ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
27 лютого 2015 року м. Київ № 826/2780/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрівська Н.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовомОСОБА_1
доУправління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві
провизнання неправомірними та незаконними дій, зобов'язання вчинити пені дії, -
17 лютого 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, в якому просила:
- визнати неправомірними та незаконними дії Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, щодо внесення в базу даних відмітки про обмеження на проведення реєстраційних дій відносно транспортного засобу «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні знаки НОМЕР_3;
- зобов'язати Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні транспортним засобом «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні НОМЕР_4 шляхом зняття відміток про заборону здійснення реєстраційних дій в базі даних;
- зобов'язати Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві надати ОСОБА_1 дозвіл на здійснення реєстраційних операцій з транспортним засобом «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні НОМЕР_4.
Відповідно до п.5, п.6 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) та чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Абзацом першим частини другої статті 5 КАС України встановлено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Строк звернення до адміністративного суду - це строк, який регламентує часові межі захисту прав і інтересів у сфері публічно-правових відносин. Строк звернення до адміністративного суду встановлено статтею 99 КАС України. Відповідно до частини 1 вказаної статті, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 просить, зокрема, визнати неправомірними та незаконними дії Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, щодо внесення в базу даних відмітки про обмеження на проведення реєстраційних дій відносно транспортного засобу «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні знаки НОМЕР_3; зобов'язати Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні транспортним засобом «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні НОМЕР_4 шляхом зняття відміток про заборону здійснення реєстраційних дій в базі даних.
У своїй позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що 27 травня 2005 року було видано тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні знаки НОМЕР_3, при цьому, по невідомій для неї причині, у тимчасовому реєстраційному талоні була внесена особлива відмітка про заборну відчудження у зв'язку з розшукм ТЗ по базі Інтерполу. Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів з вказаної дати.
01 вересня 2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України, відповідно до пункту 7 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень якого, після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, а також заяви у справах щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29 - 32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року) подані і не розглянуті до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Такі заяви чи скарги (подання) не можуть бути залишені без руху або повернуті у порядку, встановленому цим Кодексом, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог і правил підсудності, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України 1963 року або Господарським процесуальним кодексом України 1991 року.
Частиною 2 статті 99 КАС України (в редакції від 01.09.2005 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 07.07.2010р. № 2453-VI, що набрав чинності 31.07.2010 року) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, вищезазначені дії Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, виходячи з положень ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, мали бути оскаржені в судовому порядку в терміни, визначені ЦПК України.
При цьому, позовна заява не містить посилань на обставини, які перешкоджали позивачу звернутись до суду із відповідним позовом з дотриманням строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України, не наведено доводів на обґрунтування поважності причин пропуску строку та не надано доказів на підтвердження таких доводів.
Згідно частини 1 статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (ч.2 ст.100 КАС України).
З огляду на дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом - направлено до суду позивачем через поштове відділення 17 лютого 2015 року, тобто, з пропуском визначеного частиною 2 статті 99 КАС України строку для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, а також враховуючи недоведеність існування підстав вважати причини пропуску строку поважними, суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви в частині вимог про визнання неправомірними та незаконними дій Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, щодо внесення в базу даних відмітки про обмеження на проведення реєстраційних дій відносно транспортного засобу «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні знаки НОМЕР_3, а також зобов'язання Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні транспортним засобом «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні НОМЕР_4 шляхом зняття відміток про заборону здійснення реєстраційних дій в базі даних - без розгляду.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві в частині вимог про визнання неправомірними та незаконними дій Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві, щодо внесення в базу даних відмітки про обмеження на проведення реєстраційних дій відносно транспортного засобу «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні знаки НОМЕР_3, а також зобов'язання Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві усунути перешкоди в користуванні та розпорядженні транспортним засобом «БМВ Х5» 2003 року випуску, кузов НОМЕР_1, тимчасовий реєстраційний талон серії НОМЕР_2 тимчасові номерні НОМЕР_4 шляхом зняття відміток про заборону здійснення реєстраційних дій в базі даних - залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки визначені статтею 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст.185-187 КАС України.
Суддя Н.А. Добрівська