Постанова від 26.02.2015 по справі 824/194/15-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2015 р. м. Чернівці справа № 824/194/15-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Спіжавки Г.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Григоряк У.С.,

представника прокуратури Шановської Ю.М.,

представника позивача Книговського В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Вижницького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області до Долішньошепітської сільської ради Вижницького району про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Вижницького району Чернівецької області звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області до Долішньошепітської сільської ради Вижницького району про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Долішньошепітською сільською радою Вижницького району та її виконавчим органом не вживаються заходи щодо виконання покладених обов'язків у сфері поводження з відходами передбачених ст. 21 Закону України «Про відходи», в частині розроблення та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів, ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ, виготовлення та оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів, який знаходиться на території Долішньошепітської сільської ради, в тому числі щодо розроблення документації із землеустрою та оформлення речового права на земельну ділянку під полігоном твердих побутових відходів при передбачених та наданих повноважень в сфері навколишнього природного середовища та земельних відносин, а також наявності фінансової можливості щодо виконання всіх вищезазначених заходів.

Від відповідача надійшла заява про визнання позову в повному обсязі.

В судовому засіданні представник прокуратури та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач у заяві просив розглянути справу без участі представника сільської ради.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні відносини, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Так, судовим розглядом встановлено, що прокуратурою Вижницького району встановлено відсутність в Долішньошепітській сільській раді розробленої та затвердженої схеми санітарного очищення населених пунктів, первинний облік відходів за встановленою формою 1-ВТ не ведеться, документи на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів відсутні, а саме не вжито заходів щодо розроблення документації із землеустрою та не оформлено речового права на земельну ділянку під полігоном твердих побутових відходів, що є порушенням вимог ст. ст. 123, 125, 126 Земельного кодексу України.

Відповідно до інформації Долішньошепітської сільської ради від 09.02.2015 року встановлено, що місцевий фонд охорони навколишнього природного середовища Долішньошепітської сільської ради станом на 01.01.2015 року становить 24 985 грн.

Вищезазначені кошти місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 року № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» можуть використовуватись тільки для цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, ведення державного кадастру територій та об'єктів природно - заповідного фонду, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення, в тому числі на раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів, тощо.

Відповідно до наданої інформації з Долішньошепітської сільської ради від 09.02.2015 року встановлено, що остання не веде облік відходів за встановленою формою 1-ВТ, не розроблена та не затверджена схема санітарного очищення населених пунктів, що входять до території сільської ради, відсутня документація на будівництво та експлуатацію об'єкту поводження з відходами (полігону твердих побутових відходів).

Таким чином, вище наведене свідчить про те, що Долішньошепітською сільською радою Вижницького району та її виконавчим органом не вживаються заходи щодо виконання покладених обов'язків у сфері поводження з відходами передбачених ст. 21 Закону України "Про відходи", в частині розроблення та затвердження схеми санітарного очищення населених пунктів, ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ, виготовлення та оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів, який знаходиться на території Долішньошепітської сільської ради, в тому числі щодо розроблення документації із землеустрою та оформлення речового права на земельну ділянку під полігоном твердих побутових відходів при передбачених та наданих повноважень в сфері навколишнього природного середовища та земельних відносин, а також наявності фінансової можливості щодо виконання всіх вищезазначених заходів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єкті, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.

Статтею 21 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР визначено, що органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують:

- виконання вимог законодавства про відходи;

- розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів;

- організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів;

- затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням;

- вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами;

- вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами;

- координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції;

- здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;

- ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів;

- сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини;

- здійснення інших повноважень відповідно до законів України;

- надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю;

- здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.

Порядок розробки схеми санітарної очистки викладений в «Рекомендаціях із розроблення схем санітарної очистки населених пунктів» затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.01.2006 року № 6.

Відповідно до вимог ст. 33 Закону № 187/98-ВР на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з урахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначенні види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Враховуючи викладені вище обставини та те, що відповідач не заперечує проти заявлених позивачем вимог та визнає їх у повному обсязі, суд, в силу статті 136 КАС України, задовольняє адміністративний позов.

Згідно частини першої статті 136 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

В свою чергу, за правилами зазначених статей, зокрема, у відповідності до частини третьої статті 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд приймає повне визнання відповідачем позову та задовольняє позовні вимоги.

На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Долішньошепітської сільської ради Вижницького району щодо не оформлення документів на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів, в тому числі щодо розроблення документації із землеустрою та оформлення речового права на земельну ділянку під полігоном твердих побутових відходів.

3. Зобов'язати Долішньошепітську сільську раду Вижницького району розробити та затвердити схему санітарного очищення населених пунктів в межах своєї території, розробити документації із землеустрою та оформити речове право на земельну ділянку під полігоном твердих побутових відходів.

4. Зобов'язати Долішньошепітську сільську раду Вижницького району впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.

У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.

Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова в повному обсязі складена 03 березня 2015 р.

Суддя Г.Г. Спіжавка