Справа № 750/1984/15-а
Провадження № 2-а/750/219/15
13 березня 2015 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі судді Супруна О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
02 березня 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати дії УПФУ в м. Чернігові щодо відмови перерахунку пенсії державного службовця неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з дати її призначення (04.03.2014) у розмірі 80 % від середньомісячної суми усіх виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у складі заробітку сум виплат, що зазначені у довідці обласної державної адміністрації від 09.02.2015 № 13-05/29.
Ухвалою судді від 03.03.2015 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
13.03.2015 на адресу суду надійшли заперечення відповідача проти позову, суть яких полягає в тому, що матеріальна допомога та індексація не відносяться до інших надбавок, які передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ), а тому не можуть бути враховані управлінням. Відповідач вважає свої дії правомірними, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 13.03.2015 адміністративний позов ОСОБА_1 в частині оскарження дій відповідача за період 04.03.2014 по 01.09.2014 включно залишено без розгляду.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України № 108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 06 листопада 2013 року (справа № 21-350а13).
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 про складові її заробітної плати, № 13-05/29 від 09.02.2015, вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення становить 6414,60 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань становить - 2396,10 грн.; індексація заробітної плати згідно чинного законодавства - 1637,03 грн.; компенсації за невикористану відпустку - 12377,26 грн. (а.с. 8-9).
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що дії відповідача є протиправними, однак перерахунок пенсії підлягає проведенню з 10.02.2015 - з моменту подачі позивачем відповідної довідки про складові її заробітної плати.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що з 01 квітня 2014 року набрав чинності Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", яким внесено зміни до Закону України "Про державну службу, зокрема, до статті 37 даного Закону.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України "Про державну службу".
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" (набрали чинності з 01 травня 2014 року) та змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні пенсії на 70 відсотків від суми заробітної плати державного службовця.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої не змінювалися.
Суд звертає увагу на те, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституцій права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 № 21-445а13, яка у відповідності до положень ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.
Разом з тим, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги про перерахунок пенсії виходячи з 80 % заробітної плати, оскільки в даний час пенсія позивачеві виплачується саме з такого розрахунку, доказів порушення відповідачем прав позивача в цій частині не надано, а суд здійснює захист порушеного права, а не права, яке може бути порушено в майбутньому. При цьому, рішення суду ґрунтується па чинному правовому регулюванні і не може впливати на майбутні зміни у правовому регулюванні певних суспільних відносин.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", з 10.02.2015 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення 6414,60 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 2396,10 грн., індексації заробітної плати згідно чинного законодавства 1637,03 грн., компенсації за невикористану відпустку 12377,26 грн.
Керуючись статтями 158 - 163, 183-2, 186, 256 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", з 10.02.2015 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги та індексації.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", з 10.02.2015 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії матеріальної допомоги та індексації, а також компенсації за невикористану відпустку, на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун