ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
06 березня 2015 року № 813/818/15
зал судових засідань № 13
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Бугара М.Р.,
за участю:
прокурора Панькевича Р.В.,
представника позивача Жуган І.О.,
представник відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області до Стрийської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Стрийського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області до Стрийської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, що полягає у не розгляді питання про надання згоди на прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку по вул. Шумлявщина, 35 у м. Стрий, зобов'язати відповідача розглянути на сесії питання про надання згоди на прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку по вул. Шумлявщина, 35 у м. Стрий.
Позивач в обґрунтування позовних вимог покликається на те, що обов'язковою умовою передачі об'єктів житлового фонду, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, з державної в комунальну власність територіальних громад міст, є прийняття відповідною радою рішення про згоду на таку передачу. Однак, Стрийська міська рада на сесії відповідного рішення про прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку по вул. Шумлявщина, 35 у м. Стрий не приймала, що свідчить про порушення п.51 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Відповідач заперечень на позов чи заяви про визнання позову до суду не подав.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце судового розгляду, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, перевіривши матеріали справи та дослідивши їх у судовому засіданні, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що процесі приватизації державного підприємства «Львівводбуд» Регіональним відділенням Фонду державного майна по Львівській області створено ВАТ «Львівводбуд».
Однак, до статутного капіталу новоствореного ВАТ «Львівводбуд» не увійшла вартість житлового будинку, що знаходиться за адресою: по вул. Шумлявщина, 35 у м.Стрий, що був об'єктом права державної власності та перебував на віданні в управлінні Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області.
Згідно з ст. 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 № 185-V, об'єктами управління державної власності є, зокрема державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.
Статтею 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" від 09.12.2011 №4107-VI передбачено, що Фонд державного майна України та його регіональні відділення приймають рішення про подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації.
Згідно з п. 1.3 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого Наказом Фонду державного майна України, Міністерства економіки України від 19 травня 1999 року N 908/68 (далі - Положення), управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства відповідно до таких принципів:
забезпечення ефективності використання та збереження державного майна, здійснення заходів контролю;
сприяння підвищенню ефективності діяльності підприємств, зокрема - покращення фінансового стану господарських товариств, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних капіталів;
наявність альтернативних (залежно від груп майна у межах чинного законодавства) способів забезпечення управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі;
пріоритетність вибору способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, дотримання якого забезпечує надходження коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до п.2.3.1 Положення N 908/68, передача у комунальну власність державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, здійснюється у порядку, визначеному Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", постановами Кабінету Міністрів України від 21.09.98 N 1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", від 19.02.96 N 222 "Про поетапну передачу до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, які належать суб'єктам підприємницької діяльності" та від 06.11.95 N 891 "Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій".
Таким чином, суд робить висновок про те, що єдиним способом управління об'єктами житлового фонду, що належить до державної власності є їх передача у комунальну власність.
Судом встановлено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області зверталось до Стрийської міської ради із листами від 15.03.2007 р., 04.06.2007 р., 23.07.2009 р., від 27.10.2009 р., 07.02.2011 р., від 13.04.2011 р., від 24.05.2011 р., від 22.05.2012 р. та від 21.01.2015 р. щодо передачі у комунальну власність територіальної громади житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вул.Шумлявщина, 35
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 19.02.1996 N 222, передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що утворює комісію з питань передачі об'єктів та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради, якщо інше не передбачено законом, - у разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Відповідно до п. 5 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою КМ України від 6 листопада 1995 р. N 891, передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомом відповідної Ради.
До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.
Разом з тим, виконавчим комітетом Стрийської міської ради не приймалось рішення про утворення постійно діючої комісії про порядок передачі у комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або у оперативному управлінні підприємств, установ і організацій.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до п.51 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
З огляду на викладені вище норми законодавства суд робить висновок, що обов'язковою умовою передачі об'єктів житлового фонду, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, з державної в комунальну власність територіальних громад міст, є прийняття відповідною радою рішення про згоду на таку передачу, якщо інше не передбачено законом.
Разом з тим, як вбачається із листа від 12.01.2015 р. № 3.17/209-2 Стрийської міської ради, на сесії відповідного рішення про прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вул. Шумлявщина, 35 не приймалось, що свідчить про порушення п.51 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Таким чином, враховуючи вищезазначені норми законодавства та встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про бездіяльність Стрийської міської ради, яка полягає у не розгляді питання про надання згоди на прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вул. Шумлявщина, 35
З цих підстав, суд вважає за необхідне зобов'язати Стрийську міську раду розглянути на сесії питання про надання згоди на прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вул. Шумлявщина, 35
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
З урахуванням положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Дрогобицької міської ради, яка полягає у не розгляді питання про надання згоди на прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вул. Шумлявщина, 35.
3. Зобов'язати Стрийську міську раду розглянути на сесії питання про надання згоди на прийняття з державної в комунальну власність територіальної громади м. Стрия житлового будинку, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Стрий, вул.Шумлявщина, 35.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 11.03.2015 року.
Cуддя Братичак У.В.