11 листопада 2013 р. Справа № 804/14171/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Павловського Д.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РСП - ЛТД» до Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, третя особа Дніпродзержинська міська рада про зобов'язання вчинити певні дії , -
29 жовтня 2013 року до суду надійшов даний адміністративний позов, в якому позивач просить: зобов'язати відповідача - управління Державного комітету України по земельних ресурсах в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області внести зміни в технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, а саме: визначити коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф), видати товариству з обмеженою відповідальністю «РСП-лтд» новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, із зазначенням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф), та надати нову довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 1,8461 га з розділенням земель по функціональному призначенню, виділивши площі під будівлями і спорудами та проїздами, проходами і площадками.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в довідці про грошову оцінку земельної ділянки, виданої відповідачем неправильно і необґрунтовано визначна базова вартість 1 кв. м землі, що призведе до значного завищення земельних платежів.
Позивач та третя особа повідомленні належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Судом було направлено на адресу відповідача копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі. Однак конверт повернувся на адресу суду з відміткою відділення Укрпошти «За зазначеною адресою не знаходиться».
Згідно ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомлений про розгляд справи у скороченому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки, укладеного 19.08.2002 року між Дніпродзержинською міською радою (далі за текстом третя особа) і ТОВ «РСП-лтд» (далі за текстом позивач) та зареєстрованого 22.08.2002 року за № 0464, позивачем було прийнято у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 1,8461 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, з метою несільськогосподарського використання для фактичного розміщення виробничої бази.
В зв'язку з невикористанням частини земельної ділянки ТОВ «РСП-лтд» багато разів зверталося із заявами на ім'я міського голови м. Дніпродзержинська, в останній раз - 18.06.2013 р., в яких просило надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, під фактичне розміщення виробничої бази. Проте, до теперішнього часу з боку міської влади не вживаються ніякі заходи для вирішення питання щодо розробки технічної документації для укладення з ТОВ «РСП- лтд» нового договору оренди земельної ділянки за вищезазначеною адресою, яким був би зменшений розмір земельної ділянки, переданої в оренду, з урахуванням потреб орендаря.
В період з 01.09.2002 р. по 30.05.2012 р. позивач сплачував до державного бюджету на рахунок Держказначейства земельний податок у розмірі, визначеному п. 3.1. Договору, - 18456,72 грн. на рік, що становить 1538,96 грн. в місяць.
Починаючи з 01.06.2012 року по теперішній час позивач щомісячно сплачує до бюджету земельний податок на підставі податкової звітності, до того ж з 01.01.2012 року - з урахуванням даних, зазначених у витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки № 606 від 07.02.2012 року який було видано управлінням Державного комітету України о земельних ресурсах в м. Дніпродзержинську для розрахунку суми земельного податку.
Виходячи із вказаної у Витягу грошової оцінки загальної площі земельної ділянки вартість 1 кв.м становить 505,55 грн./кв.м згідно з розрахунку: 9333065,62 грн.: 18461 кв.м = 505,55 грн./кв.м., проте, у витягу вартість 1 кв.м орендованої земельної ділянки не вказана.
В той же час, наведений вище розрахунок вартості 1 кв. м земельної ділянки, здійснений позивачем, відповідає даним щодо нормативно грошової оцінки 1 кв.м земельної ділянки за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, для підприємств іншої промисловості, наведеним у довідці від 30.01.12 р. № 438, наданій ТОВ «РСП-лтд» управлінням Держкомзему у м. Дніпродзержинську, згідно якої нормативна грошова оцінка 1 кв.м вказаної ділянки складає 505,55 грн.
Таким чином, і розрахункова вартість 1 кв.м земельної ділянки за адресою: вул. Лісна, 1-А в м. Дніпродзержинську, переданої в оренду ТОВ «РСП-лтд», яка витікає із наведеного вище розрахунку, зробленого позивачем на підставі даних Витягу № 606 від 07.02.12 р., і нормативна грошова оцінка 1 кв.м цієї ж земельної ділянки, викладена у довідці № 438 від 30.01.12 р., наданій відповідачем позивачу, становлять 505,55 грн.
Підставою для нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаної у Витягу, і для нормативної грошової оцінки 1 кв.м цієї ж земельної ділянки, вказаної у довідці № 438, є затверджені дані інвентаризації вищезазначеної земельної ділянки та землеустрою відповідно до положень спільного Наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. № 18/15/21/11 «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів».
В подальшому Дніпродзержинська міська рада звернулася в господарський суд Дніпропетровської області із позовною заявою від 01.07.2013 р. до ТОВ «РСП-лтд» про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки, розташованої по вул. Лісна, 1-А, шляхом укладення додаткової угоди. В зв'язку з цим у провадженні вказаного суду знаходиться справа № 904/6852/13.
Згідно доданої до позовної заяви Довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки, виданої управлінням земельних ресурсів Дніпродзержинської міської ради Держкомзему України, на якій не зазначено ні дати, ні вихідного номера базова вартість 1 кв.м земельної ділянки за адресою: вул. Лісна, 1-А, становить 1715 грн./кв.м.
Позивач звернувся до управління Держкомзему в м. Дніпродзержинську із листами, копії яких у нього відсутні, в яких просило розглянути технічну документацію із землеустрою за адресою: вул. Лісна, 1-А, та надати нову довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 1,8461 га з розділенням по функціональному призначенню, виділивши площі під будівлями і спорудами та проїздами, проходами і площадками, відповіді на яких відповідачем не було надано.
Проте, віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням проводиться органами Держкомзему відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки, що означає визначення уповноваженими органами коду цільового призначення частин земельної ділянки, як окремих земельних ділянок, згідно з наказом Держкомзему України від 23.07.2010 р№ 548.
Обов'язок вчинення вказаних дій, відповідно до чинного законодавства України, покладено на територіальні органи Держкомзему, в тому числі і на відповідача, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України «Про землеустрій» у цьому Законі наведені нижче основні терміни вживаються в такому значенні: документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Згідно ч. 1 ст.38 Закону України «Про землеустрій» земельно-оціночні роботи при здійсненні землеустрою виконуються з метою визначення якісних характеристик, економічної цінності та вартості земель у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами, зокрема нормативної грошової оцінки земельних ділянок, складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Розробники зазначеної технічної документації зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.
Згідно п.1 Постанови КМУ від 17.11.2004 р. № 1553 «Про затвердження Положення про Державний фонд документації із землеустрою» (далі-Положення) Державний фонд документації із землеустрою (далі-Державний фонд) формується на основі збирання, обробки, обліку матеріалів, отриманих у результаті проведення землеустрою незалежно від місця розташування земельних ділянок та форми власності на них, для використання їх органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Відповідно до п.6 Положення місцевий фонд створюється, формується і ведеться районним (міським) відділом (управлінням) земельних ресурсів Держкомзему. Місцевий фонд призначений для обліку та зберігання документації із землеустрою, проведеного на місцевому рівні. Тобто в м. Дніпродзержинську таким управлінням є відповідач.
Згідно п.3 Положення про управління Держкомзему в м. Дніпродзержинську, затвердженого наказом Держкомзему України від 09.02.2010 р. № 131, основним завданням управління є, зокрема, здійснення землеустрою і проведення моніторингу земель.
Відповідно до п.4 п.п.3 вищезазначеного Положення управління Держкомзему в м Дніпродзержинську відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, бере участь у здійсненні відповідно до чинного законодавства України державного регулювання у сфері оцінки земель, організує та забезпечує виконання відповідних робіт, видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, готує пропозиції щодо вдосконалення методики та порядку виконання робіт з грошової оцінки землі.
В чинному законодавстві України не визначений чіткий порядок внесення змін у документацію з землеустрою для виправлення там неправдивих даних або занесення в неї даних, які були проігноровані виконавцем робіт з землеустрою. Але відповідно до ст.31 Закону України «Про землеустрій» зміни до документації із землеустрою вносяться за рішенням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, які затвердили проекти землеустрою.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до ч.2 ет.7 вказаного Закону виконавцями державної експертизи є експерти, які працюють у складі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері державної експертизи і мають високу кваліфікацію та спеціальні знання, а також висококваліфіковані спеціалісти або наукові працівники, які залучаються цими органами до її проведення відповідно до Закону (далі-експерти державної експертизи).
Згідно вимог ст.5 вищезазначеного Закону основними принципами державної експертизи є,зокрема, законність, компетентність при проведенні державної експертизи, об'єктивність, повнота аналізу та обґрунтованість висновків державної експертизи; відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість висновків державної експертизи.
Таким чином, відповідач, за законом, має обов'язок проводити державну експертизу технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок і перевіряти, чи відповідає вона вимогам чинного законодавства, та відповідає за її достовірність.
Отже, Позивач просить: зобов'язати відповідача - управління Державного комітету України по земельних ресурсах в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області внести зміни в технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, а саме: визначити коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф), видати товариству з обмеженою відповідальністю «РСП-лтд» новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, із зазначенням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф), та надати нову довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 1,8461 га з розділенням земель по функціональному призначенню, виділивши площі під будівлями і спорудами та проїздами, проходами і площадками.
Суд вважає, що управління Державного комітету України по земельних ресурсах як компетентний орган повинен прийняти звернення-лист від позивача та перевірити всі наявні документи позивача та зробити свій висновок щодо внесення зміни в технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, та надати належну відповідь чи є законні підстави видати товариству з обмеженою відповідальністю «РСП-лтд» новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, із зазначенням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф), та щодо можливості надати нову довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 1,8461 га з розділенням земель по функціональному призначенню, виділивши площі під будівлями і спорудами та проїздами, проходами і площадками.
За таких підстав, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її законного і правильного виконання в подальшому.
Керуючись ст.158-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Зобов'язати відповідача - управління Державного комітету України по земельних ресурсах в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області розглянути та надати письмову відповідь на лист звернення товариству з обмеженою відповідальністю «РСП-лтд» щодо внесення змін та надання нового витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Лісна, 1-А, із зазначенням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф), та чи можливо надати нову довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 1,8461 га з розділенням земель по функціональному призначенню, виділивши площі під будівлями і спорудами та проїздами, проходами і площадками.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Д.П. Павловський