Ухвала від 31.07.2009 по справі 2а-109/09/1208

г оловуючий суддя І інстанції - Родіонова С.О.

суддя - доповідач - Геращенко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

« 31 » липня 2009 року справа № 2а-109/09/1208 м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Геращенка І.В.

суддів апеляційного суду Арабей Т.Г., Малашкевича С.А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Кам»янобрідського районного суду м. Луганська

від 06.05.2009 року

у справі № 2а-109/09/1208

за позовом ОСОБА_1

до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Кам»янобрідської районної в м. Луганську ради

про визнання дій неправомірними та зобов'язання донарахувати і виплатити несплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Кам»янобрідського районного суду м. Луганська з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Кам»янобрідської районної в м. Луганську ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання донарахувати і виплатити несплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році у розмірі 3953 грн. 70 коп., з урахуванням уточнень та змін позовних вимог.

Постановою Кам»янобрідського районного суду м. Луганська від 06.05.2009 року у справі № 2а-109/09/1208 у задоволенні позову було відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити її позовну заяву.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм процесуального права.

Вказує на те, що строк звернення до суду із зазначеним позовом не пропустила, оскільки про порушення своїх прав дізналася лише у грудні 2008 року, коли звернулася з цього приводу до відповідача 26.12.2009 року.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила.

ОСОБА_1, згідно свідоцтва про народження, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, у зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу, передбачену чинним законодавством, виплату якої з 09.02.2007 року здійснювало УПСЗН Кам»янобрідської районної в м. Луганську ради.

Фактично УПСЗН Кам»янобрідської районної в м. Луганську ради сплачувало ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”, в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми”.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм процесуального права, як вважає заявник скарги, вона строк звернення до суду із зазначеним позовом не пропустила, а тому суд першої інстанції неправильно вирішив справу.

Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України “Про державну допомогу сім»ям з дітьми”.

Тобто, Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.

Колегія суддів вважає помилковим висновок заявника скарги стосовно того, що нею строк звернення до суду із зазначеним позовом не пропущено, з огляду на наступне.

Статтею 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України п ропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Як вбачається із пояснень ОСОБА_1, вона про порушення своїх прав дізналася у жовтні 2008 року при зверненні за консультацією до фахівця в області права. З цього приводу 26.12.2008 року звернулася до відповідача із заявою, на яку листом від 24.01.2009 року отримала відмову, після чого 02.02.2009 року звернулася із позовом до суду.

Разом з тим, суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову за ч. 1 ст. 100 КАС України, на чому наполягав відповідач, прийшов до правомірного висновку, що незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску звернення до суду, оскільки відповідно до ст. 57 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, яким були визнані неконституційними положення абз. 3 ч. 2 ст. 56, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було оприлюднене у липні 2007 року, а з позовом ОСОБА_1 звернулася лише у лютому 2009 року, при цьому предметом оскарження була не відмова відповідача зробити перерахунок та виплату недоотриманої суми допомоги у січні 2009 року, а дії щодо нарахування та виплати державної допомоги за період з 09.02.1007 року по 31.12.2007 року.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції відповідають обставинам справи, доводами апеляційної вони не спростовуються, постанова суду прийнята при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.

На підставі викладеного керуючись Конституцією України, Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ст. 2, ст. 11, ст.160, ст. 167, ст. 195, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1на постанову Кам»янобрідського районного суду м. Луганська від 06.05.2009 року у справі № 2а-109/09/1208 - залишити без задоволення.

Постанову Кам»янобрідського районного суду м. Луганська від 06.05.2009 року у справі № 2а-109/09/1208 за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Кам»янобрідської районної в м. Луганську ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання донарахувати і виплатити несплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

У судовому засіданні 31.07.2009 року проголошений повний текст ухвали.

Головуючий І.В.Геращенко

Судді Т.Г.Арабей

С.А.Малашкевич