Справа: № 735/59/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Грушко О.П.
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
10 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі Чернігівської області на постанову Коропського районного суду Чернігівської області від 28 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі Чернігівської області про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснення перерахунку пенсії державного службовця,-
ОСОБА_3 звернулася до Коропського районного суду Чернігівської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі Чернігівської області (далі - УПФУ в Коропському районі) про визнання незаконними дій щодо неврахування при обрахунку пенсії державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та зобов'язання здійснення перерахунку пенсії із врахуванням таких показників в сумі 25224,20 грн.
Постановою Коропського районного суду Чернігівської області від 28 січня 2015 року позов задоволено частково, визнано неправомірними дії УПФУ в Коропському районі щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії державного службовця з включенням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати починаючи з 16.07.2014 р. в сумі 25224,20 грн.
На вказану постанову УПФУ в Коропському районі подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального права.
Згідно ст. 183-2 КАС України, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, позивач з 10.03.2010 р. перебуває на обліку в УПФУ в Коропському районі та отримує пенсію, як державний службовець, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Вважаючи, що його пенсію обчислено невірно, позивач 12.01.2015 р. звернулася із заявою до УПФУ в Коропському районі про перерахунок пенсії, шляхом включення в розрахунок інших доплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Листом УПФУ в Коропському районі від 15.01.2015 р. №165/05 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на те, що суми доплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації, які отримані позивачем у період з 15.04.2008 р. по 28.02.2010 р., не входять до складу заробітної плати державного службовця.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З наведених положень вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Крім того, у постанові від 03 червня 2014 року (справа № 21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням законів України "Про державну службу" та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, позивачу необхідно здійснити перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески, відповідно до довідки про складові заробітної плати.
Однак, колегія суддів зазначає, що суд не має компетенції визначати суму недоплачених виплат та стягувати її з відповідача, оскільки не може підміняти державний орган, дії чи бездіяльність якого оскаржуються, а лише може визнати такі дії чи бездіяльність протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону не визначаючи конкретні суми.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову частково, а тому апеляційну скаргу УПФУ в Коропському районі необхідно задовольнити частково, а постанову Коропського районного суду Чернігівської області від 28 січня 2015 року - змінити: з абзацу 3 резолютивної частини постанови виключити слова - "в сумі 25224,20 грн.", оскільки в цій частині постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права. В іншій частині постанову - залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 183-2, 197, 198, 201, 205, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Коропському районі Чернігівської області - задовольнити частково.
Постанову Коропського районного суду Чернігівської області від 28 січня 2015 року - змінити: з абзацу 3 резолютивної частини постанови виключити слова - "в сумі 25224,20 грн.".
В іншій частині постанову Коропського районного суду Чернігівської області від 28 січня 2015 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення та відповідно до ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Горбань Н.І.