копія
20 лютого 2015 р. Справа № 804/20087/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М.
при секретаріПрихно К.С.
за участю:
представника позивача представника відповідача Дорошенко І. М. Копань А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом державного підприємства "Смоли" до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень,-
08 грудня 2014 року державне підприємство «Смоли» звернулося до суду з позовом до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № № 0018001701, 0018021701, 0018031701, 0018041701, 0018051701, 0018061701, 0018071701, 0018081701, 0018091701, 001810170 від 08.08.2014 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що за результатами перевірки ДП «Смоли» щодо своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідачем було складено акт та встановлено несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму 6 875 773,33 грн.
19.08.2014 року позивач отримав рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0018001701, № 0018011701, 0018021701, 0018031701, 0018041701, 0018051701, 0018061701, 0018071701, 0018081701, 0018091701, 0018101701 від 08.08.2014 року.
Позивач з винесеними рішеннями не погоджується у зв'язку з тим, що визначені відповідачем у акті періоди сплати єдиного внеску не відповідають періодам фактичної сплати.
Також позивач не погоджується з визначеною кількістю прострочених днів для сплати.
У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Однак відповідач в частині оскаржуваних рішень взагалі не визначає кінцеву дату нарахування пені, в іншій частині період сплати відрізняється з кінцевим періодом нарахування пені.
Таким чином, загальний розмір визначених в оскаржуваних рішеннях штрафних санкцій не відповідає дійсності.
Крім того, стверджує позивач, підставою для проведення перевірки була постанова від 21.07.2014 року про призначення перевірки ДП «Смоли» з питань повноти та своєчасності сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2013 року по теперішній час.
Постанова була прийнята на підставі проведення досудового розслідування кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України у відношенні посадових осіб ДП «Смоли».
Якщо грошове зобов'язання розраховується контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної з обставин, визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, щодо кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається таким контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.
В порушення зазначеного положення Податкового кодексу України контролюючий орган за відсутності судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили, розраховує розмір грошових зобов'язань позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти адміністративного позову, надав письмові заперечення та пояснив, що до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області надійшла постанова слідчого 1-го відділу КР СУ ФР Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області лейтенанта податкової міліції Борщева А.С. від 21.07.2014 про призначення перевірки за матеріалами кримінального провадження №32014040010000044 від 24.06.2014 року.
Дніпродзержинською ОДПІ на підставі наказу від 21.07.2011 року № 878 виданого Дніпродзержинською ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області та направлення від 22.07.2014 року №430 виданого Дніпродзержинською ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 28.07.2014, а також на підставі постанови від 21.07.2014 року про призначення перевірки ДП «Смоли» з питань повноти та своєчасності сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2013 року по теперішній час - проведена документальна позапланова виїзна перевірка ДП «Смоли» (код ЄДРІІОУ 30108850) щодо повноти та своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2013 по 24.07.2014.
Вищенаведена постанова була прийнята на підставі проведення досудового розслідування кримінального провадження управлінням фінансових розслідувань Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.06.2014 року за № 3214040040000044, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-1 КК України у відношенні посадових осіб ДП «Смоли».
Перевірка проводилась з 22.07.2013 р. по 24.07.2014 р. В ході перевірки встановлена несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску на суму 6 875 773,33 грн.
Встановлено порушення ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", зі змінами та доповненнями, від 08.07.2010 р. №2464-VI.
За несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску передбачена штрафна санкція та пеня. Пунктом 10 ст. 25 Закону України №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, яка була розрахована програмою ІС «Податковий блок».
За даними перевірки були винесені рішення про застосування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 08.08.2014 року, які є правомірними.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
До Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області надійшла постанова слідчого 1-го відділу КР СУ ФР Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 21.07.2014 року про призначення перевірки за матеріалами кримінального провадження №32014040040000044 від 24.06.2014 року.
На підставі наказу Дніпродзержинського ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області від 21.07.2014 року № 878 відповідачем було проведено позапланову виїзну перевірку державного підприємства «Смоли» щодо повноти та своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2013 року по 24.07.2014 року.
За результатами зазначеної перевірки 28.07.2014 року було складено акт № 3286/52-04-03-17-01-30168850, в якому податковим органом було зроблено висновок про несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на суму 6 875 773,33 грн.
19 серпня 2014 року позивач отримав рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0018001701, № 0018011701, 0018021701, 0018031701, 0018041701, 0018051701, 0018061701, 0018071701, 0018081701, 0018091701, 0018101701 від 08.08.2014 року.
Позивач оскаржував рішення в адміністративному порядку.
Державною фіскальною службою України скарга позивача була задоволена частково - скасовано рішення № 0018011701 від 08.08.2014 року, інші оскаржувані рішення залишені без змін.
В ході проведення перевірки було встановлено, що станом на 01.09.2013 року сальдо по єдиному соціальному внеску склало К-т 1 517 982,19 грн. ( у т.ч. єдиний соціальний внесок з заробітної плати за серпень 2013 року у сумі 797 861,57 грн. та заборгованість за попередній період - 720 120,62 грн., терміном сплати до 21.09.2013 р.)
Сума єдиного внеску за липень-серпень сплачувалася позивачем в період з 02.09.2013 року по 01.10.2013 року 20 платежами.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI, 08.07.2010 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Однак позивач несвоєчасно сплатив єдиний соціальний внесок за червень-липень 2013 року в сумі 720 120,62 грн. за серпень - 797 861, 57 грн., термін сплати до 21.09.2013 р., фактично сплачено 01.10.2013 року.
За вересень 2013 року нараховано єдиного внеску у сумі 675 643,83 грн. Нарахована сума сплачувалася платіжними дорученнями з 01.10.2013 р. по 18.10.2013 р.
За жовтень 2013 року нараховано єдиного внеску у сумі 595 201,86 грн. Нарахована сума сплачувалась платіжними дорученнями з 18.10.2013 р. по 14.02.2014 року.
Однак, в порушення ст. 9 Закону України №2464-VI ДП «Смоли» несвоєчасно сплатило єдиний соціальний внесок за жовтень в сумі 515 021,89 грн. (термін сплати до 21.11.2013 року, фактично сплачено 14.02.2014 року).
За листопад 2013 року нараховано єдиного внеску у сумі 631 671,53 грн. Вказана сума сплачувалася платіжними дорученнями з 14.02.2014 року по 24.02.2014 року.
Позивач несвоєчасно сплатив єдиний внесок за листопад в сумі 631 671,53 грн., тому що термін сплати 23.12.2013 року, а фактично сплачено 24.02.2014 року.
За грудень 2013 року нараховано єдиного внеску у сумі 543 925,63 грн. Вказана сума сплачувалася платіжними дорученнями з 24.02.2014 року по 10.04.2014 року.
Отже, позивач несвоєчасно сплатив єдиний соціальний внесок за грудень 2013 року в сумі 543 925,63 грн. (термін сплати до 21.01.2013 р., фактично сплачено 10.04.2014 року.)
За січень 2014 року нараховано єдиного внеску у сумі 515 793,77 грн. Зазначена сума сплачувалася платіжними дорученнями з 10.04.2014 року по 08.05.2014 року.
Таким чином, позивач несвоєчасно сплатив єдиний внесок за січень 2014 року в сумі 515 793,77 грн. (термін сплати до 21.02.2014 року, фактично сплачено 08.05.2014 року).
За лютий 2014 року нараховано єдиного внеску у сумі 548 585,80 грн. Нарахована сума сплачувалася платіжними дорученнями з 08.05.2014 року по 27.05.2014 року.
Позивач несвоєчасно сплатив єдиний внесок за лютий 2014 року в сумі 548 585,80 грн. (термін сплати до 21.03.2014 р. фактично сплачено 27.05.2014 року).
За березень 2014 року нараховано єдиного внеску у сумі 662 910,87 грн. Нарахована сума сплачувалася платіжними дорученнями з 27.05.2014 року по 07.07.2014 року.
В порушення ст. 9 Закону №2464-VI позивач сплатив єдиний внесок за березень 2014 р. в сумі 662 910,87 грн. ( термін сплати до 21.04.2014 року, фактично сплачено 07.07.2014 року).
За квітень 2014 року нараховано єдиного внеску у сумі 614 151,08 грн. Нарахована сума сплачувалася платіжними дорученнями від 07.07.2014 р.
Отже, позивач несвоєчасно сплатив єдиний внесок за квітень 2014 року в сумі 614 151,08 грн. (термін сплати до 21.01.2014 року, фактично сплачено 07.07.2014 року).
За травень 2014 року нараховано єдиний внесок у сумі 679 440,74 грн. Нарахована сума сплачувалася платіжними дорученнями з 07.07.2014 року по 23.07.2014 р.
За червень 2014 року нараховано єдиного внеску у сумі 646 289,83 грн. Строк нарахування 20.07.2014 року. Нарахована сума була сплачена платіжним дорученням 23.07.2014 року на суму 305 434,74 грн.
Залишок несплаченого єдиного внеску складає 340 855,09 грн.
Отже, позивач несвоєчасно сплатив єдиний внесок за червень 2014 року - 646 289,83 грн. (термін сплати до 21.07.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 року).
Станом на 24.07.2014 року залишок несплаченого єдиного соціального внеску складає 340 855,09 грн.
Згідно п. 10 ст. 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно п.п. 78.1.11 п. 78.1. ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Відповідно до п. 86.9 ст. 86 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання розраховується контролюючим органом за результатами перевірки, проведеної з обставин, визначених підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, щодо кримінального провадження, у якому розслідується кримінальне правопорушення стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податків (юридичної особи) або фізичної особи - підприємця, що перевіряється, предметом якого є податки та/або збори, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки приймається таким контролюючим органом протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання цим контролюючим органом відповідного судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили.
Матеріали такої перевірки разом з висновками контролюючого органу передаються органу, що призначив перевірку.
Відповідно до постанови слідчого СУ ФР Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Борщєва А.С. від 24 вересня 2014 року, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32014040040000044 від 24.06.2014 р. закрито у зв'язку з відсутністю у діях службових осіб ДП "Смоли" складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 212-1 КК України.
Таким чином, відповідач, в порушення вищенаведених норм Податкового кодексу України за відсутності судового рішення (обвинувальний вирок, ухвала про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами), що набрало законної сили, розрахував розмір грошових зобов'язань позивача 08 серпня 2014 року, що є протиправним.
У зв'язку з вищевикладеним суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправними та скасування оскаржуваних рішень відповідача.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь державного підприємства "Смоли" судові витрати у розмірі 487,20 грн.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08 серпня 2014 року № № 0018001701, 0018021701, 0018031701, 0018041701, 0018051701, 0018061701, 0018071701, 0018081701, 0018091701, 001810170.
Присудити з Державного бюджету України на користь державного підприємства "Смоли" судові витрати у розмірі 487,20 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено 25 лютого 2015 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 25 лютого 2015 року. Суддя З оригіналом згідно. Помічник судді В.М. Олійник В.М. Олійник Е.Г. Лоба