Справа № 2-А-504/2009
02 червня 2009 року м. Павлоград
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді: Сторожука С.М.
при секретарі: Дробот О.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради про перерахунок та стягнення боргу розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради в якій просила суд: - визнати дії відповідача неправомірними по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік; - зобов'язати відповідача відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначити їй допомогу з 01 січня 2009 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, до закінчення строку передбаченої законом виплати; - стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік у розмірі - 1281 гривень.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась донька ОСОБА_2 . Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, було призначено їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку вона отримує щомісячно.
Вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист.
Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою - допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки вимоги позивача про призначення допомоги з 01 січня 2009 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років щомісяця, - є незаконними.
Суд з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі свідоцтво про народження дитини позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, довідку про виплати допомоги з боку відповідача на користь позивача ( 10 квітня 2009 року №483179 ), встановив наступне: Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради, у зв'язку з народженням дитини. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка була призначена та виплачується у розмірі не менше ніж 130 гривень відповідно до п.23 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», та становила за січень, лютий, березень 2009 року - 130 гривень щомісячно.
Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно до ст.15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням наведеного вимога позивача про зобов'язання відповідача відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» призначити, перерахувати і виплачувати їй допомогу з 01 січня 2009 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, до закінчення строку передбаченої законом виплати, - підлягає задоволенню , оскільки відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім'ям з дітьми з урахуванням положень п. 23 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» яким було визначено, що «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень»
Зазначене положення закону були чинні тільки на 2008 рік і втратили чинність з 01 січня 2009 року, що прямо передбачено в п.4 ч.2 Розділу ІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України Про державну допомогу сім'ям з дітьми», де зазначено, що розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31 грудня 2008 року.
Таким чином, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» діє в редакції 2007 року, якою було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Враховуючи наведене суд, вважає, що дії відповідача, щодо нарахування та виплаті позивачу державної допомоги сім'ям з дітьми повинна визначатися, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції 2007 року.
Що стосується положення ч.2 ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», а саме стосовно призначення державної допомоги у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірах і порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, то суд вважає, що у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, зазначене прямо передбачено ч.4 ст.9 КАС України.
Враховуючи, що Закон України має вищу юридичну силу відносно постанов Кабінету міністрів України, застосуванню підлягає саме положення Закону.
Разом з тим, суд вважає, що позовна вимога про стягнення на користь позивача конкретної суми недоотриманої нею допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2009 рік - не підлягає задоволенню, оскільки вимога про стягнення конкретного розміру заборгованості за 2009 рік належним чином позивачем не обґрунтована. Така вимога суперечить вимозі щодо призначення допомоги відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» починаючи з січня 2009 року та частино дублює її.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Розмір судових витрат визначений судом з урахуванням положення підпункту «б» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради про визнання дій неправомірними щодо виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради ( АДРЕСА_1 ) щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з січня 2009 року. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до шести років на час її виплати у період з 01 січня 2009 року до досягнення дитиною - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, трьохрічного віку.
Стягнути з бюджету міста Павлоград Дніпропетровської області ( код: 24237540 ГУДКУ у Дніпропетровській області, код банку: 805012 ) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі - 03 ( три ) гривні 40 копійок.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Сторожук