ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
18 лютого 2015 року 14 год. 36 хв. № 826/19981/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючої - судді Мазур А.С., при секретарі судових засідань Хильницькій В.О., за участю представника позивача - Старченко Р.П., представника відповідача - Єрьоміна О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС в м. Києві
доПриватного акціонерного товариства «Трест Київміськбуд-1»
простягнення заборгованості,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 лютого 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Державна податкова інспекція в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - позивач) з позовом до Приватного акціонерного товариства «Трест Київміськбуд -1» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості, в якому просить суд:
- стягнути з ПАТ «Трест Київміськбуд -1» кошти в розмірі 25 067 785, 80 грн. з рахунків відповідача у банках: ПАТ «КБ Хрещатик», м. Київ, МФО банку 300670 (номери рахунків 26046001041747; 26002001041747 українські гривні); ПАТ «Неос Банк» м. Київ, МФО банку 320940 (номери рахунків26001029997001 українські гривні, долари США); ПАТ «Банк Столиця» м. Київ, МФО банку 380623 (номери рахунків 2600102999701 українські гривні, долари США), а також зарахувати кошти на відповідні рахунки позивача в залежності від виду податку.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ПрАТ «Трест Київміськбуд -1» зареєстроване Оболонською районною у м. Києві державною адміністрацією як юридична особа та відповідно є платником податків і зборів, передбачених ПК України.
На день подання позову за відповідачем рахується заборгованість 25 067 785, 80 грн., з яких: заборгованість з ПДВ - 5643810,50 грн. у томи числі сума недоїмки 5636132,00 грн., сума пені 7678,50 грн.; заборгованість з податку на прибуток у розмірі 14127843,63 грн.; заборгованість по оренді землі для юридичних осіб - 3472602,09 грн. у тому числі недоїмка - 3463224, 10 грн. пеня - 9377,99 грн.; заборгованість по земельному податку для юридичних осіб у розмірі 187540,12 грн. у тому числі недоїмки 187250, 52 грн. пеня - 289,60 грн.; заборгованість з авансованих внесків з податку на прибуток - 1613601; заборгованість з податку на нерухоме майно - 22388,43 грн. у томи числі недоїмка 22176,65 грн., пеня - 211,78 грн.
Так позивачем на виконання вимог ПК України відповідачу рекомендованим листом було направлено податкову вимогу № 29 від 05.01.2012 на суму 122773,80 грн. даний лист отримано відповідачем.
Згодом позивач виніс рішення № 744/10/24-104 від 11.01.2012 про опис майна у податкову заставу, про що повідомлено ПрАТ «Трест Київміськбуд» листом № 29 від 11.01.2012.
Оскільки у відповідача на день подання позову наявний непогашений борг, позивач у відповідності до вимог ПК України і звернувся до суду з даним позовом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити посилаючись на викладені у позовній заяві обставини та факти.
Представник позивача проти задоволення позову заперечував, однак не заперечував факт наявності заборгованості та її розмір.
Крім того представником відповідача подано письмові заперечення в яких він зазначає, що позивач при зверненні до суду в загальному (позовному) порядку порушив процесуальні вимоги ст. 183-3 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, дослідивши подані відповідачем заперечення, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Судом установлено, що за адресою: м. Київ, вул. Маршала Тимошенко, 29-б, зареєстрована юридична особа у формі ПрАТ «Трест Київміськбуд -1» (а.с. 224-225).
Як вбачається з довідки Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві № 1804 від 12.12.2014 за ПрАТ «Трест Киїмськбуд 1» обліковується заборгованість на загальну суму 25 067 785 грн. 80 коп. (а.с. 5).
Крім того наявна заборгованість підтверджується наступними доказами наявними в матеріалах справи а саме: належним чином завіреними копіями декларацій з ПДВ в період за серпень 2012 по жовтень 2014 року; належним чином завіреними копіями декларації з податку на прибуток за 2011-2013 роки; належним чином завіреною копією звіту по земельному податку станом на лютий 2013; належним чином завіреними копіями декларацій з плати за землю за 2012 -2013 роки; належним чином завіреною копією декларації з податку на нерухоме майно за 2014 рік.
Так вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом п. 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. За змістом п. 41.1 цієї статті контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади та його територіальні органи.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно зі ст. 3 зазначеного Закону органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
У відповідності до пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.14.1.156 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Судом встановлено що відповідач будучи юридичною особою та перебуваючи на обліку в Державній податковій інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві має податковий борг 25 067 785, 80 грн., з яких: заборгованість з ПДВ - 5643810,50 грн. у томи числі сума недоїмки 5636132,00 грн., сума пені 7678,50 грн.; заборгованість з податку на прибуток у розмірі 14127843,63 грн.; заборгованість по оренді землі для юридичних осіб - 3472602,09 грн. у тому числі недоїмка - 3463224, 10 грн. пеня - 9377,99 грн.; заборгованість по земельному податку для юридичних осіб у розмірі 187540,12 грн. у тому числі недоїмки 187250, 52 грн. пеня - 289,60 грн.; заборгованість з авансованих внесків з податку на прибуток - 1613601; заборгованість з податку на нерухоме майно - 22388,43 грн. у томи числі недоїмка 22176,65 грн., пеня - 211,78 грн.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби, у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
На виконання вказаних положень Податкового кодексу України позивачем надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» № 29 від 05.01.2012 , відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків станом на 05.01.2012 становить 122773,80 грн. (а.с. 6).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків згідно з пунктом 95.2. цієї ж статті, провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, у статті 95 Податкового кодексу України визначено порядок реалізації права контролюючого органу на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу платників податків, крім фізичних осіб. За змістом цієї статті, способи погашення податкового боргу платника податку наступні: стягнення грошових коштів, які знаходять на рахунках в банках, які обслуговують цього платника; продаж майна, що перебуває в податковій заставі, стягнення коштів за рахунок готівки.
Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень з вимогами про стягнення податкового боргу за рахунок коштів передбачено у статті 183-3 КАС України, відповідно до ч. 1 якої провадження у таких справах здійснюється на підставі подання органів доходів і зборів. Частиною 3 статті 183-3 КАС України передбачено, що подання органу державної податкової служби подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
Відповідно до ч. 5 ст. 183-3 КАС України суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання у разі, якщо: 1) заявлено вимогу, не передбачену частиною першою цієї статті; 2) із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.
Норми статті 183-3 КАС України встановлюють окремий вид судового провадження за зверненням органів доходів і зборів, який відрізняється від позовного. Як випливає зі змісту роз'яснень Вищого адміністративного суду України, наданих в листах №149/11/13-11 від 02.02.2011 року, №1044/11/13-12 від 12.04.2012 року та №1484/12/13-13 від 24.10.2013 року і на які покликається відповідач при обґрунтуванні своєї позиції, залишення без розгляду подання податкового органу, закриття провадження чи відмова у прийнятті подання не позбавляють орган доходів і зборів звернутися з позовною заявою про стягнення коштів для погашення боргу у загальному порядку позовного провадження, визначеного КАС України.
Разом з тим, на думку суду, наявність відмови у прийнятті подання чи залишенні його без розгляду, не є необхідною умовою для звернення органу доходів і зборів в позовному провадженні, Тому посилання представника відповідача на порушення позивачем процедури стягнення податкового боргу, на думку суду, є необґрунтованими.
Крім того суд дійшов висновку, що положення Податкового кодексу України не містять імперативної умови звернення в порядку ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України як обов'язкової підстави для подання позову про стягнення податкового боргу для розгляду в загальному порядку позовного провадження.
Крім того, і подання і позовна заява є формами звернення до суду з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Подання відрізняється від позовної заяви спрощеною процедурою розгляду із певним обмеженням прав відповідача.
Розгляд справи у позовному провадженні зумовлює більші можливості для сторін довести правомірність вимог або заперечень.
Отже, суд приходить до висновку, що недотримання форми звернення не позбавляє контролюючий орган права звернутися з позовною заявою про стягнення податкового боргу в порядку позовного провадження відповідно до норм Податкового кодексу України.
Окрім того, слід зазначити, що відповідач не висловив будь-яких заперечень з приводу наявності податкового боргу, про стягнення якого подано цей позов. Зокрема відповідач не зазначив про обставини, які б свідчили про те, що сума грошового зобов'язання, визначена позивачем є неузгодженою чи про наявність інших фактів, які б давали підстави для висновку про безпідставність позовних вимог. Доказів повного погашення податкового боргу чи часткової сплати цієї суми грошового зобов'язання до бюджету відповідач також не надав.
Згідно ч.ч. 3-5 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Відмова від права на звернення до суду є недійсною.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи, що судом на підставі зібраних по справі доказів встановлено, що відповідач має непогашений податковий борг у сумі 25067785, 80 грн., а також беручи відсутність у позивача можливості іншим чином стягнути зазначену суму до бюджету, суд приходить до висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві задовольнити.
Стягнути з ПАТ «Трест Київміськбуд -1» кошти в розмірі 25 067 785, 80 грн. (двадцять п'ять мільйонів шістдесят сім тисяч сімсот вісімдесят п'ять гривень 80 коп.) з рахунків відповідача у банках:
ПАТ «КБ «ХРЕЩАТИК», м. Київ, МФО банку 300670 (номери рахунків 26046001041747; 26002001041747 (укр. грн.);
ПАТ «НЕОС БАНК» м. Київ, МФО банку 320940 (номер рахунку 26001029997001 (укр. грн., долар США);
ПАТ «Банк Столиця» м. Київ, МФО банку 380623 (номер рахунку 26001029997001 (укр. грн., долар США).
Кошти зарахувати на такі розрахункові рахунки:
податок на додану вартість - 5643810,50 грн. (п'ять мільйонів шістсот сорок три тисячі вісімсот десять гривень 50 коп.) на р/р 31113029700006, код платежу 14010100;
податок на прибуток приватних підприємств - 14127843,63 грн. (чотирнадцять мільйонів сто двадцять сім тисяч вісімсот сорок три гривні 63 коп.) на р/р 31111009700006, код платежу11021000;
оренда землі з юридичних осіб - 3472602,09 грн. (три мільйона чотириста сімдесят дві тисячі шістсот дві гривні 09 коп. ) на р/р 33210812700006, код платежу 13050200;
земельний податок з юридичних осіб - 187540,12 грн. (сто вісімдесят сім тисяч п'ятсот сорок гривень 12 коп.) на р/р 33211811700006, код платежу 13050100;
авансовані внески з податку на прибуток - 1613601, 00 грн. (один мільйон шістсот тринадцять тисяч шістсот одна гривня 00 коп.) на р/р 31118165700006, код платежу 11024000;
податок на нерухоме майно - 22388,43 грн. (двадцять дві тисячі триста вісімдесят вісім гривень 43 коп.) на р/р 31510901700006, код платежу 18010100.
Одержувач УДКС України у Оболонському районі м. Києва код 38002491 Банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 23.02.2015
Суддя А.С. Мазур