Ухвала від 03.03.2015 по справі 537/1704/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2015 р.Справа № 537/1704/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 22.01.2015р. по справі № 537/1704/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач-ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області, в якому з урахуванням уточнень позовних вимог просив:

-визнати протиправними відповідача в частині відмови в нарахуванні пенсії позивачу як інваліду ІІ групи, пов'язаної з ліквідацією аварії на ЧАЕС, починаючи з 01.01.2012 року, виходячи із заробітку в одному з неповних місяців роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в загонах цивільної оборони Чорнобильського району Київської області, дезактивації та евакуації річкового транспорту Чорнобильської бази флоту в зв'язку із аварією на ЧАЕС в період з 26.04.1986 року по 30.04.1986 року, з 01.05.1986 року по 05.05.1986 року, з 07.06.1986 року по 08.06.1986 року, а саме згідно довідки ВАТ «Кременчуцький річковий порт» № 144 від 08.11.2007 року та довідки № 144/1 від 08.11.2007 року ВАТ «Кременчуцький річковий порт», виходячи із заробітку за неповний робочий місяць з 01.05.1986 року по 05.05.1986 року;

-зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії як інваліду ІІ групи, пов'язаної з ліквідацією аварії на ЧАЕС, починаючи з 01.01.2012 року, виходячи із заробітку в одному з неповних місяців роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в загонах цивільної оборони Чорнобильського району Київської області, дезактивації та евакуації річкового транспорту Чорнобильської бази флоту в зв'язку із аварією на ЧАЕС в період з 26.04.1986 року по 30.04.1986 року, з 01.05.1986 року по 05.05.1986 року, з 07.06.1986 року по 08.06.1986 року, а саме згідно довідки ВАТ «Кременчуцький річковий порт» № 144 від 08.11.2007 року та довідки № 144/1 від 08.11.2007 року ВАТ «Кременчуцький річковий порт», виходячи із заробітку за неповний робочий місяць з 01.05.1986 року по 05.05.1986 року.

Ухвалою Крюківського районного суду м. Кременчука від 22.01.2015 року провадження в справі в частині позовних вимог за період з 01.01.2012 року по 01.10.2013 року залишені без розгляду.

Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 22.01.2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2005 року за № 1566/11846, ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС що підтверджується посвідченням першої категорії сер. НОМЕР_1. Згідно довідки серії 2-18 АЄ № 152743 від 24.05.1999 року йому встановлена друга група інвалідності безстроково у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС.

На даний час позивач отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука від 20.09.2010 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.01.2012 року, яка є в матеріалах справи.

ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області з заявою від 14.01.2014 року в якій просив зробити перерахунок його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1210, виходячи з заробітної плати для обчислення пенсії, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи за період з 25.04.1986 року по 08.06.1986 року.

Листом від 05.02.2014 року № 27/Т-07 управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області повідомило ОСОБА_1, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки наявними в пенсійній справі довідками підтверджено факт роботи у зоні відчудження в 1986-1990 роках більше 12 місяців підряд.

Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з його обґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно з ч.1, 3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Механізм обчислення даного виду пенсій затверджений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок).

Згідно з п.2 Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку в разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Згідно пункту 2 Порядку Пенсійному фонду України необхідно забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться в залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.

Згідно ч.4 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Наданими довідками ВАТ «Кременчуцький річковий порт» від 08.11.2007 року № 144, від 08.11.2007 року № 144/1, від 16.11.2007 року № 156, від 16.11.2007 року № 157, підтверджується, що ОСОБА_1 дійсно працював механіком-капітаном-дублером на теплоході «БТ-517» Чорнобильської ремонтно-експуатаційної бази флоту та знаходився на роботі в зоні аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль з 26.04.1986 року по 30.04.1986 року, з 01.05. 1986 року по 05.05.1986 року, з 07.06.1986 року по 08.06.1986 року (112 годин), при оплаті праці застосовувалася установлена кратність, довідки щодо отриманого заробітку видані на підставі табелів обліку робочого часу з врахуванням погодинної тарифної ставки, доплат та премій.

Тобто, за вказаний період ОСОБА_1 відпрацював на вказаних роботах неповні місяці.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з приводу необґрунтованості стверджень відповідача, що дані довідки не можуть враховуватися при обчисленні пенсії позивачеві, оскільки видані не підприємством, на якому працював позивач, а іншим підприємством, оскільки згідно з довідкою № 144 від 08.11.2007 року ВАТ «Кременчуцький річковий порт» відповідно до наказу ГУРФ при РМ УРССР від 12.11.1987 року № 343 Чорнобильська ремонтно-експуатаційна база флоту була ліквідована з 1 січня 1988 року, архівні документи Чернобильської РЕБФ передані на зберігання до Кременчуцького річкового порту, який згідно наказу Фонду держмайна України від 10.11.1992 року № 477 перейменовано в ВАТ «Кременчуцький річковий порт».

Крім цього, як вбачається з матеріалів справи та не спростовано доводами апеляційної скарги, згідно акту №98 від 10.04.2008 року, спеціалістом управління ПФ України Крюківського району в м. Кременчуці проведена зустрічна перевірка правильності видачі довідок ВАТ «Кременчуцький річковий порт» про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ОСОБА_1 за період з 26.04.1986 року по 08.06.1986 року. В ході перевірки були перевірені накази про прийняття, звільнення, перевід на роботу; штатний розпис; табель обліку робочого часу. Розбіжностей між довідками про заробітну плату та даними бухгалтерського обліку не виявлено.

Судовим розглядом встановлено, що на даний час пенсія позивачеві обраховується, виходячи з заробітної плати за 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження, відповідно до п.2 Порядку, на підставі довідки № 608/2002 від 16.05.2002 року та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 155 від 11.2007 року. Довідка № 608/2002 від 16.05.2002 року міститься в матеріалах справи, але відсутня в наданих Пенсійним фондом України копіях пенсійної справи ОСОБА_1

Згідно вказаної довідки № 608/2002 Державного спеціалізованого підприємства «Комплекс», яке є правонаступником СП «Комплекс» ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС РМ СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 і постановою ЦК КПРС РМ СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 року №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах згідно зі списком № 1, затверджених постановою РМ СРСР від 22.08.1956 року № 1173 та постановою КМ від 29.02.1996 року № 250, з 21.03.1988 року по 01.05.1993 року.

Згідно довідки № 85 від жовтня 2007 року, виданої ДСНВП «Чорнобильський радіоекологічний центр» (ДСНВП «Екоцентр»), створеного на базі ДСНВП «Радек» та ДП ЧоНЦМД, які є правонаступниками Управління дозиметричного контролю НВО «Прип'ять» та НТЦ НВО «Прип'ять», яке є правонаступником ВО «Комбінат», ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 21.03.1988 року по 01.07.1996 року.

Разом з тим, довідки № 608/2002 та № 85 не містять назви населеного пункту, в якому позивач виконував роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

В матеріалах пенсійної справи позивача містяться також довідки про його заробітну плату для обчислення пенсії із зазначенням сум заробітної плати ОСОБА_1 : 1) довідка від листопада 2007 року, видана ДСП «Комплекс» за формою додатку № 1 до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з березня 1988 року по квітень 1993 року; 2) довідка ДСНВП «Чорнобильський радіоекологічний центр» за період з травня 1993 року по червень 1996 року, які не відображають застосування кратності оплати праці в залежності від населеного пункту, в якому позивач виконував роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

Також, як вбачається з листа управління ПФ України в Іванківському районі Київської області від 03.04.2008 року № 0611259 зустрічна перевірка достовірності видачі довідок про заробітну плату, виданих ДСП «Комплекс» на ім'я ОСОБА_1, не проводилася.

Надані матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 не містять будь-яких інших довідок про заробіток, фактично отриманий позивачем у період його роботи з 21.03.1988 року по 1990 рік.

Отже, аналізуючи фактичні обставини справи та наведені вище норми, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не доведено правомірності виплати пенсії відповідно до п. п.2 Порядку, на підставі довідки № 608/2002 від 16.05.2002 року та довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 155 від 11.2007 року, виходячи із заробітку за 12 місяців підряд роботи в зоні відчуження за період з 21.03.1988 року по 1990 рік та не доведено відсутності підстав для застосування до перерахунку пенсії ОСОБА_1 пп.4 п.3 Порядку, на підставі довідок ВАТ «Кременчуцький річковий порт» № 144 від 08.11.2007 року та 144/1 від 08.11.2007 року.

При цьому, судом першої інстанції вірно не взято до уваги доводи відповідача на невідповідність заяви ОСОБА_1 встановленій формі, а також на те, що пенсіонер повинен звертатися з заявою на запит пенсійної справи до органу Пенсійного фонду за новим місцем проживання, оскільки на звернення позивача управлінням ПФ України в м. Кременчуці було надано відповідь по суті звернення позивача та відсутності підстав для здійснення перерахунку, а не роз'яснення ОСОБА_1 про необхідність звернення до пенсійного органу з заявою встановленого зразка чи необхідність звернення до відділу міжнародних пенсій ПФ України.

Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 року визначено, що закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення ст.. 24 Конституції України. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадян на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватись із такою умовою, як постійне проживання в Україні. Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа. Крім того, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (частина третя статті 25 Конституції України).

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2, виданим 18.05.2006 року, та постійно проживає у державі Ізраїль, з якою відсутні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо виплати пенсій громадянам України, які постійно проживають в Ізраїлі.

Таким чином, проживаючи в Ізраїлі, як громадянин України, позивач має такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускають обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання ( чи перерахунок) пенсії за ознакою місця проживання.

Згідно з п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФ України 25.11.2005 року, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги ОСОБА_1, документально та нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Крюківського районного суду м. Кременчука від 22.01.2015 року по справі № 537/1704/14-а прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 22.01.2015р. по справі № 537/1704/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Катунов В.В.

Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М.