03 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/506/14
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Жук С.І.
- Семенюка Г.В.
при секретарі - Алексєєвої Н.М
за участю представника апелянта заступника прокурора Одеської області - Пашаєв Г.В.
третьої особи ТОВ « Вектор капітал» - Ренькас С.В., Паламарчук О.С.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою заступника прокурора Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2014 року по справі за адміністративним позовом заступника прокурора Одеської області до Одеської міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимов на предмет спору - Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю « Вектор Капітал» про визнання протиправними та скасування рішень, -
До Одеського окружного адміністративного суду з позовом звернувся заступник прокурора Одеської області до Одеської міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю «Вектор Капітал» про визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради № 3907-VІ від 09.10.2013 року «Про затвердження детального плану території у межах вулиць: Разумовської, Косвенної, Середньої та Балківської в м. Одесі». Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення прокуратурою Одеської області перевірки відповідності вимогам законодавства рішення Одеської міської ради № 3907-VI від 09.10.2013 року, яким затверджено детальний план території та передбачено будівництво у межах вулиць Разумовської, Косвенної, Середньої та Балківської в м. Одесі 3-поверхового торгово-розважального центру на дільниці 4.528 га, 3-поверхового паркінгу на 777 машино-місць, будівництво багатоповерхових житлових будинків із вбудованими громадськими приміщеннями та паркінгом, двох дитячих садків та 3-поверхового кафе з літнім майданчиком встановлено його невідповідність діючому генеральному плану м. Одеси, оскільки порушує права мешканців, територіальної громади, унеможливлює подальший сталий розвиток населеного пункту, у зв'язку із чим вказане рішення підлягає скасуванню.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2014 року відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Так, судом першої інстанції встановлено, що рішенням № 3647-VI від 18.07.2013 року «Про розробку детального плану території у межах вулиць Разумовської, Косвена, Середня та Балківська в м. Одесі» вирішено розробити детальний план території у межах вулиць Разумовської, Косвена, Середня та Балківська в м. Одесі; визначено замовника містобудівної документації - Управління архітектури та містобудівної діяльності Одеської міської ради; погодитись з пропозицією ТОВ «Вектор Капітал» фінансувати розробку містобудівної документації, тощо (аркуш справи 176).
Також судом першої інстанції встановлено, що між ТОВ «МАСТЕР ГРУПП» (виконавець) та Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради (замовник) укладено договір № OD-DPT-002 на створення (передачу) проектно-вишукувальної продукції, предметом якого визначено: у відповідності до рішення Одеської міської ради, замовник доручає, інвестор сплачує, а виконавець приймає на себе виконання наступних проектно-вишукувальних робіт: детальний план території у межах вулиць: Разумовської, Косвенної, Середньої, Балківської в м. Одесі (аркуші справи 1163-166).
На підставі вищезазначених рішення Одеської міської ради № 3647-VI від 18.07.2013 року та договору з Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради, згідно завдання, ТОВ «МАСТЕР ГРУПП» було розроблено детальний план території у межах вулиць: Разумовської, Косвенної, Середньої, Балківської в м. Одесі (аркуші справи 8-64).
Вказаний детальний план було схвалено на засіданні Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради 19.09.2013 року, оформленого протоколом № 6 (аркуші справи 206-210).
Згідно висновку Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради № 51/13, детальний план території виконано з урахуванням основних проектувальних рішень діючого генерального плану, склавшоюся актуальною містобудівною ситуацією в розглядаємому районі, раніше розробленою та затвердженою містобудівною документацією, а також з врахуванням положень, передбачених проектом нового Генерального плану м. Одеси (аркуші справи 66-80).
На підставі рішення Одеської міської ради № 3647-VI від 18.07.2013 року про розроблення та погодження відповідно до законодавства детального плану території у межах вулиць Разумовської, Косвенної, Середньої та Балківської в м. Одесі, відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 12 Закону України «Про основи містобудування», сесією Одеської міської ради прийнято рішення № 3907-VI від 09.10.2013 року «Про затвердження детального плану території у межах вулиць Разумовської, Косвенної, Середньої та Балківської в м. Одесі», яким затверджено детальний план території у межах вулиць: Разумовської, Косвенної, Середньої та Балківської в м. Одесі; Управління архітектури та містобудівної діяльності Одеської міської ради, департаменту інформації та зв'язків з громадськістю Одеської міської ради протягом 10 днів після прийняття цього рішення зобов'язано забезпечити оприлюднення матеріалів даної містобудівної інформації, Малиновській районній адміністрації Одеської міської ради забезпечити розміщення матеріалів зазначеного детального плану території у загальнодоступному місці в приміщенні районної адміністрації.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно ст. 2 Закону України «Про основи містобудування» (надалі - Закон України №2780-ХІІ) головними напрямами містобудівної діяльності є: планування, забудова та інше використання територій; розробка і реалізація містобудівної документації та інвестиційних програм розвитку населених пунктів і територій; визначення територій, вибір, вилучення (викуп) і надання земель для містобудівних потреб; здійснення архітектурної діяльності; розміщення будівництва житлово-цивільних, виробничих та інших об'єктів, формування містобудівних ансамблів і ландшафтних комплексів, зон відпочинку та оздоровлення населення; створення соціальної, інженерної і транспортної інфраструктур територій та населених пунктів; створення та ведення містобудівних кадастрів населених пунктів.
Статтею 5 Закону України № 2780-ХІІ передбачено, що при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.
Згідно положень ст. 17 Закону України № 2780-ХІІ Містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою для: зокрема - підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації; вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; зміни до містобудівної документації вносяться рішенням органу, який затвердив містобудівну документацію, за поданням відповідного спеціально уповноваженого органу з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону України № 2780-ХІІ, при розробці та реалізації містобудівної документації суб'єкти містобудівної діяльності зобов'язані дотримуватись основних завдань та заходів щодо забезпечення сталого розвитку населених пунктів та екологічної безпеки територій.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься: п. 41 прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами; п. 42 затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Частиною 1 статті 12 Закону України № 2780-ХІІ встановлено, що до компетенції сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування на відповідній території належить затвердження відповідно до законодавства місцевих програм, генеральних планів відповідних населених пунктів, планів зонування територій, а за відсутності затверджених в установленому законом порядку планів зонування території - детальних планів територій».
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (надалі - Закон України № 3038-ІV») планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території.
Генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту (частина 1 статті 17 Закону України № 3038-VІ).
Питання розроблення за затвердження детального плану території визначені ст. 19 вказаного Закону, відповідно до ч.ч. 1, 2, 10 якої встановлено, що детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції. Внесення змін до детального плану території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту та плану зонування території.
Одночасно пунктом 1 частини 4 статті 19 Закону України № 3038-VІ встановлено, що детальний план території визначає: принципи планувально-просторової організації забудови.
Частиною 8 статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до пункту 4.1 ДБН Б. 1.1 -14:2012 «Склад та зміст детального плану території» детальний план розробляється з метою уточнення у більш крупному масштабі положень генерального плану населеного пункту, схеми планування території району.
Згідно з п.4.2 ДБН Б. 1.1 -14:2012 «Склад та зміст детального плану території» детальний план розробляється на структурно-планувальні елементи території населеного пункту, які мають цілісний планувальний характер, - на основі затвердженого генерального плану цього населеного пункту відповідно до чинного законодавства, плану зонування (за наявності) з використанням матеріалів містобудівного та земельного кадастрів.
Пунктом 3.4 ДБН Б.1.1-14:2012 функціональне використання ( призначення) території - використання території за переважними функціями ( багатофункціональна, громадська, житлова, промислова тощо), що існує або встановлюється містобудівною документацією , та наявність інших супутніх функцій , які не суперечать функціям , що переважають.
Колегія суддів вважає правильною позицію суду першої інстанції, що діючим законодавством встановлено право органу місцевого самоврядування визначати доцільність будівництва на тій чи іншій території певного об'єкту, яке реалізовується, зокрема, через затвердження таким органом Детального плану території з розкриттям планувально-просторової організації забудови.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що рішенням Одеської міської ради № 3647-VI від 18.07.2013 року «Про розробку детального плану території в межах вулиць Разумовської, Косвенної, Середньої та Балківської в м. Одесі було вирішено розробити детальний план території в межах вказаних вулиць.
Вказаний детальний план території погоджений на засіданні архітектурно-містобудівної ради при Управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради, яке відбулося у вересні 2013 року; по ньому проведені громадські слухання та отримано позитивний висновок управління архітектури та містобудування Одеської міської ради № 21/13.
Висновок Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради № 51/13 року визначає, що основною метою проекта є створення програми реконструкції та перетворення однієї з найбільш значущих в містобудівному відношенні ділянок міста - так званих «в'їзних воріт» до центральної частини мегаполісу з боку Київської траси з урахуванням інвестиційних пропозицій потенційних забудовників, а також пропозицій щодо рішення соціальних міських задач, до яких відносяться, зокрема: надання нового благоустроюваного житла громадянам, які знаходяться в малоцінній (старій та аварійній) забудові, виключення підприємств, які створюють санітарну, епідеміологічну та екологічну небезпеку населенню, із сформованої сельбищної зони. Вказаний детальний план виконаний з урахуванням основних планувальних рішень діючого Генерального плану, тощо, а також з врахуванням передбачених проектом нового Генерального плану м. Одеси. Тобто ДПТ є: деталізація та уточнення положень проекту нового Генерального плану м. Одеси в частині планування структури і функціонального призначення розглядуваної території з урахуванням інвестиційних пропозицій потенційних забудовників; встановлення червоних ліній та ліній регулювання забудови існуючих вулиць; формування принципів планувальної організації забудови території та її просторової композиції.
Рішенням Одеської міської ради № 3907-VI від 09.10.2013 року затверджено детальний план території в межах вулиць: Разумовської, Косвеної, Середньої та Балківської в м. Одесі.
Відповідно до чинного Генерального плану міста Одеси, затвердженого Постановою Ради Міністрів УРСР № 37 від 31.01.1089 року, вказана територія передбачена як комунальна-складська зона.
Рішенням Одеської міської ради № 4278-VI від 17.12.2013 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання Товариству з обмеженою відповідальністю «Вектор Капітал» в оренду земельних ділянок загальною площею 4,5598 га, за адресою: м. Одеса, вул. Разумовська, 51, 55, вул. Середня, 48 для будівництва та подальшої експлуатації торговельно-розважального центру» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 4,5598 га, за адресою: м. Одеса, вул. Разумовська, 51, 55, вул. Середня, 48 (категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови) (аркуш справи 177).
Оскаржуваним рішенням про затвердження Детального плану території категорія землі не змінювалась, а змінювався об'єкт забудови.
Відповідно п. 2.8. ДБН 360-92, формування планувальних зон в найбільших містах з населенням більш ніж 1 млн. жителів слід виконувати шляхом з'єднання комплексних забудово-промислових районів з високою ступінню працезбалансованності районів з формуванням багатофункціональних центрів для праці та обслуговування.
Пункт 4.17 ДБН 360-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень» визначає комунально - складську зону як територію населеного пункту , призначену для розміщення груп і окремих підприємств, які забезпечують потреби населення у зберіганні товарів, комунальних і побутових послугах, із загальними для них об'єктами інженерно-технічного і адміністративного забезпечення. На території комунально - складської зони треба розміщувати підприємства і об'єкти харчової ( харчосмакової, мясної і молочної) промисловості, торгівлі й плодоовочевого господарства: загальнотоварні склади, розподільні холодильники, плодоовочеві бази, сховища картоплі, овочів і фруктів, заготівельні підприємства напівфабрикатів та кулінарних виробів тощо.
Згідно ст. 19 Земельного кодексу України, Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно до ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
На відміну від житлової, громадську забудову становлять об'єкти соціально-культурного та комунально-побутового призначення, які розташовані на відповідних земельних ділянках. До таких об'єктів відносять: заклади освіти, установи охорони здоровя і соціального забезпечення, відпочинку, фізкультурно-спортивні споруди, культурно-освітні заклади, мистецькі установи, підприємства торгівлі, громадського харчування , побутового та комунального обслуговування тощо.
Такі висновки підтверджуються положеннями наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», а саме: підрозділ 03.07. розділу 3 Секції В «Землі житлової та громадської забудови» класифікатору передбачає, що до земель громадської забудови відносяться земельні ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Згідно ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Колегія суддів вважає правильною позицію суду першої інстанції, що зміна об'єкту забудови не є підставою для внесення змін щодо категорії землі.
Також, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що оскарженим рішенням затверджено детальний план території, який не суперечить Генерального плану міста Одеси, оскільки територія, на якій мають бути розміщені об'єкти згідно детального плану, відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, яка не змінювалась.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що детальний план території, затверджений оскаржуваним рішенням, було розроблено з урахуванням вимог чинного законодавства. З матеріалів справи вбачається, що при розробці детального плану було отримано висновки по розгляду ДПТ від департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, ГУ ДСНС України в Одеській області, Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації, а також листи управління держземагентства в м. Одесі Одеської області та ОблСЕС.
Таким чином, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення № 3907-VI від 09.10.2013 року «Про затвердження детального плану території у межах вулиць: Разумовської, Косвеної, Середньої та Балківської в м. Одесі Одеська міська рада діяла в межах своїх повноважень, розробка та затвердження ДПТ здійснені Одеською міською радою відповідно до законодавчо встановленої процедури та детальний план територій не суперечить діючому Генеральному плану м. Одеса.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу заступника прокурора Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2014 року по справі за адміністративним позовом заступника прокурора Одеської області до Одеської міської ради, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимов на предмет спору - Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю « Вектор Капітал» про визнання протиправними та скасування рішень, - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст ухвали виготовлено 05 березня 2015 року.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Жук С.І.
Семенюк Г.В.