Справа: № 826/12272/14 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І.А.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
05 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу за апеляційною скаргою об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" до Державно архітектурно-будівельної інспекції України, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, за участю Прокуратури м. Києва про визнання протиправними дій, скасування припису, наказу, зобов'язання вчинити певні дії, -
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" (далі - ОСББ "Либідь 33") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державно архітектурно-будівельної інспекції України, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві про визнати протиправними дії щодо проведення перевірки 16.06.2014 р., складання акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 16.06.2014 р.; скасування припису від 16.06.2014 р. про зупинення підготовчих і будівельних робіт; скасування наказу №158 від 14.07.2014 р. про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та про готовність об'єкта до експлуатації; відновлення запису про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт № ІУ 083141620815 від 11.06.2014р. та декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ІУ 143141640299 від 13.062014р. «Реконструкція приміщень житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями під житловий будинок з вбудованими приміщеннями для розміщення медичного центру, готелю, офісів, відкритого майданчика та паркінгу за адресою вул. Жилянська, 120-Б Шевченківського району у м. Києві».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 грудня 2014року в задоволені позову відмовлено.
На вказану постанову ОСББ "Либідь 33" подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до матеріалів справи, на підставі наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві № 52 «з» від 23.07.2012 та вимоги прокуратури м. Києва від 12.12.2013 р. №07/1/5-р-13, направлення від 24.12.2013 р., Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві було проведено позапланову перевірку по вул. Жилянська,120-Б у Шевченківського району м. Києва, за результатами якої складено акт перевірки від 25.12.2013 р.
Даною перевіркою встановлено виконання будівельних робіт ТОВ «МЕРЛІОН-ТРЕЙД» без документів, які дають право на виконання таких робіт, чим порушено ч. 1 ст. 34 та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві винесено припис від 25.12.2013 р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт по вул. Жилянська,120-Б у Шевченківського району м. Києва.
Державною архітектурно-будівельною інспекцією України від 11.06.2014 р. зареєстровано подану ОСББ «Либідь 33» декларацію про початок виконання будівельних робіт «Реконструкція приміщень житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями під житловий будинок з вбудованими приміщеннями для медичного центру, готелю, офісів, відкритого майданчика та паркінгу за адресою вул. Жилянська, 120-Б Шевченківського району у м. Києві» № ІУ 083141620815.
Державною архітектурно-будівельною інспекцією України від 13.06.2014 р. зареєстровано подану ОСББ «Либідь 33» декларацію про готовність об'єкта до експлуатації «Реконструкція приміщень житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями під житловий будинок з вбудованими приміщеннями для медичного центру, готелю, офісів, відкритого майданчика та паркінгу за адресою вул. Жилянська, 120-Б Шевченківського району у м. Києві» № ІУ 143141640299.
На підставі наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві № 52 «з» від 23.07.2012 та вимоги прокуратури м. Києва від 16.05.2014 р. №07/1/5-1189-14, направлення від 16.06.2014 р., Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві було проведено позапланову перевірку по вул. Жилянська,120-Б у Шевченківського району м. Києва, за результатами якої складено акт перевірки від 16.06.2014 р.
Даною перевіркою встановлено виконання будівельних робіт ТОВ «МЕРЛІОН-ТРЕЙД» без документів, які дають право на виконання таких робіт, також встановлено невиконання вимог припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 24.12.2013 р. чим порушено ч. 1 ст. 34 та ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві винесено припис від 16.06.2014 р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
За результатами розгляду матеріалів перевірки та виявлених правопорушень, постановою до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 26.06.2014 р. №169/14/1/7126-89/2606/0211, ТОВ «МЕРЛІОН-ТРЕЙД» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 3 п. 1 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф в розмірі 21 924,00 грн.
Відповідно до листа Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 14.10.2013 р. № 19-Ко-1074/9, в якому зазначено, що документи які посвідчують право користування земельною ділянкою по вул. Жилянській, 120-Б та 120-В у Департаменті земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не зареєстровані.
Рішенням Київської міської ради № 49/49 від 04.09.2014 р. земельній ділянці орієнтовною площею 0,05 га між будинками № 120, літ. "Б" та 120, літ. "В" по вул. Жилянській у Шевченківському районі надано статус скверу.
Наказом від 14.07.2014р. №158 Державної архітектурно-будівельної інспекції України скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт "Реконструкція приміщень житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями під житловий будинок з вбудованими приміщеннями для розміщення медичного центру, готелю, офісів, відкритого майданчика та паркінгу за адресою вул. Жилянська,120-Б Шевченківського району у м. Києві" № ІУ 083141620815 від 11.06.2014, декларацію про готовність зазначеного вище об'єкта до експлуатації № ІУ 143141640299 від 13.06.2014р., та виключено дані записи з єдиного реєстру отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, повернених декларацій та відмов у видачі таких дозволів і сертифікатів.
Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 08.04.2011 № 439, Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади та здійснює свої повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Відповідно до п.п. 4 п. 4 Положення, Держархбудінспекція України реєструє повідомлення про початок виконання підготовчих та будівельних робіт, декларації про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації та у визначених законодавством випадках відмовляє в реєстрації таких декларацій.
Відповідно до ст. 41 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 16-21 вказаного Порядку, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 р. №553.
Згідно з п. 7 Порядку, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції, підставою для проведення позапланової перевірки є необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів.
Відповідно до п. 11 Порядку № 553, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: 1) безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; 2) складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; 3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: - усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; - зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно з п. 17 Порядку, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Частиною 2 ст. 39-1 Закону України "Про архітектурну діяльність" встановлено, що у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Відповідно до 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до пунктів 3.10 та 3.11 ДБН А.2.2-3-2012 "Склад та зміст проектної документації на будівництво" реконструкція - це перебудова введених в експлуатацію в установленому порядку об'єктів будівництва, яка передбачає удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміну основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри тощо); капітальний ремонт - це сукупність робіт, які передбачають втручання у несучі конструктивні системи при заміні або відновленні конструкцій, інженерних систем та обладнання введених в установленому порядку об'єктів будівництва без зміни їх функціонального призначення та зовнішніх геометричних розмірів у зв'язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Господарського суду міста Києва від 24.03.2014 р. по справі № 910/19995/13 у справі за позовом ОСББ «Либідь 33» до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження від 24.09.2013р. № 576 «Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.09.2013р. № 546 «Про забезпечення передачі житлового будинку № 120-Б» по вул. Жилянській у Шевченківському районі міста Києва на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Либідь 33», залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.06.2014р. встановлено, що на момент прийняття розпорядження про передачу будинку на баланс ОСББ «Либідь 33», так і оскаржуваного розпорядження, багатоквартирного будинку по вул. Жилянській, 120-Б в м. Києві не існувало, оскільки даний житловий будинок був відселений у зв'язку з аварійним станом та в подальшому був зруйнований .
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що в декларації про початок виконання будівельних робіт зазначено "Реконструкція приміщень житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями під житловий будинок з вбудованими приміщеннями для розміщення медичного центру, готелю, офісів, відкритого майданчика та паркінгу за адресою вул. Жилянська,120-Б Шевченківського району у м. Києві", а по факту здійснювалося нове будівництво будівлі невизначеного характеру без документів дозвільного характеру на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, а тому відповідачі діяли виключно в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Позовні вимоги, щодо складання акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 16.06.2014р.; скасування припису від 16.06.2014 р. про зупинення підготовчих і будівельних робіт; скасування наказу №158 від 14.07.2014р. про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та про готовність об'єкта до експлуатації; відновлення запису про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт № ІУ 083141620815 від 11.06.2014р. та декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ІУ 143141640299 від 13.062014р. «Реконструкція приміщень житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями під житловий будинок з вбудованими приміщеннями для розміщення медичного центру, готелю, офісів, відкритого майданчика та паркінгу за адресою вул. Жилянська, 120-Б Шевченківського району у м. Києві» є похідними від вищевказаної вимоги та враховуючи, що судом не встановлено неправомірних дій з боку відповідачів, дані вимоги також не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог, а тому апеляційну скаргу ОСББ "Либідь 33" необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 грудня 2014 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Либідь 33" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 грудня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Повний текст ухвали складено 10.03.2015 року
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Горбань Н.І.