Постанова від 05.03.2015 по справі 809/4363/14

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2015 р. Справа № 809/4363/14

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Черепія П.М.

при секретарі судового засідання Щербяк В.С.

за участю сторін:

представника позивача: Малиневич О.І.,

представника відповідача - Калуської міської ради: Максимець Т.В.,

представника відповідача - КМ "Водотеплосервіс" Калуської міської ради: Корнага Н.Т.,

представника третьої особи - Калуське управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області: Ціжовська В.П.,

представника третьої особи - Міністерство фінансів України6 не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області

до відповідачів: Комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради, Калуської міської ради

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Міністерство фінансів України, Калуське управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області

про стягнення заборгованості з КП "Водотеплосервіс" Калуської міської ради в сумі 16428504,26 грн. з Калуської міської ради пені в сумі 303569,93 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

24.12.2014 року Калуська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 8452542,51 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.01.2015 року залучено Міністерство фінансів України та Калуське управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області до справи як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.02.2015 року залучено як другого відповідача до участі в розгляді адміністративної справи Калуську міську раду.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що КП "Водотеплосервіс" Калуської міської ради не в повному обсязі виконало зобов'язання щодо повернення коштів, отриманих за Договором про субкредитування № 28010-02/110 від 16.10.2009 року, укладеним з Міністерством фінансів України у рамках спільних зі Світовим банком та Європейським банком реконструкції і розвитку проектів, у зв'язку з чим виникла заборгованість перед державним бюджетом у сумі 8452542,51 грн. Просить суд винести рішення, яким стягнути з відповідача вищевказану суму боргу.

04.03.2015 року від представника позивача на адресу суду надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій він просить стягнути з Комунального підприємства "Водотеплосервіс" Калуської міської ради простроченої заборгованості за договором субкредитування в сумі 16428504,26 грн. та з Калуської міської ради пеню в сумі 303569,93 грн. Підставою для збільшення розміру позовних вимог є отримані подання УДКС України Івано-Франківської області за № 6,7,8,9,10 від 24.02.2015 року. (а.с. 161 - 162).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог. Просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача - КП "Водотеплосервіс" Калуської міської ради проти позову не заперечує і пояснила, що за відсутністю коштів КП "Водотеплосервіс" допустило заборгованість в сумі 16428504, 26 грн. Вказану суму боргу визнає.

Представник відповідача - Калуської міської ради позовні вимоги визнала. Суду пояснила, що відповідно до рішення сесії міської ради № 2833 від 05.01.2015 року "Про бюджет м. Калуша на 2015 рік" передбачено у міському бюджеті кошти на обслуговування боргу в сумі 303,6 тис. грн. При поступленні коштів пеня визначена в заяві позивача про збільшення позовних вимог Калуською міською радою буде погашена.

Представник третьої особи - Калуського управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області позовні вимоги Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції підтримала.

Представник третьої особи - Міністерства фінансів України в судове засідання не прибув, на адресу суду направив пояснення на позов, в якому просить позов Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції задовольнити в повному обсязі, а справу розглянути без його участі. (а.с. 94 - 97).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 16.10.2009 року Міністерством фінансів України, Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством "Водотеплосервіс" укладено договір про субкредитування № 28010-02/110 про використання сум Позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Угода про позику Проект розвитку міської інфраструктури) № 4869-UA від 26.05.2008 року. (а.с. 17 - 27).

За умовами Угоди про субкредитування № 28010-02/110 від 16.10.2009 року, Субкредитор рекредитує Субпозичальнику частину коштів Позики у сумі, що не перевищує 9601883 дол. США та включає одноразову комісію (24007,71 дол. США) на платній, зворотній, строковій основі, а Субпозичальник зобов'язується використовувати надані кошти відповідно до умов цього договору, Угоди про позику, виконувати інші зобов'язання передбачені цим договором повернути отриману суму Субкредитору, сплатити відсотки за користування ним та інші платежі, нараховані згідно з положеннями цього Договру (пункт 2.1 Договору).

Субпозичальник погашає основну суму Субкредиту відповідно до графіка погашення, що міститься у додатку до цього Договору. У разі зміни графіка погашення позики, викладеного у Додатковій статті 3 Угоди про позику, відповідні зміни вносяться до графіка погашення Субкредиту, що оформлюється додатковою угодою до цього Договору. Погашення, обслуговування Субкредиту та сплата будь-яких платежів за цим Договрорм здійснюється шляхом перерахування Субпозичальником гривневого еквіваленту відповідної суми у валюті Позики (за офіційним курсом НБУ на день перерахування коштів) на вказаний Субкредитором рахунок (пункти 5.1, 5.6 Договору).

Субпозичальник зобов'язаний своєчасно здійснювати платежі в рахунок погашення боргу за основною сумою Субкредиту, відсотками, маржею та іншими платежами, передбаченими цим Договором, інформувати Субкредитора в триденний термін про зміни банківських установ, у яких знаходяться рахунки Судпозичальника в національній та іноземній валютах (підпункт 8.1.4 пункту 8.1 Договору).

За невиконання або неналежне виконання Субпозичальником своїх обовязків із своєчасного повернення основної суми Субкредиту, сплати відсотків за користування ним та інших платежів за цим Договором, Субпозичальник сплачує Субкредитору пеню з розрахунку 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла за період, за який стягується пеня, від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, в порядку, визначеному чинним законодавством України (пункт 14.2 Договору).

Засобом забезпечення виконання Субпозичальником своїх зобов'язань за цим Договором є Гарантія Калуської міської ради № 1 від 21.09.2009 року, надана Калуською міською радою Міністерству фінансів України. (пункт 6.1 Договору).

25.10.2011 року Сторонами Договору укладено додаткову угоду № 28010-02/110-1 до Договору про субкредитування № 28010-02/110. (а.с. 15 - 16).

В судовому засіданні встановлено, що КП "Водотеплосервіс" не в повному обсязі виконувало зобов'язання щодо повернення коштів, отриманих за Договором про субкредитування № 28010-02/110 від 16.10.2009 року, що призвело до утворення заборгованості перед державним бюджетом України.

Частиною 3 статті 17 Бюджетного кодексу України, встановлено, що державні (місцеві) гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов'язань у спосіб, передбачений законом (абзац 1).

Обов'язковою умовою надання державної (місцевої) гарантії є укладення договору між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (відповідним місцевим фінансовим органом) та суб'єктом господарювання про погашення заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за виконання гарантійних зобов'язань. Істотними умовами такого договору мають бути зобов'язання суб'єкта господарювання: внести плату за надання державної (місцевої) гарантії; надати майнове або інше забезпечення виконання зобов'язань за гарантією; відшкодувати витрати державного (місцевого) бюджету, пов'язані з виконанням гарантійних зобов'язань; сплатити пеню за прострочення відшкодування зазначених витрат. Пеня нараховується за кожний день прострочення сплати заборгованості у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день нарахування пені; надати гаранту права на договірне списання банком коштів з рахунків суб'єкта господарювання на користь гаранта (абзац 3).

Судом встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним поверненням коштів за субкредитним договором, Міністерством фінансів України нараховано Калуській міській раді пеню в розмірі 303569,93 грн., яка виступає гарантом виконання КП "Водотеплосервіс" своїх зобов'язань за вказаними угодами.

Відповідно до частини 9 статті 17 Бюджетного кодексу України, прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.

Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) не поширюється.

Згідно пункту 10 Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 року №174, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами на суму нарахованої на неї пені; нараховують пеню та інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою та суму нарахованої на неї пені.

Пунктом 15 вказаного Порядку передбачено, що прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби, яке подається у строки, визначені пунктом 10 цього Порядку.

З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку з неналежним виконанням КП "Водотеплосервіс" зобов'язань щодо повернення коштів, УДКС України Івано-Франківської області надіслано Калуській об'єднаній державній податковій інспекції подання для ведення претензійно позовної роботи щодо стягнення простроченої заборгованості перед державним бюджетом за субкредитними угодами. (а.с. 13 -14, 69 -70, зворотній бік а.с. 71, а.с. 75).

Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (надалі - Кодекс), контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу встановлено, що погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу ІІ цього Кодексу.

Згідно статті 95 Кодексу, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1). Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків (пункт 95.4).

В судовому засіданні встановлено, що КП "Водотеплосервіс" частково погашено заборгованість перед державним бюджетом за Договором про субкредитування № № 28010-02/110 від 16.10.2009 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями. (а.с. 35 - 36, 63 - 64).

Судом встановлено, що станом на 01.02.2015 року за КП "Водотеплосервіс" залишається непогашеною заборгованість у загальній сумі 16428504,26 грн., з яких основний борг складає 15474890,71 грн., заборгованість за платою за надання гарантій - 6009,09 грн., заборгованість за відсотками за користування кредитом - 234360,57 грн. та пеня в сумі 713243,89 грн. (а.с. 163 - 164).

При цьому судом з'ясовано, що станом на 01.02.2015 року за Калуською міською радою залишається не погашеною пеня, нарахована Міністерством фінансів України за порушення термінів розрахунків відповідно до пункту 4.2. Гарантії Калуської міської ради від 21.09.2009 року № 1 в сумі 303569,93 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що вимоги позивача про стягнення з КП "Водотеплосервіс" Калуської міської ради простроченої заборгованості за договором субкредитування в сумі 16428504,26 грн. та з Калуської міської ради пеню в сумі 303569,93 грн. є законними та обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з розрахункових рахунків в банківських установах, обслуговуючих Комунальне підприємство "Водотеплосервіс" Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 32364207) та за рахунок готівки в дохід Державного бюджету України простроченої заборгованості за договором субкредитування в сумі 16428504,26 грн. (шістнадцять мільйонів чотириста двадцять вісім тисяч п'ятсот чотири гривні двадцять шість копійок).

Стягнути з розрахункових рахунків в банківських установах, обслуговуючих Калуську міську раду та за рахунок готівки в дохід Державного бюджету пеню в сумі 303569,93 грн. (триста три тисячі п'ятсот шістдесят дев'ять гривень дев'яносто три копійки).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Черепій П.М.

Постанова складена в повному обсязі 10.03.2015 року.