Постанова від 15.06.2009 по справі 2а-66/09

Справа №2а - 66/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" червня 2009 р. Тернівський районний суд м.Кривого Рогу

у складі: головуючого, судді - Коноваленко М.І.

при секретарі - Максимишеній С.Б.

за участю представника позивача Швеця М.Є.

відповідача Мануйлової Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в залі №6 Тернівського районного суду м. Кривого Рогу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірною бездіяльність в перерахунку виплат та виплаті заборгованості і компенсації по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2008 р. ОСОБА_1 . звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та стягнути недоотриманої допомоги з 01 лютого 2006 року по 01 жовтня 2008року і в подальшому стягувати по 557гривен. Також стягнути компенсаційні виплати за період з 01 лютого 2006 року по 01 липня 2008 року в сумі 2727, 83 гривен, а всього 14220гривен.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що у відповідності до положень ст.15 Закону України ?ро державну допомогу сім»ям з дітьми» вона перебувала на обліку у відповідача. Відповідачем як органом що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і було сплачено у 2006році: 61.07гривен за лютий, 90гривен за березень - травень, 94,86гривен за червень, 90гривен за липень - вересень, листопад, 91,62гривен за жовтень, 94,24 гривен за грудень. У 2007році: 90,0гривен за січень, лютий, 116,46гривен за березень, 99,72 гривен за квітень, 90гривен за травень, червень, липень, 103,41 гривен за серпень вересень, 90гривен за жовтень, 107,73 гривен за листопад, 110,88 гривен за грудень відповідно до ст.15 Закону України ?ро державну допомогу сім»ям з дітьми», ст.61 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», ст..56 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік». У 2008 році було сплачено: 90гривен за січень, 170 гривен за лютий, 130гривен за березень - жовтень відповідно до ст.15 Закону України ?ро державну допомогу сім»ям з дітьми» та п.3 розділу VIII вказаного Закону.

Також вважає, що відповідачем не були нараховані та сплачені своєчасно у повному обсязі суми допомоги по догляду за дитиною, тому недоплати підлягають компенсації у розмірі 2727,83гривни.

Згідно п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Позивач вважає що дії відповідача не відповідають вимогам ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» порушують її конституційні права.

Тому як, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007року за Конституційним поданням 46 депутат про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що

не відповідають Конституції України ч.2 ст.56, п.7 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Таким чином допомога повинна була сплачуватися в розмірах встановлених ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ст.65 Закону України «Про державний бюджет на 2006 рік», ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», ст.58 Закону України «Про державний бюджет на 2008рік» - виходячи з прожиткового мінімуму, для дітей віком до 6 -років, тому просить зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату заборгованості по допомозі, та виплату компенсації.

Представник позивача позов підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради проти позову заперечують в повному обсязі вказують, що позивачці в повному обсязі і в строк проводилися виплати допомоги. Крім того позивачем порушено строк позовної давності, так як відповідно до п.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007, на яке посилається позивач, було оприлюднене і набрало силу з 09.07.2007, тобто на момент звернення позивача до суду пройшло більше року. Крім того, рішення Конституційного суду набрало силу з 09.07.2007. не має зворотної сили та його дія втратила 31.12.2007 року. Призначення та виплату допомоги по догляду за дитиною до 3-х років в 2006, 2007 році не застрахованим особам здійснювалось на підставі п.3 розділу 8 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі визначеному ст..15 вказаного Закону, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих у порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України, п.57 Порядку призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку особам, відповідно до якого перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку без звернення особи проводиться лише у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Для призначення допомоги що перевищує мінімальний розмір, громадяни особисто подають заяву. Відповідної заяви від позивача до управління праці та соціального захисту населення не надходило.

Також управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради надавало допомогу відповідно до змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 28.12.2007, які були внесені відповідно до п.23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", дію яких не було призупинено рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, тому враховуючи вищевикладене в позові необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено з довідок Управління праці та соціального захисту виконкому Тернівської районної у місті ради від НОМЕР_1 , позивач з 10.02.2006р. виплачується допомога по догляду за донькою ОСОБА_2 до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім»ям з дітьми» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до п.14, ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ч.1, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та ст.56 вказаного Закону було встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість

місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 р. за конституційним поданням 46 народних депутатів про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України ст.56 та п.7 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Постановою КМ України №13 від 27.12.2001р за №1751 також передбачено обмеження суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно ст.92 п.1 Конституції України - права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Оскільки ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. То посилання відповідача на норми ст.ст.56,71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» які визнано неконституційними суд вважає незаконними, як і посилання на норми Постанови Кабінету Міністрів України, оскільки право позивача на допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановлено Законом, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, суд вважає що право позивача на отримання допомоги відповідно до законодавства відповідачем було порушене, тому слід визнати бездіяльність відповідача в перерахуванні допомоги з 09 липня 2007року, протиправною.

Як встановлено позивач в 2007 році отримувала допомогу в меншому ніж передбачено Законом розмірі. Тому суд вважає за необхідне зобов»язати відповідача призначити, донарахувати та виплатити позивачці недоотриману нею допомогу, виходячи з прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року у розмірі 463 грн., з 01.10.2007 року по 31.12.2007 р. у розмірі 470грн., за відрахуванням отриманих позивачкою сум допомоги у в 2007 році в розмірі: 90,0гривен за січень, лютий, 116,46гривен за березень, 99,72 гривен за квітень, 90гривен за травень, червень, липень, 103,41 гривен за серпень вересень, 90гривен за жовтень, 107,73 гривен за листопад, 110,88 гривен за грудень з моменту набрання законної сили рішення Конституційного Суду України №6-рп від 9 липня 2007року, тому як в період виникнення спірних правовідносин з 01.01.2007р. про перерахунок допомоги, були наявні нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, але по-різному встановлювали розмір допомоги по догляду за дитиною.

В частині недоврахування допомоги за 2008 рік, суд вважає необхідним відмовити, тому як відповідно до змін у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 28.12.2007, які були внесені відповідно до п.23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", дію яких не було призупинено рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Також суд, вважає необхідним відмовити в частині перерахування допомоги у 2006році, тому як положення норми ст.61 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» відповідно якої відповідач здійснював нарахування та виплату допомоги, неконституційними визнано не було.

Таким чином відповідач правильно нараховував і виплачував допомогу по догляду за дитиною, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Щодо вимоги позивача в частині сплати відповідачем компенсації у розмірі 2727, 83грн., то суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» - компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Відповідачем допомога у період з 9 липня 2007року нараховувалась і виплачувалась вчасно, тому відсутні правові підстави для стягнення з відповідача компенсації за вказаний період.

На підставі Закону України "Про державний бюджет на 2006 рік" Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", керуючись ст.2,11,49,51,69,71, 94, 158-160 ч.1-3, 161-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в перерахунку та виплаті з 09 липня 2007 року ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчий комітет Тернівської у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області призначити, донарахувати і виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років на час її виплати у період з 09 липня 2007року по 31 грудня 2007 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати по справі в розмірі 3,40грн., провести за рахунок держави.

Сторони мають право оскаржити постанову подавши на протязі 10 днів з дня отримання постанови, заяву про апеляційне оскарження постанови, та протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження подати апеляційну скаргу в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу.

СУДДЯ: