позивачем єдиного внеску за травень 2014 року та те, що здійсненню сплати передувало нарахування такого внеску позивачем згідно звіту, суд зазначає, що допущення технічної помилки при заповненні рядків звіту за травень 2014 року, які в подальшому були самостійно виявлені та виправлені позивачем, не може бути підставою для застосування штрафних санкцій згідно п.3 ч.11 ст.25 Закону № 2464.
За таких обставин, судом під час розгляду справи не встановлено фактів порушення позивачем Закону № 2464, а відтак суд приходить до висновку про безпідставність застосування до Дочірнього підприємства «А.Е.Т. Джоін ап.!» штрафних санкцій, а відтак і про протиправність винесення спірного рішення про застосування штрафних санкцій.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем під час розгляду справи не доведено законності та обґрунтованості прийняття спірного рішення, у зв'язку з чим та враховуючи наведене в сукупності, суд приходить до висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення.
Керуючись вимогами статей 11, 69 - 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
1. Адміністративний позов Дочірнього підприємства «А.Е.Т. Джоін ап!» - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів від 13 листопада 2014 року № 0055911705.
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «А.Е.Т. Джоін ап.!» (код ЄДРПОУ 31408096) понесені судові витрати в розмірі 200,00 грн. (двісті грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили в строки та порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Ю. Гарник