Постанова від 04.03.2015 по справі 805/36/15-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2015 р. Справа № 805/36/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді - Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління комунальних ресурсів Донецької міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку, Донецької міської ради про стягнення недоотриманої заробітної плати у сумі 9071,55 грн., стягнення вихідної допомоги у розмірі 2941,20 грн. та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом (з урахуванням уточнення позовних вимог) до Управління комунальних ресурсів Донецької міської ради, Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку, Донецької міської ради про стягнення з Донецької міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету м. Донецька нараховану, але не виплачену заробітну плату за період з 01.07.2014 по 28.11.2014 у розмірі 9 071,55 грн., а також вихідну допомогу у розмірі середнього місячного заробітку у розмірі 2941,20 грн., а разом 12012,75 грн.; зобов'язання Управління Державної казначейської служби у м.Донецьку вчинити дії щодо перерахування грошових коштів у розмірі 12012,75 грн. з місцевого бюджету м. Донецька; зобов'язання Донецької міської ради та управління комунальних ресурсів Донецької міської ради змінити статтю КЗпП України, по якій відбулося звільнення з п. 1 ст. 36 на п. 1 ст. 40; звернути до негайного виконання постанову суду, яка має бути прийнята за результатами розгляду цієї справи; зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку у 10-ти денний строк подати звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_2 працювала на посаді головного спеціаліста відділу оренди та приватизації управління комунальних ресурсів Донецької міської ради. За період з липня по листопад 2014 року заробітна плата за цей період була виплачена частково та з суттєвим порушенням строків її виплати. Посилаючись на приписи ст. 9, 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ст. 115 КЗпП України, колективного договору між трудовим колективом та Донецькою міською радою від 16.10. 2007 № 1427, вважає, що відповідач порушив строки, встановлені для виплати заробітної плати за час відпрацьованого робочого часу, з урахуванням цього, просила задовольнити позовні вимоги.

Представники сторін до суду не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи позовної заяви, суд встановив наступне.

Розпорядженням Донецького міського голови від 31.03.2010 № 90/3к прийнято ОСОБА_2 з 01.04.2010 на посаду спеціаліста 1 категорії відділу приватизації управління комунальних ресурсів Донецької міської ради (а.с.20).

Згідно з розпорядженням Донецького міського голови від 01.09.2011 № 290/6к ОСОБА_2, спеціаліста 1 категорії відділу приватизації управління комунальних ресурсів Донецької міської ради, з 01.09.2011 переведено на посаду спеціаліста 1 категорії відділу оренди та приватизації комунальної власності управління комунальних ресурсів Донецької міської ради (а.с.21-22).

Відповідно до розпорядження Донецького міського голови від 01.11.2013 № 359/8к ОСОБА_2, спеціаліста 1 категорії відділу оренди та приватизації управління комунальних ресурсів Донецької міської ради, з 01.11.2013 переведено на посаду головного спеціаліста відділу оренди та приватизації управління комунальних ресурсів Донецької міської ради (а.с.23).

Розпорядженням Донецького міського голови від 18.07.2014 № 560 надано робітникам апарату виконавчого комітету Донецької міської ради, самостійних відділів, управлінь та інших виконавчих органів міської ради матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у межах фонду оплати праці, затвердженого на 2014 рік (а.с.25).

Відповідно до наказу Управління комунальних ресурсів Донецької міської ради від 07.08.2014 про виділення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань працівникам управління, виділено виплатити матеріальну допомогу за 2014 рік для вирішення соціально-побутових питань працівникам управління комунальних ресурсів міської ради в межах фонду оплати праці, затвердженого на 2014 рік ОСОБА_2 у розмірі 2061,73 грн. (а.с.26).

Згідно з розпорядженням Донецького міського голови від 24.11.2014 № 293/49к на підставі ст. 24 Закону України «Про відпустки» звільнено 28.11.2014 ОСОБА_2, головного спеціаліста відділу оренди та приватизації управління комунальних ресурсів Донецької міської ради, по догляду за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку згідно абз. 1 ст. 38 КЗпП України.

Пунктом 2 цього розпорядження передбачено виплату ОСОБА_2 грошової компенсації за невикористані 20 календарних днів щорічної основної відпустки за період роботи з 01.04.2014 по 28.11.2014 (а.с.12).

Листом Управління комунальних ресурсів Донецької міської ради від 01.12.2014 №05-1205/5 повідомлено, що Управлінню комунальних ресурсів в установленому порядку виділялися грошові кошті на виплату заробітної плати працівників за період з липня по жовтень 2014 року. На листопад 2014 року фінансування не виділено. На теперішній час існують складнощі, пов'язані з казначейським обслуговуванням органів місцевого самоврядування, які не обмежені перерахуванням коштів заробітної плати.

Згідно з довідкою Управління комунальних ресурсів Донецької міської ради від 01.12.2014 № 03-1203/6, середня заробітна плата за 2 місяця, що передують місяцю звільнення становить 2941,20 грн. (а.с.38).

Відповідно до довідки Управління комунальних ресурсів міської ради про заборгованості від 01.12.2014 № 03-1203/3 виданої ОСОБА_2 заборгованість по заробітної плати станом на 28.11.2014 складає 9071,55 грн. (а.с.34).

Отже загальна сума заборгованості перед ОСОБА_2 становить 12012,75 грн.

Станом на час розгляду справи зазначена сума ОСОБА_2 не сплачена.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Конституції України громадяни користуються рівним правом доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.

Правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», Законом України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими законами України.

При цьому, на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування мають право, зокрема, на оплату праці залежно від посади, яку вона займає, рангу, який їй присвоєно, якості, досвіду та стажу роботи; на соціальний і правовий захист; захищати свої законні права та інтереси в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування та в судовому порядку, та інше.

Згідно з положеннями ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень.

Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.

Статтею 115 Кодексу законів про працю України передбачено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Як зазначив позивач у позовній заяві, відповідно до укладеного колективного договору між трудовим колективом та Донецькою міською радою, заробітна плата має виплачуватись 15 та 30 числа кожного місяця.

Таким чином, роботодавець порушив строки, встановлені для виплати заробітної плати за час відпрацьованого позивачем робочого часу впродовж липня-листопада 2014 року, а також вихідної допомоги ОСОБА_2

Згідно зі ст. 78 Бюджетного кодексу України виконавчі органи відповідних місцевих рад або сільські голови (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) забезпечують виконання відповідних місцевих бюджетів. Місцеві фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету, координують діяльність учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідно до статті 43 цього Кодексу.

Отже з відповідача Донецької міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету підлягають стягненню на користь позивача нарахована, але не виплачена заробітна плата за період з 01.07.2014 по 28.12.2014 у розмірі 9071,55 грн., а також вихідну допомогу у розмірі середнього місячного заробітку у розмірі 2941,20 грн., а разом 12012,75 грн.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання Управління Державної казначейської служби у м. Донецьку Донецької області вчинити дії щодо перерахування грошових коштів у розмірі 12012,75 грн. з місцевого бюджету м. Донецька на користь ОСОБА_2, то суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки ці вимоги по суті є встановленням способу та порядку виконання рішення, які підлягають вирішенню під час здійснення виконавчого провадження щодо стягнення вищевказаної грошової суми з Донецької міської ради. Ці вимоги не можуть бути вирішені судом на майбутнє, у зв'язку із тим, що виконання даного судового рішення буде можливе лише після набрання рішенням законної сили.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Донецької міської ради та управління комунальної ресурсів Донецької міської ради змінити статтю КЗпП України, по якій відбулося звільнення з п.1 ст. 36 на п.1 ст. 40, судом встановлено таке.

Відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору, зокрема є, угода сторін.

Пунктом 1 ст. 40 КЗпП України передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Однак позивачем не доведено факту ліквідації або реорганізації Донецької міської ради та управління комунальних ресурсів Донецької міської ради.

Крім того, позивач у позовній заяві зазначила, що їй відповідачем було запропоновано написати заяву про звільнення по п. 1 ст. 36 КЗпП України, яку ОСОБА_2 довелося написати. Тому з огляду на ці обставини, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Як передбачено п. 2 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць. У спірних правовідносинах йдеться мова про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, тому підстав для допуску негайного виконання рішення, передбачених статтями 255-256 КАС України, судом не вбачається.

Стосовно вимог позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, то суд їх вважає такими, що задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ст. 267 КАС України встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом суду, а не його обов'язком. Суд у даному випадку не вбачає підстав для необхідності встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу позивача, що він має право в порядку ч. 9 ст.267 КАС України у разі порушення її прав звернутися до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом стягнення з відповідача Донецької міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету м.Донецька нараховану, але не виплачену заробітну плату за період з 01.07.2014 по 28.11.2014 у розмірі 9 071,55 грн., а також вихідну допомогу у розмірі середнього місячного заробітку у розмірі 2941,20 грн., на загальну суму 12 012,75 грн.

На підставі ст. 94 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 112, 136, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Стягнути з Донецької міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету м.Донецька нараховану, але не виплачену заробітну плату за період з 01.07.2014 по 28.11.2014 у розмірі 9 071,55 грн., а також вихідну допомогу у розмірі середнього місячного заробітку у розмірі 2941,20 грн., на загальну суму 12 012,75 грн.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Дмитрієв В.С.