Постанова від 10.03.2015 по справі 926/1631/14

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" березня 2015 р. Справа № 926/1631/14

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого - судді - О.Л. Мирутенко

суддів - Г.М. Гнатюк

- Н.М. Кравчук

Розглянувши апеляційну скаргу КП «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення»

на рішення господарського суду Чернівецької області від 19.01.2015 року.

у справі № 926/1631/14

за позовом: КП «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення»

до: КП «Чернівціводоканал»

про: спонукання внести зміни до договору

З участю представників :

від позивача - Бурдейний І.М. - представник (довіреність №48 від 06.03.2015р.)

Звоздецький І.С. - представник (довіреність №47 від 06.03.2015р.)

від відповідача - не з'явився.

ВСТАНОВИВ :

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 19.01.2015р., суддя Миронюк С.О., було відмовлено КП «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення» в задоволенні позову.

З даним рішенням не погодився позивач - КП «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення» і оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Розгляд справи відкладався.

Сторони були повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, що підтверджується списком згрупованих рекомендованих відправлень Львівського апеляційного господарського суду за 24.02.2015р.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Чернівецької області від 19.01.2015р. у справі №926/1631/14 - без змін, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, між КП "Чернівціводоканал" та КП "Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення" укладено договір №1881 від 18.07.2005 року "На подачу води з комунального водопроводу та приймання вод до комунальної каналізації".

Згідно п. 12. договору він набуває чинності з моменту його підписання і діє до 18.07.2006р. Договір вважається переукладеним на новий термін на таких же умовах, якщо за один місяць до його підписання жодна із сторін не заявить про закінчення терміну його дії.

На момент слухання справи договір між сторонами є чинним.

Згідно пункту 5 договору розмір щомісячної плати за надані послуги за водопостачання для населення на момент укладання договору становить 0,68 грн. за куб.м, в тому числі ПДВ.

У разі зміни тарифів, діючих на час укладання договору, оплата наданих послуг здійснюється за новими цінами без змін інших умов договору. Повідомлення про зміни тарифів надаються через засоби масової інформації.

Листом від 05.06.2014 року за №04/1969 КП "Черніціводоканал" повідомило КП "Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення" що відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 23.05.2014 року за №557 встановлені нові тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Чернівціводоканал" і з 01.07.2014 року цей розмір на централізоване водопостачання становить 5,592 грн. за куб.м води.

В подальшому листом від 06.08.2014 року за №16/2846 КП "Чернівціводоканал" направило на адресу позивача додаткову угоду від 01.08.2014 року до договору №1881 від 01.07.2005 року, в якому запропоновано пункт 5 Договору викласти в такій редакції: "Розмір щомісячної плати за надані послуги централізованого водопостачання з 01.07.2014р. становить 5,592 куб.м з ПДВ. У разі зміни тарифів, оплата наданих послуг здійснюється за новими цінами без змін інших умов договору. Повідомлення про зміни тарифів надаються через засоби масової інформації".

КП "Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення" листом від 20.08.2014 року за №75 повідомило відповідача, що додаткова угода не може бути підписана в зв'язку з тим, що в порушення розділу 3 статті 30 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відповідності рівня цін тарифів, розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво в кошторисі наданих КП "Чернівціводоканал" розрахунках по суті враховані ті витрати і об'єми, які фактично споживачам міста Заставна не надаються. В зв'язку з цим відповідачу запропоновано вирішити дане питання в судовому порядку.

КП "Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення" звернулося з позовом до КП "Чернівціводоканал" в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни в діючий договір №1881 від 18.07.2005р. укладений між сторонами на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до комунальної каналізації, виключивши з розділу 5 договору речення "У разі зміни тарифів, діючих на час укладання договору, оплата наданих йому послуг здійснюється за новими цінами без змін інших умов договору".

Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ч.1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Положеннями ст.ст. 627, 629 ЦК України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною 1, 2 статті 632 ЦК України визначено, що у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" від 9 липня 2010 р. N2479-VI Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг здійснює: встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Пунктом 1.4. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених Постановою 10.08.2012 № 279, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює ліцензування господарської діяльності суб'єктів господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області (включаючи Автономну Республіку Крим, міста Київ та Севастополь), чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.

Таким чином єдиним уповноваженим органом на встановлення (зміну) та визначення дати введення в дію тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004р. №1875-IV плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 1).

Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. (ч. 2)

Зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів (ч. 5).

П. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 р. №1875-IV встановлено, що істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є: вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг.

Таким чином, умова, спірного розділу 5 Договору №1881 від 18.07.2005 року є істотною.

Крім того, позивач-апелянт посилається на ч. 2 ст. 651 ЦК України, визначаючи підставою позову істотне порушення КП "Чернівціводоканал" договору, внаслідок чого завдається шкода позивачу та населенню міста Заставна.

Як вбачається з матеріалів справи відповідач - КП "Чернівціводоканал" листом від 05.06.2014р. за №04/1969 повідомило позивача про введення в дію з 1 липня 2014 р. встановлених Постановою №95 від 02.06.2014р. тарифів, що відповідає умовам встановленим ч. 5 ст. 32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Крім того, листами від 12.06.2014р. за №42 та 30.10.2014р. за №1131/58/61-14 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг надала відповідь щодо встановлення КП "Чернівціводоканал" економічно обґрунтованих тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для м. Заставна та сіл Заставнівського району Чернівецької області, та повідомила, що встановлення окремого тарифу на централізоване водопостачання для ліцензіата НКРЕКП можливе лише шляхом внесення відповідних змін в законодавчі акти України, які регламентують порядок та умови встановлення таких тарифів.

За таких обставин справи апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні правові підстави для внесення змін в діючий договір водопостачання, а тому в позові слід відмовити за безпідставністю.

З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Чернівецької області від 19.01.2015р. по справі №926/1631/14 винесене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд

Постановив:

Рішення господарського суду Чернівецької області від 19.01.2015 року у справі №926/1631/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу КП «Заставнівське житлово-експлуатаційне управління тепловодозабезпечення» - без задоволення.

Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.

Матеріали справи скерувати в господарський суд Чернівецької області.

Головуючий-суддя О.Л. Мирутенко

Судді: Г.М. Гнатюк

Н.М. Кравчук

«Повний текст постанови виготовлено 11.03.2015р.»