"20" січня 2009 р. Справа №1/117
За позовом Державне територіально-галузеве об"єднання "ІНФОРМАЦІЯ_1"
до Виконавчий комітет Вашківецької міської ради Чернівецької області
про визнання нечинним рішення виконавчого комітету Вашковецької міської Ради від НОМЕР_1 від 29.01.08р. та визнання права користування земельною ділянкою
Суддя Желiк Борис Євграфович
Представники:
позивача
відповідача
в засіданні приймали участь
Провадження у справі порушено ухвалою господар-ського суду Чернівецької області від 25 грудня 2008 року за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання (надалі-ДТГО) “ІНФОРМАЦІЯ_1” м.Львів до Виконавчого комітету Вашковецької міської ради м. Вашківці Вижницького району Чернівецької області та до приватного підприємця (п/п) ОСОБА_1, який мешкає в АДРЕСА_1 про :
- визнання нечинним рішення Вашковецької міської ради Чернівецької області НОМЕР_2 від 29 січня 2008р. про продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення на АДРЕСА_2 ;
- визнання за Державним територіально-галузевим об'єднанням “ІНФОРМАЦІЯ_1” права користування земельною ділянкою несільськогосподарського призначення площею 0,0435га у АДРЕСА_2.
Обгрунтовуючи позовні вимоги у справі, позивач посилається на те, що, згідно з рішенням від 29.01.2008р. за НОМЕР_2, Вашковецька міська рада продала у власність п/п ОСОБА_1 для обслуговування магазину-бару в АДРЕСА_2 земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0, 0435га, яка знаходиться у смузі відведення земель залізничного транспорту та перебуває у користуванні ДТГО “ ІНФОРМАЦІЯ_1”.
Приміщення магазину-бару, яке розташовано на вказаній вище земельній ділянці, було придбано п/п ОСОБА_1, згідно з договором купівлі-продажу № КП-271, і знаходилось на балансі Чернівецького державного підприємства робітничого постачання залізничників та до нотаріального посвідчення договору належало державі Україна в особі Верховної ради.
Відповідно до ст. 23 Закону України “Про транспорт”, до земель залізничного транспорту належать землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного транспорту. До складу цих земель входять землі, які є смугою відведення залізниць, а саме: землі, надані під залізничне полотно та його облаштування. Цю норму підтверджує також і
ст. 68 Земельного Кодексу України, яка зазначає, що до земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями та іншими будівлями. Землі залізничного транспорту повинні утримуватися у належному санітарному стані. Дана норма зазначена і в ст. 6 Закону України “Про залізничний транспорт”.
Дана земельна ділянка належить до смуги відведення під залізничним полотном, що підтверджується планом смуги відведення лінії Завалля - Вижниця Львівської залізниці, який погоджено з Вижницьким районним управлінням сільського господарства.
Окрім того, дані обставини відповідають вимогам Будівельних норм і правил (глава 39-залізничні дороги, колії 1520м) та нормам відводу земель для залізниць, відповідно до яких було збудовано залізничне полотно та облаштовано смугу відведення згідно вказаного плану. А також залізниця, як землекористувач, належним чином сплачує земельний податок за дану земельну ділянку.
Проте, всупереч цьому, земельна ділянка під облаштуванням смуги відведення була передана у власність приватному підприємцю ОСОБА_1, де останній облаштував територію для обслуговування магазину-бару.
Відповідно до п.6.1 договору купівлі-продажу № КП-271, приміщення магазину № 12, що знаходиться на балансі Чернівецького державного підприємства робітничого постачання залізничників, регіональне відділення Фонду державного майна в Чернівецькій області, як орган приватизації, був зобов'язаний, “ у разі потреби, сприяти покупцю у переоформленні документів на право користування земельною ділянкою”. Проте, всупереч вищезазначеному, Вашковецькою міською радою земельну ділянку було продано у власність відповідачу - ОСОБА_1
У частині 2 ст.120 Земельного кодексу України стосовно зміни статусу земельної ділянки при переході права на житловий будинок, будівлю або споруду зазначено, що у випадках, коли житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Виходячи з даної норми закону, відповідач - Вашковецька міська рада не мала права проводити відчуження вищезгаданої земельної ділянки, оскільки це знаходиться поза межами її повноважень, а окрім того, чинним законодавством передбачено інший, відмінний порядок переходу права користування такою земельною ділянкою.
Залізниця, як суміжний користувач, не погоджувала ні проект відведення земельної ділянки, ні акт встановлення і узгодження зовнішніх меж землекористування в натурі та у жодному випадку не надавала погодження на вилучення земельної ділянки.
Відповідно до ч.2 статті 149 Земельного кодексу України, вилучення земельних ділянок проводиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
До того ж, у рішенні від 29.01.2008 року Вашковецька міська рада посилається на Указ Президента України № 32/99 від 19.01.1999 року “Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення”, який втратив чинність згідно з Указом Президента України від 20 липня 2007 року № 650/2007, а тому не міг бути застосований у даних правовідносинах.
Відповідно до п.б ч.4 ст.84 Земельного кодексу України, до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі під державними залізницями, а, отже, міська рада не мала жодних правових підстав виносити згадане рішення.
Таким чином, при прийнятті оскаржуваного рішення Вашковецькою міською радою не враховано вищенаведені норми законодавства та прийнято рішення, яке виходить за межі компетенції органу місцевого самоврядування, суперечить чинному законодавству України, порушує права та інтереси залізниці як землекористувача, а тому, підлягає визнанню недійсним.
Згідно п.3 ст. 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав та визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Частина 1 ст. 155 Земельного кодексу України передбачає, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Відповідно до ч.2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самовря-дування в Україні”, спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування вирішуються в судовому порядку.
Перший відповідач, Виконком Вашковецької міської ради, проти позову заперечує з підстав, наведених у відзиві на позов, в якому, зокрема, звертає увагу суду на наступне.
Відповідно до договору купівлі-продажу № КП-271 від 23.01.2001р., приміщення магазину, що знаходиться на балансі Чернівецького державного підприємства робітничого постачання залізничників, було продане регіональним відділенням Фонду державного майна у Чернівецькій області гр. ОСОБА_1
Згідно п.2 ст.120 “Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування”.
Згадана земельна ділянка не може належати до смуги відведення під залізничним полотном, як вказує позивач, так як її цільове призначення повинно бути ділянкою для обслуговування відповідної споруди магазину, в даному випадку- об'єкту торгівлі, а план смуги відведення лінії Завалля-Вижниця залізниці від 1965 року, який з Вашковецькою міською радою не погоджений, не являється документом, що посвідчує право на земельну ділянку (ст. 126 ЗКУ), і не є технічною документацією, яка б визначала правовий статус земельної ділянки, та, відповідно, її цільового призначення.
Оскільки, на територіїї Вашковецької міської ради не проведено розмежування земель державної і комунальної власності (довідка відділу земельних ресурсів у Вижницькому районі від 09.10.2008р. № 981), то згідно п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, розпорядження землями в межах населеного пункту здійснюють, відповідно, сільські, селищні, міські ради. І на підставі Висновку державної експертизи землевпорядної документації від 19 листопада 2007 року, виданого Головним управлінням земельних ресурсів у Чернівецькій області, Вашковецька міська рада (в порядку ст. 128 ЗКУ) надала у власність (шляхом викупу) для обслуговування викупленої нежитлової будівлі гр. ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0, 0435 га, із земель запасу міської ради (забудованих земель міста) в межах населеного пункту.
Позивач, як землекористувач, який належним чином використовує наявні у нього землі і сплачує за те земельний податок, з невідомих причин не провів зміни у своїй земельно-обліковій документації щодо зменшення площі земель у зв'язку з відчуженням споруди.
Оскаржуване у справі рішення приймалося 13 сесією 5-го скликання Вашковецької сільської ради, а не виконавчим комітетом, як вказує позивач.
Приватний підприємець ОСОБА_1, другий відповідач, на підтвердження свого права користування спірною у справі земельною ділянкою, подав до суду копію договору купівлі-продажу земельної ділянки від 23.02.2008р. та копію державного акту на право користування цією земельною ділянкою від 13.10.2008р. серія НОМЕР_3.
У процесі розгляду справи судом встановлено, що позов заявлений до Виконкому Вашковецької міської ради, який не є належним відповідачем у справі, так як рішення НОМЕР_2 від 29.01..2008 року, про визнання нечинним якого заявлений позов у справі, в дійсності, було прийнято Вашковецькою міською радою.
У відповідності до частини другої ст. 24 ГПК України, господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може, за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
На підставі приписів наведеної статті ГПК України та враховуючи, що на момент винесення цієї ухвали відсутня згода позивача на заміну першого відповідача у справі на належного, з метою надання позивачу такої можливості, керуючись ст.ст. 24,77 ГПК України, суд
1. Розгляд справи відкласти на 10:00 19.02.09
2. Зобов'язати позивача у строк до дня розгляду справи, в разі необхідності, підтвердити згоду на заміну судом першого відповідача на належного - Вашковецьку міську раду Вижницького району Чернівецької області, а також виконати вимоги суду згідно пункту 3 резолютивної частини ухвали від 25.12.2008 року щодо подання доказів про право власності (користування) спірною у справі земельною ділянкою, а саме, державного акта на право власності (користування) землею, та план встановлених меж земельної ділянки.
1. Участь у розгляді справи визнати для сторін обов'язковою.
Суддя Б.Є. Желiк