Справа: № 711/361/2015-а Головуючий у 1-й інстанції: Клочко О.В.
Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
Іменем України
11 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого: Бєлової Л.В.
суддів: Гром Л.М.
Міщука М.С.
при секретарі: Корінець Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, справу за апеляційною скаргою позивача - ОСОБА_3 на постанову Придніпровського районного суду міста Черкаси від 05 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
У січні 2015 року позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом у якому просив:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області щодо відмови у проведенні перерахунку основної державної пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі не нижче 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - з 01 січня 2014 року;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області провести перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі не нижче 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - з 01 січня 2014 року;
- поновити строк звернення до суду.
Постановою Придніпровського районного суду міста Черкаси у задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Позивач мотивує свої вимоги тим, що постанова суду першої інстанції була прийнята із порушенням норм процесуального права.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши в судовому засіданні суддю доповідача, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нову постанову, якщо судом не доведені обставини, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального чи процесуального права, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу призначена пенсія по другій групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконання обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
08 січня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо обчислення основної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом №7/М-10 від 14 жовтня 2015 року управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області відмовило позивачу, мотивуючи своє рішення тим, що пенсію призначено відповідно до чинного законодавства України (а.с.10).
Не погоджуючись із такою відповіддю позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено встановлений законодавством строк звернення до суду за захистом свої прав, свобод та інтересів.
Колегія суддів, не погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Колегія суддів звертає увагу, що Закон України «Про Державний бюджет на 2014 рік» № 719-VII від 16 січня 2014 року офіційно опубліковано у офіційному виданні Офіційний вісник України 31 січня 2014 року - № 8, стор. 11, стаття 230.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач звернувся до суду 17 січня 2015 року - про що свідчить дата на штампі суду.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач просив поновити строк звернення до суду, мотивуючи це тим, що він перебував на стаціонарному лікуванні.
Проте, виписки з історії хвороби підтверджують перебування позивача на стаціонарному лікуванні з 20 серпня 2014 по 03 вересня 2014 року та з 01 грудня 2014 року по 17 грудня 2014 року (а.с.15-16).
Таким чином, позивач мав змогу дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів з дня офіційного опублікування Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», а до суду міг звернутися до перебування на стаціонарному лікуванні, тобто до 20 серпня 2014 року.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що надані позивачем виписки з історії хвороби за вказані періоди не підтверджують поважність причин пропуску строку для звернення до суду саме з 01 січня 2014 року.
Проте, згідно зі статтею100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Постановою Придніпровського районного суду міста Чернігова від 05 лютого 2015 року - в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 99, статті 100 КАС України та те, що позивач звернувся до суду 17 січня 2015 року, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, тому позовні вимоги за період з 01 січня 2014 року по 16 липня 2014 року - підлягають залишенню без розгляду.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), позивач має право на отримання державної пенсії , яка не може бути нижчою від 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно зі статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), а також зі статтями 17 та 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії», позивач має право на додаткову пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю - у розмірі 75% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу 8 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.
Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Однак, починаючи з 01 січня 2014 року, Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» в редакції від 16 січня 2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 року пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статтей 39, 51 цього Закону.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року, Прикінцеві положення цього Закону доповнено п. 6-7, яким передбачено, що норми і положення ст. ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що згідно з пунктом 2 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а тому вказана норма діє з 03 серпня 2014 року, що підтверджується Листом Міністерства юстиції України №8546-0-4-14/10.2 від 30 вересня 2014 року.
Частина 4 ст. 9 КАС України передбачає, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відтак, ураховуючи пріоритет законів над підзаконними актами, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають норми ст.ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судді апеляційного суду приходять до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача перерахувати і виплатити державну пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі не нижче 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - з 17 липня 2014 року по 02 серпня 2014 року.
За вказаних обставин колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_3 - підлягають задоволенню частково.
Колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо поновлення строку для звернення до суду є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, так як апелянтом належним чином не доведено поважність причин пропуску такого строку.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Придніпровського районного суду міста Черкаси від 05 лютого 2015 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови по справі, якою позовні вимоги ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Статтею 202 КАС України передбачено, що підстави для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 207 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Придніпровського районного суду міста Черкаси від 05 лютого 2015 року - задовольнити частково.
Постанову Придніпровського районного суду міста Черкаси від 05 лютого 2015 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Позовні вимоги в частині визнання відмови управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 основної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року по 16 липня 2014 року - залишити без розгляду.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області провести перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі не нижче 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи у обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - з 17 липня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням виплачених сум.
У задУ задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанову може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів піс ля набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя Л.В. Бєлова
Судді: Л.М. Гром
М.С. Міщук
оволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанову може бути оскаржено в касаційному поряд ку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів піс ля набрання постановою законної сили.
Повний текст постанови виготовлено 12.03.2015 р.
Головуючий суддя Л.В. Бєлова
Судді: Л.М. Гром
М.С. Міщук
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Гром Л.М.
Міщук М.С.