Копія
Справа № 822/353/15
02 березня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т.
при секретаріГорячій Д.Л.
за участі:прокурора, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом в.о. прокурора Хмельницького району в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, за участі третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування наказів, -
03 лютого 2015 року до суду надійшов позов в.о. прокурора Хмельницького району до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області, в якому він просить визнати протиправними та скасувати накази відповідача про надання ОСОБА_3 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованих за межами населених пунктів Гнатовецької, Терешовецької, Педосівської, Миколаївської, Антонівської та Гвардійської сільських рад Хмельницького району.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що спірні накази не відповідають вимогам земельного законодавства України та прийняті всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а саме: в порушення ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" гр. ОСОБА_3 у заявах про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення не обґрунтувала розмірів земельних ділянок з урахуванням можливості їх обробітку, не обґрунтувала необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок, не зазначила перспектив діяльності господарства та не надала підтвердження наявності необхідної для обробітку такої площі землі техніки.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав, вказаних у позовній заяві.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, також просив позов задовольнити. Відмітив, що вказані в заявах площі земельних ділянок не обґрунтовують заявлені їх розміри, а вказують на їх бажаний розмір. Загальні фрази про цільове використання земельних ділянок жодним чином не вказують на перспективи діяльності фермерського господарства.
Відповідач, який був належним чином повідомлений про розгляд справи, в судове засідання, призначене на 02 березня 2015 року о 14:00 год. повноважного представника не направив. До суду 13 лютого 2015 року ним було подано письмові заперечення проти позову, згідно яких просив в задоволенні позову відмовити. Вказує, що Земельний кодекс містить виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної або комунальної власності у користування. Спірні земельні ділянки фактично є єдиним земельним масивом. У заявах було обґрунтовано необхідність одержання земель у зазначених заявником розмірах - для створення фермерського господарства.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином повідомлялась про розгляд справи. Судова кореспонденція, яка направлялась на її адресу, повернулась до суду з відміткою підприємства поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання". Згідно з ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що наказами Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області:
-№ ХМ/6825086000:06:001/00000533 від 30.09.2013;
-№ХМ/6825086000:06:008/00000605 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825086000:06:007/00000604 від 04.10.2013;
-№ ХМ/6825086000:06:002/00000603 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:03:010/00000614 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:04:008/00000613 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:04:007/00000612 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:04:007/00000611 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:004/00000610 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:012/00000609 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:005/00000608 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:003/00000607 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825086000:06:002/00000606 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825082100:04:010/00000850 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825088700:04:011/00000852 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825082100:04:031/00000853 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825082100:04:005/00000854 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825081500:07:012/00001048 від 13.11.2013;
-№ХМ/6825081500:08:012/00001047 від 13.11.2013;
-№ХМ/6825088700:04:005/00001748 від 25.12.2013 ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, розташованих за межами надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення загальною площею 446,2080 га, розташованих за межами за межами населених пунктів Гнатовецької (3 масиви - 78,50 га), Терешовецької (2 масиви - 48,00 га), Педосівської (5 масивів - 103,4384 га), Миколаївської (4 масиви - 81,7210 га), Антонівської (4 масиви - 80,5486 га) та Гвардійської (2 масиви - 54,00 га) сільських рад Хмельницького району для ведення фермерського господарства.
Зазначені накази були прийняті на підставі розгляду заяв ОСОБА_3 та доданих до них документів (зокрема, графічних матеріалів з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки, копій паспорту, ідентифікаційного коду, копій диплому та кількості членів фермерського господарства).
Досліджуючи правомірність спірних наказів Головного управління Держаземагентства у Хмельницькій області, якими гр. ОСОБА_3 надано дозволи на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 446,2080 га з метою надання їх в оренду для ведення фермерського господарства, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-III (далі - ЗК України) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Поряд з цим, особливості надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства визначені Законом України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 року № 973-IV (далі - Закон № 973-IV). Зазначений Закон має спеціальний порівняно із Земельним кодексом України статус, тобто, під час розгляду компетентними органами питання про передачу земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства повинен мати пріоритетне значення.
Згідно з ч.1 ст.7 Закону № 973-IV для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону № 973-IV земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
ОСОБА_3 звернулась із заявами до відповідача про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів Гнатовецької (3 масиви), Терешовецької (2 масиви), Педосівської (5 масивів), Миколаївської (4 масиви), Антонівської (4 масиви) та Гвардійської (2 масиви) сільських рад Хмельницького району, які не є єдиним масивом.
Крім того, у поданих заявах ОСОБА_3 не обґрунтувала розмірів вищевказаних земельних ділянок, не обґрунтувала необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначила при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства.
Отже, ОСОБА_3 при поданні заяв до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області не було дотримано вимог ст.7 Закону № 973-IV.
Таким чином суд робить висновок, що накази Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області, якими гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства не відповідають вимогам земельного законодавства.
Згідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірність оскаржуваних наказів, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області про надання ОСОБА_3 дозволів на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованих за межами населених пунктів Гнатовецької, Терешовецької, Педосівської, Миколаївської, Антонівської, Гвардійської сільських рад Хмельницького району:
-№ ХМ/6825086000:06:001/00000533 від 30.09.2013;
-№ХМ/6825086000:06:008/00000605 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825086000:06:007/00000604 від 04.10.2013;
-№ ХМ/6825086000:06:002/00000603 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:03:010/00000614 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:04:008/00000613 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:04:007/00000612 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825084800:04:007/00000611 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:004/00000610 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:012/00000609 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:005/00000608 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825080600:03:003/00000607 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825086000:06:002/00000606 від 04.10.2013;
-№ХМ/6825082100:04:010/00000850 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825088700:04:011/00000852 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825082100:04:031/00000853 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825082100:04:005/00000854 від 23.10.2013;
-№ХМ/6825081500:07:012/00001048 від 13.11.2013;
-№ХМ/6825081500:08:012/00001047 від 13.11.2013;
-№ХМ/6825088700:04:005/00001748 від 25.12.2013.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 06 березня 2015 року
Суддя/підпис/У.Т. Данилюк
"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк