Постанова від 02.03.2015 по справі 826/935/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

02 березня 2015 року 08:16 № 826/935/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Кобилянського К.М., суддів Саніна Б.В., Скочок Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес»

до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті

про визнання неправомірними дій, визнання недійсними змін до наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» (надалі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (надалі - відповідач або Інспекція), у якій просить суд:

- визнати неправомірними дії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті щодо внесення змін до наказу від 21.11.2014 №644 «Про формування об'єктів конкурсу на 29.01.2015» в частині включення до переліку об'єктів конкурсу позицій № 66 (рейс 821/822, Донецьк - Харків) та № 67 (рейс 823/824, Донецьк - Харків);

- визнати недійсними зміни до наказу від 21.11.2014 № 644 «Про формування об'єктів конкурсу на 29.01.2015» в частині включення до переліку об'єктів конкурсу позицій № 66 (рейс 821/822, Донецьк - Харків) та № 67 (рейс 823/824, Донецьк - Харків);

- зобов'язати Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті виключити з об'єктів конкурсу на 29.01.2015 позицій № 66 (рейс 821/822, Донецьк - Харків) та № 67 (рейс 823/824, Донецьк - Харків).

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.01.2015 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 03.02.2015.

Під час розгляду справи представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на те, що з внесенням 19.12.2014 змін до наказу № 644 від 21.11.2014, суб'єкт владних повновадень позбавив позивача права на участь в конкурсі по обєктам № 66 та № 67.

Представники відповідача проти позову заперечували, посилаючись при цьому на те, що Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті цілком дотримано процедуру проведення конкурсу на визначення перевізників по відповідних обєктах (маршрутах перевезень). За таких обставин контролюючий орган просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Справа розглянута в порядку письмового провадження у відповідності до положень ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України за письмовим клопотанням сторін про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

21 листопада 2014 Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті видано наказ № 644 «Про формування об'єктів конкурсу та винесення їх на розгляд конкурсного комітету», яким затверджено перелік об'єктів конкурсу, що додаються, для розгляду на засіданні конкурсного комітету 29.01.2015. Начальнику відділу організації перевезень та диспетчерського контролю (Григор'єву В.В.) наказано забезпечити розміщення оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) у встановлені законодавством строки. Наказано забезпечити прийом документів на конкурс, що відбудеться 29.01.2015, в термін до 22.12.2014 включно.

До переліку обєктів конкурсу включено 51 маршрут (а.с. 46-51 том І).

08 грудня 2014 відповідачем прийнято наказ № 672 про внесення змін до наказу від 21.11.2014 № 644, згідно якого внесено зміни до Переліку об'єктів конкурсу на 29 січня 2015, затвердженого наказом Укртрансінспекцїї «Про формування об'єктів конкурсу та винесення їх на розгляд конкурсного комітету», а саме: включено до Переліку об'єктів конкурсу на 29 січня 2015 об'єкти №№ 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 відповідно до форми, що додається до наказу (а.с. 52-54 Том І).

В подальшому, 19.12.2014 Інспекцією прийнято наказ № 698 «Про внесення змін до наказу від 21.11.2014 № 644, згідно якого внесено зміни до Переліку об'єктів конкурсу на 29 січня 2015, затвердженого наказом Укртрансшспекції «Про формування об'єктів конкурсу та винесення їх на розгляд конкурсного комітету», а саме: включено до Переліку об'єктів конкурсу па 29 січня 2015 об'єкти №№ 66, 67 відповідно до форми що додається (а.с. 55-56 Том І).

Суть даного спору зводиться до того, що інформація про внесення змін до наказу

№ 644 стосовно об'єктів конкурсу № 66 і № 67 була опублікована 19.12.2014 (пятниця), в той час як кінцевий строк подання документів залишився незмінним - 22.12.2014 (понеділок). Місце подання документів - місто Київ.

Позивач зазначає, що оскільки Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів № 1081 від 03.12.2008 передбачає необхідність надання досить великого пакета документів для участі в конкурсі, то ТОВ «Авто-Експрес» було позбавлено можливості надати докумети в строк до 22.12.2014, знаходячись при цьому в місті Волноваха Донецької області.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Згідно ст. 43 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 (далі - Порядок № 1081).

Пункт 28 Порядку № 1081 передбачає, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію:

1) найменування організатора та робочого органу;

2) порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу:

на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності;

на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо);

3) умови конкурсу;

4) порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу;

5) кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі;

6) найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі;

7) місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі;

8) місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету;

9) розмір плати за участь у конкурсі;

10) телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.

Пункт 36 Порядку № 1081 передбачає, що інформація про будь-яку зміну умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про конкурс.

Враховуючи те, що датою проведення конкурсу визначено 29.01.2015, а інформація про внесення змін до наказу № 644 (в частині об'єктів конкурсу № 66 та № 67) опублікована на офіційному сайті відповідача 19.12.2014, що позивачем не заперечується, суд приходить до висновку про те, що Інспекцією цілком дотримано вимоги Порядку № 1081 в частині публікації оголошення не пізніше 30 днів до проведення конкурсу.

Посилання позивача на те, що відповідач мав право змінити лише умови конкурсу (п. 36 Порядку № 1081), в той час як, на думку ТОВ «Авто-Експрес», неправомірно змінив об'єкт конкурсу шляхом видання нового наказу від 19.12.2014 № 698, судом відхиляються, адже, по перше, відповідно до пункту 89 Типової інструкції з у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 № 1242, після підписання наказу зміни до нього вносяться лише шляхом видання нового наказу про внесення змін. Порядок не визначає окремої процедури оформлення Організатором рішення про оголошення конкурсів.

При цьому, визначення об'єктів конкурсу є дискреційним повноваженням відповідача (його правом вирішувати питання обрання обєктів на власний розсуд в межах повноважень (п. 7 Порядку № 1080)), що свідчить про помилковість доводів позивача з приводу неправомірного доповнення Інспекцією об'єктів конкурса.

Твердження позивача про те, що відповідач своїми неправомірними діями позбавив позивача права на участь в конкурсі, шляхом опублікування оголошення 19.12.2014 з граничним терміном подання докуметів 22.12.2014, судом також відхиляються, адже пункт 30 Порядку № 1081 встановлює, що кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі визначається організатором і не може становити менш як 10 робочих днів до дати проведення конкурсу.

Тобто, законодавцем, а не відповідачем передбачено, що строк для подання документів може бути визначений Інспекцією на власний розсуд, втім не менше 10 днів (в даному випадку - більше 10 днів) до дня проведення конкурсу 29.01.2015, внаслідок чого дії відповідача по встановленню граничної дати для подання документів 22.12.2014 відповідають вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України та є правомірними.

Крім того, вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як зазначає позивач, про внесення змін до наказу № 644 він дізнався 19.12.2014 та не встиг зібрати і подати необхідний пакет докуметів до 22.12.2014 включно.

В той же час, матеріали справи не містять в собі жодного доказу, який би свідчив про те, що позивач намагався подати докумети до Інспекції для участі в конкурсі (навіть після 22.12.2014) та в прийнятті таких докуметів йому було б відмовлено.

Оскільки відповідно до п. 33 Положення № 1081 документи, які надійшли до організатора після встановленого строку, не розглядаються, то належним способом захисту порушеного права, в даному випадку, є позовна вимога про зобов'язання Інспекції прийняти документи до розгляду.

Втім, оскільки, як станом на дату звернення позивача до суду з даним позовом (22.01.2015) так і на дату вирішення даної справи по суті, позивач до матеріалів справи не надав доказів звернення до Інспекції з метою участі в конкурсі, суд приходить до висновку про те, що в рамках досліджуваних правовідносин відсутнє порушене право позивача, яке підлягає захисту, а позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права, внаслідок чого в позові слід відмовити.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо внесення змін до наказу від 22.11.2014 № 644 в частині включення до переліку об'єктів позицій № 66 і 67 є такими, що відповідають вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а у суду, за таких обставин, відсутні законні підстави для зобов'язання відповідача виключити з об'єктів конкурсу позиції № 66 і № 67.

До того ж, суд відзначає, що до виникнення досліджуваних в рамках даної справи спірних правовідносин, Інспекцією 18 грудня 2014 вже було проведено конкурс на міжобласних маршрутах № 67, № 68 за маршрутом Донецьк-Харків, рейси 821/822, 823/824.

Оголошення про проведення конкурсу та всі умови, визначені пунктом 28 Порядку

№ 1081, а також об'єкти конкурса було розміщено на офіційному сайті Укртрансінспекції 17 листопада 2014 (а.с. 72-73 Том І). Документи на цей конкурс приймалися до 25 листопада 2014. Таким чином перевізники, в тому числі і позивач, були завчасно повідомлені про те, що зазначені маршрути винесено Організатором на конкурс, що свідчить про необгрунтованість доводів заявника даного адміністративного позову з приводу недостатності часу для підготовки всіх необхідних документів.

Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Авто-Експрес» - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя К.М. Кобилянський

Судді Б.В. Санін

Т.О. Скочок