ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
02.03.2015№910/3602/15-г
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., при секретарі судового засідання Грабовській А.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/3602/15-г
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СТС Інвест", м. Київ,
до публічного акціонерного товариства "Холдингова компанія "Київміськбуд", м. Київ, та
товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант-Євро", м. Київ,
про визнання договору недійсним,
за участю представників:
позивача - Шейко В.В. (довіреність від 05.02.2015 №б/н);
відповідача-1 - Уколова О.Л. (довіреність без дати і номера);
відповідача-2 - не з'явився.
Товариство з обмеженою відповідальністю "СТС Інвест" (далі - ТОВ «СТС Інвест») звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про визнання недійсним договору від 08.12.2014 № 201/з, укладеного публічним акціонерним товариством "Холдингова компанія "Київміськбуд" (далі - ПАТ «ХК «Київміськбуд») та товариством з обмеженою відповідальністю "Гарант-Євро" (далі - ТОВ «Гарант-Євро») (далі - Договір).
Позов обґрунтовано тим, що Договір підлягає визнанню недійсним, оскільки його укладено без застосування приписів Закону України «Про здійснення державних закупівель» (далі - Закон).
Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.02.2015 порушено провадження у справі.
02.03.2015 від ПАТ «ХК «Київміськбуд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому останнє, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначало, що відповідно до положень статуту ПАТ "ХК "Київміськбуд" товариство було створене для здійснення виробничо-господарської, інвестиційної, комерційної та іншої підприємницької діяльності з метою отримання прибутку; господарська діяльність відповідача-1 здійснюється виключно на комерційній основі з метою отримання прибутку, а тому норми Закону не можуть розповсюджуватися на діяльність ПАТ "ХК "Київміськбуд", що в свою чергу дає право останньому самостійно обирати сторону договору та умову співпраці з ним; участь ТОВ "ХК "Київміськбуд" у програмі "Доступне Житло" та "Еліта Центр" не є доказом розповсюдження норм Закону на діяльність товариства; відповідач-1 не є розпорядником бюджетних коштів при участі в державній програмі «Доступне житло», що виключає можливість розповсюдження норм Закону на діяльність товариства, яке бере участь в даній програмі з метою реалізації житла для отримання прибутку; отже, будівництво будинків згідно з рішенням Київської міської Ради від 26.01.2012 №23/7360 "Про вирішення окремих питань будівництва житлових будинків, в тому числі для громадян, які постраждали від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр", здійснювалося за кошти ПАТ "ХК "Київміськбуд", а збудовані об'єкти - квартири є власністю ПАТ "ХК "Київміськбуд", котрі продаються останнім за ринковими цінами.
У судовому засіданні 02.03.2015 представник позивача надав пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав в повному обсязі; представник відповідача-1 надав пояснення у справі, проти задоволення позовних вимог заперечив; представник відповідача-2 у судове засідання не з'явився, проте подав клопотання про розгляд справи без участі представника ТОВ «Гарант-Євро».
Враховуючи наведене та з метою запобігання безпідставному затягуванню розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті в судовому засіданні 02.03.2015 без участі представника відповідача-2 за наявними в ній матеріалами (стаття 75 Господарського процесуального кодексу, далі - ГПК України).
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи по суті, проаналізувавши встановлені фактичні обставини справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд міста Києва
08.12.2014 ПАТ "ХК "Київміськбуд" (замовник) та ТОВ "Гарант-Євро" (постачальник) укладено Договір, за умовами якого:
- постачальник в порядку і на умовах, передбачених Договором, протягом 2014 - 2015 років зобов'язується поставити та передати у власність замовника кабельно-провідникову продукцію (товар), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити його вартість відповідно до умов Договору (пункт 1.1 Договору);
- постачальник гарантує, що товар, який є предметом Договору, є власністю постачальника і вільний від будь-яких зобов'язань, прав на нього будь-яких третіх осіб (пункт 1.3 Договору);
- загальна ціна Договору становить 800 000 грн., у тому числі ПДВ (20%) - 133 333,33 гривень (пункт 3.1 Договору);
- Договір набирає чинності з дати його укладення обома сторонами і діє до 31.12.2015, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами взятих на себе за Договором зобов'язань (пункт 11.1 Договору);
- всі відносини між сторонами, які не врегульовані Договором, регулюються відповідно до чинного законодавства України, що діє на момент виникнення цих відносин (пункт 11.4 Договору).
Згідно зі частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами частини першої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України передбачено, що: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
У частині першій статті 627 ЦК України зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до частини першої та третьої статті 180 Господарського кодексу України (далі - ГК України) зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Здійснюючи оцінку доводів позивача про те, що укладення ПАТ "ХК "Київміськбуд" з ТОВ "Гарант-Євро" Договору мало бути здійснено за результатами проведення процедури закупівлі у спосіб, визначений Законом, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Правовідносини ПАТ "ХК "Київміськбуд" з ТОВ "Гарант-Євро" під час підписання Договору мали місце в момент дії Закону.
Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади (преамбула Закону).
Пунктом 9 частини першої статті 1 Закону визначено, що замовники - це органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є одержувачем бюджетних коштів та уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, в межах такого фінансування; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.
Частиною першою статті 2 Закону передбачено, що Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт і послуг, за умови, що вартість предмета закупівлі (без урахування податку на додану вартість), товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон гривень.
Отже, здійснюючи аналіз вказаних норм Закону та зважаючи на правовідносини сторін за спірним Договором, суд дійшов висновку про те, що норми закону мають бути застосовані лише під час закупівлі товарів робіт і послуг за умови, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень, а робіт - 1 мільйон гривень юридичною особою, яка: здійснює розпорядження бюджетними коштами в межах програми із задоволення потреб держави чи територіальної громади; має в статутному капіталі частку комунальної власності більше 50 % і така юридична особа здійснює свою діяльність не на комерційній основі.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ ХК "Київміськбуд" є юридичною особою, створеною у формі публічного акціонерного товариства, основним акціонером якого з пакетом 80% є територіальна громада в особі Київської міської Ради.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерне товариство - це господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Відповідно до частини другої статті 82 ГК України установчі документи господарського товариства повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна одностайність або кваліфікована більшість голосів, інші відомості, передбачені статтею 57 цього Кодексу.
У пункті 2.3 статуту ПАТ "ХК "Київміськбуд" (далі - Статут) визначено, що компанія має самостійний баланс, товарний знак, який затверджується виконавчим органом компанії та реєструється відповідно до законодавства України, печатку та штампи зі своєю назвою, фірмові бланки, має право відкривати поточні, валютні, депозитні та інші рахунки в банківських установах і органах Державної казначейської служби України, може мати знаки для товарів та послуг, промислові зразки та інші засоби візуальної ідентифікації компанії.
Пунктом 2.4 Статуту встановлено, що майно компанії складається з основних засобів та обігових коштів, а також цінностей, вартість яких відображена в балансі компанії. Компанія відповідно до законодавства України на свій власний розсуд володіє, користується та розпоряджається майном, що знаходиться у її власності.
Відповідно до пункту 2.5 Статуту компанія є власником: майна, переданого їй засновником та акціонерами у власність, як внесок (вклад) до статутного капіталу; продукції, виробленої компанією в результаті фінансово-господарської діяльності; одержаних прибутків; іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законодавством України.
Згідно з пунктом 2.16 Статуту компанія має право здійснювати підприємницьку (господарську) та іншу діяльність, що не суперечить законодавству України. Компанія самостійно планує та здійснює свою діяльність. Компанія має право у встановленому законодавством України порядку брати участь у зовнішньоекономічній діяльності (у тому числі самостійно здійснювати зовнішньоекономічну діяльність) і самостійно або при посередництві інших суб'єктів господарювання здійснювати операції з експорту та імпорту товарі (робіт, послуг) як в Україні, так і за її межами. Компанія вправі самостійно укладати всі види зовнішньоекономічних договорів (угод, контрактів).
Разом з тим, у пункті 3.1 Статуту встановлено, що метою діяльності компанії є, зокрема, одержання прибутку шляхом систематичного здійснення виробничо-господарської, інвестиційної, комерційної та іншої підприємницької діяльності, виробництво та реалізація товарів споживання та продукції виробничо-технічного призначення, організація та здійснення закупівлі і продажу товарів та продукції, надання юридичних, торгівельних та інших послуг, здійснення фінансових та торгівельних операцій, залучення іноземних інвестицій, розвиток зовнішньоекономічних зв'язків України, формування товарного знаку, а також здійснення іншої, незабороненої законодавством України, діяльності для отримання прибутку.
Отже, ПАТ "ХК "Київміськбуд" було створено для ведення господарської діяльності на комерційній основі з метою отримання прибутку.
Згідно з частиною другою статті 3 ГК України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Статтею 42 ГК України передбачено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Оскільки під час укладення Договору ПАТ "ХК "Київміськбуд" не було розпорядником коштів держави чи територіальної громади і діяльність товариства є комерційною, тобто такою, що має на меті отримання прибутку, то норми Закону не можуть обмежувати ПАТ "ХК "Київміськбуд" у праві вибору контрагента та визначенні умов поставки товарів.
Щодо твердження позивача про необхідність застосування положень Закону ПАТ "ХК "Київміськбуд" під час здійснення ним господарської діяльності, оскільки відповідач-1 забезпечує потреби держави шляхом участі у державній програмі «Доступне житло», суд вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно з пунктом 1 Порядку забезпечення громадян доступним житлом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2009 №140 (далі - Порядок), забезпечення громадян доступним житлом здійснюється шляхом надання державної підтримки, яка полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або надання пільгового іпотечного житлового кредиту.
Відповідно до пункту 4 Порядку державна підтримка надається шляхом: сплати за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджету 30 відсотків вартості нормативної площі доступного житла. При цьому громадянин вносить на свій поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, кошти в обсязі 70 відсотків вартості нормативної площі доступного житла; надання уповноваженими банками або виконавцем (у разі, коли це передбачено законом) пільгового іпотечного житлового кредиту на строк до 30 років. Відсоткова ставка фінансування за такими кредитами встановлюється у розмірі не більше облікової ставки Національного банку плюс 2 відсотки.
При цьому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінрегіон, одержувачами бюджетних коштів - Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" та її регіональні управління.
Тобто ПАТ «ХК «Київміськбуд» не є розпорядником бюджетних коштів в участі в державній програмі «Доступне житло», а сама участь здійснюється з комерційною метою, а саме з метою реалізації житла та отримання прибутку.
Суд також не може погодитися з доводами позивача про те, що ПАТ "ХК "Київміськбуд" є замовником у розумінні пункту 9 статті 1 Закону і дана обставина підтверджується рішенням Київської міської Ради від 26.01.2012 №23/7360, враховуючи таке.
Київською міською Радою 26.01.2012 було прийнято рішення №23/7360, яким доручено Головному управлінню економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" та акціонерному товариству холдинговій компанії "Київміськбуд" достроково припинити інвестиційні договори від 21.05.2007 №049-13/і/22 (перетин вул. Вірменської та Харківського шосе); від 25.12.2007 №049-13/і/33 (вул. Драгоманова, 40); від 25.12.2007 №049-13/і/35 (вул. Радунська, 28 - 32); від 27.12.2007 №049-13/і/40 (вул. Ревуцького, 7-в); від 27.12.2007 №049-13/і/41 (вул. Гарматна, 39-г); від 27.12.2007 №049-13/і/43 (вул. Хорольська, 1-а).
У пункті 2 рішення від 26.01.2012 №23/7360 Київська міська Рада зазначила, що після виконання пункту 1 цього рішення комунальному підприємству виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" необхідно укласти з акціонерним товариством холдинговою компанією "Київміськбуд" (далі - АТ ХК "Київміськбуд") договори на передачу функцій замовника з будівництва житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення, в тому числі для громадян, які постраждали від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр", за адресами: перетин вул. Вірменської та Харківського шосе; вул. Драгоманова, 40; вул. Радунська, 28 - 32; вул. Ревуцького, 7-в; вул. Гарматна, 39-г; вул. Хорольська, 1-а.
Відповідно до пункту 3 рішення від 26.01.2012 №23/7360 Київська міська Рада зазначила, що договорами, зазначеними у пункті 2 цього рішення, треба передбачити: після введення житлових будинків в експлуатацію передачу Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відсотка збудованого житла у розмірі 5,6 % від загальної площі квартир для забезпечення житлом громадян, які постраждали від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній "Еліта-Центр".
Вказані вимоги Київської міської ради були відображені у договорах про передачу функцій замовника від 24.04.2012, які були укладені комунальним підприємством виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" та АТ ХК "Київміськбуд".
24.04.2012 комунальним підприємством виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" (сторона 1) та АТ ХК "Київміськбуд" (сторона 2) укладено договір №5345 (далі - Договір №5345), за умовами якого:
- сторона 1 передає стороні 2 функції замовника з будівництва житлових будинків з об'єктами соціально-побутового призначення та підземним паркінгом по вул. Драгоманова, 40 у Дарницькому районі м. Києва (об'єкти) (пункт Договору №5345);
- джерело фінансування будівництва об'єктів визначається стороною-2 на власний розсуд відповідно до чинного законодавства України і може складатися із власних коштів, позичкових коштів та/або залучених коштів фізичних та юридичних осіб (пункт 4.1 Договору №5345);
- сторони встановили, що одночасно з укладенням Договору №5345 сторона-2 набуває право власності на майнові права на об'єкти в повному обсязі. Майнові права на об'єкти, що належать стороні-2 вважаються прийнятими сторонами-2 в момент укладення Договору №5345. Сторона-2 має право розпоряджатися майновими правами на об'єкти на власний розсуд з урахуванням пункту 4.5 Договору №5345 (пункт 4.4 Договору №5345);
- після введення житлових будинків в експлуатацію сторона-2 передає частину площі квартир, що дорівнює 5,6% від загальної площі квартир в об'єктах для забезпечення житлом громадян, які постраждали від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» відповідно до рішення Київської міської ради «Про будівництво житлових будинків» в тому числі для громадян, що постраждали від протиправної діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» від 26.01.2012 №23/7360 (пункт 4.5 Договору №5345);
- Договір №5345 набирає чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2016, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами зобов'язань за Договором №5345 (пункт 7.1 Договору №5345).
Разом з тим, 24.04.2012 комунальним підприємством виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації) "Київське інвестиційне агентство" (сторона 1) та АТ ХК "Київміськбуд" (сторона 2) укладено договір №5347 (далі - Договір №5347), за умовами якого:
- сторона 1 передає стороні 2 функції замовника з будівництва житлових будинків з об'єктами соціально-побутового призначення та підземним паркінгом по вул. Гарматній, 39-Гу Солом'янському районі м. Києва (об'єкти) (пункт Договору №5347);
- джерело фінансування будівництва об'єктів визначається стороною-2 на власний розсуд відповідно до чинного законодавства України і може складатися із власних коштів, позичкових коштів та/або залучених коштів фізичних та юридичних осіб (пункт 4.1 Договору №5347);
- сторони встановили, що одночасно з укладенням Договору №5347 сторона-2 набуває право власності на майнові права на об'єкти в повному обсязі. Майнові права на об'єкти, що належать стороні-2 вважаються прийнятими сторонами-2 в момент укладення Договору №5347. Сторона-2 має право розпоряджатися майновими правами на об'єкти на власний розсуд з урахуванням пункту 4.5 Договору №5347 (пункт 4.4 Договору №5347);
- після введення житлових будинків в експлуатацію сторона-2 передає частину площі квартир, що дорівнює 5,6% від загальної площі квартир в об'єктах для забезпечення житлом громадян, які постраждали від діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» відповідно до рішення Київської міської ради «Про будівництво житлових будинків» в тому числі для громадян, що постраждали від протиправної діяльності групи інвестиційно-будівельних компаній «Еліта-Центр» від 26.01.2012 №23/7360 (пункт 4.5 Договору №5347);
- Договір №5345 набирає чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2016, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами зобов'язань за Договором №5345 (пункт 7.1 Договору №5347).
Отже, виходячи з положень пункту 4.4 Договорів №5345 та №5347, якими встановлено, що майнові права на об'єкт, що належать АТ ХК "Київміськбуд", вважаються прийнятими останнім в момент укладення Договорів №5345 та №5347, а АТ ХК "Київміськбуд" має право розпоряджатися майновими правами на об'єкт на власний розсуд (пункт 4.5 Договорів №5345 та №5347), об'єкти, зазначені в рішенні Київської міської Ради від 26.01.2012 №23/7360, будувалися виключно за кошти ПАТ "ХК "Київміськбуд" без залучення коштів держави чи територіальної громади з метою подальшого продажу нерухомості за ринковими цінами.
Таким чином, положення Закону не повинні були застосовуватися ПАТ "ХК "Київміськбуд" під час здійснення будівництва об'єктів згідно з рішенням Київської міської Ради від 26.01.2012 №23/7360, оскільки фінансування такої діяльності відбувалося за кошти товариства з метою подальшої реалізації збудованої нерухомості на вільному конкурентному ринку.
З огляду на наведене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсним Договору.
За приписами статті 49 ГПК України судові витрати зі справи слід покласти на позивача.
Керуючись статтями 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 06.03.2015.
Суддя О. Марченко