Ухвала від 11.03.2015 по справі 802/645/15-а

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

м. Вінниця

11 березня 2015 р. Справа № 802/645/15-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Слободонюк Михайло Васильович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби Вінницького районного управління юстиції про скасування постанови

ВСТАНОВИВ:

10.03.2015 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби Вінницького районного управління юстиції про скасування постанови від 23 листопада 2011 року про стягнення виконавчого збору.

Ознайомившись із вказаними матеріалами суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.

Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду, яка повинна відповідати загальним вимогам, що передбачені статтею 106 КАС України.

У відповідності до частини 2 статті 107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зокрема, пунктом 5 частини 1 статті 107 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Частиною першою статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Як слідує із матеріалів позовної заяви, позивачка оскаржує постанову державного виконавця відділу державної виконавчої служби Вінницького районного управління юстиції від 23.11.2011 року про стягнення виконавчого збору.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби врегульовано статтею 181 КАС України.

Так, у відповідності до частин 1 та 2 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Із матеріалів позовної заяви вбачається, що позивачка заявляючи вимогу скасування постанови про стягнення виконавчого збору від 23.11.2011 року переконує суд, що про її існування вона дізналася лише 10.02.2015 року після звернення із заявою до відділу ДВС Вінницького РУЮ про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження. Тому просить суд обчислювати строк для подачі адміністративного позову саме з 10.02.2015 року.

Із урахування цих обставин суд зауважує, що передбачений ч. 2 ст. 181 КАС України десятиденний строк для оскарження постанови відповідача закінчився для позивачки 20.02.2015 року, проте позов було подано лише 05.03.2015 року, про що свідчить відбиток штемпеля на конверті у якому надійшла позовна заява. Таким чином позивачкою було пропущено визначений законом строк звернення до суду.

Вирішуючи питання щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду, суд враховує наступне.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Зі змісту даної позовної заяви та доданих матеріалів не вбачається наявності обставин, що перешкоджали ОСОБА_1 звернутись до суду з даним позовом в межах десятиденного строку, визначеного ч. 2 ст. 181 КАС України, та становили об'єктивно непереборні обставини, які пов'язані з дійсними істотними труднощами у реалізації права звернення до суду. У даному випадку суд зважає на те, що позивачка, будучи боржником у виконавчому провадженні, з моменту винесення оскарженої постанови - 23.11.2011 року не була позбавлена можливості ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, та, дізнавшись про існування такої постанови, вчасно, тобто у визначений десятиденний строк, її оскаржити.

Законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Суд зазначає, що практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс та інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Згідно зі статтею 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 165, 181, 186, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби Вінницького районного управління юстиції про скасування постанови залишити без розгляду.

Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Слободонюк Михайло Васильович