Справа: № 826/12030/14 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.
Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
26 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б., Романчук О.М.
За участю секретаря судового засідання: Коломійцевої А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Антимонопольного комітету України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14р. у справі №826/12030/14 за позовом Українського державного підприємства «Укрхімтрансаміак» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Антимонопольного комітету України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій щодо внесення УДП «Укрхімтрансаміак» до реєстру суб'єктів природних монополій; зобов'язання виключити УДП «Укрхімтрансаміак» з реєстру суб'єктів природних монополій та подати дану інформацію до Антимонопольного комітету України для внесення змін до Зведеного переліку суб'єктів природних монополій; зобов'язання виключити УДП «Укрхімтрансаміак» із Зведеного переліку суб'єктів природних монополій.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14р. адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідачі подали апеляційні скарги, у яких просять суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Свої вимоги апелянти мотивують тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що внесення Позивача до реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, не створює для Позивача додаткові обов'язки у вигляді отримання ліцензії та не призводить до додаткового контролю з боку Комісії, таким чином не порушує права, інтереси та свободи Позивача; формування Комісією реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, прямо передбачалось законодавством України; Позивач є єдиним підприємством в Україні, яке здійснює транспортування аміаку трубопровідним транспортом (трубопроводом) територією України; відповідно до законодавства України Позивачу було встановлено тариф на транспортування аміаку магістральними трубопроводами, а відтак внесення УДП «Укрхімтрансаміак» до реєстру суб'єктів природних монополій - відповідає повноваженням НКРЕ.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційні скарги відповідачів, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, УДП «Укрхімтрансаміак» було внесено до реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ.
Антимонопольним комітетом України, на підставі поданих НКРЕ реєстрів, було включено позивача до Зведеного переліку суб'єктів природних монополій.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відсутній механізм (порядок) формування та ведення реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, та критерії, за якими здійснюється відбір суб'єктів господарювання для подальшого їх внесення до Переліку; Позивач не займає монопольного становища на загальнодержавному ринку, оскільки є альтернатива транспортування аміаку; внесення Позивача до реєстру створює додаткові ускладнення ведення господарської діяльності.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 5 Закону України «Про природні монополії» від 20 квітня 2000 року N 1682-III, зведений перелік суб'єктів природних монополій ведеться Антимонопольним комітетом України на підставі реєстрів суб'єктів природних монополій у сфері житлово-комунального господарства, що формуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а в інших сферах, в яких діють суб'єкти природних монополій, - національними комісіями регулювання природних монополій у відповідній сфері або органами виконавчої влади, що здійснюють функції такого регулювання до створення зазначених комісій.
Згідно із статтею 13 Закону N 1682-III, до завдань НКРЕ належить, зокрема, видача у встановленому порядку суб'єктам природних монополій ліцензії на здійснення відповідних видів підприємницької діяльності, формування у відповідних сферах природних монополій цінової політики та складення і ведення реєстрів суб'єктів природних монополій у відповідній сфері.
Згідно пункту 4 розпорядження Антимонопольного комітету України від 28.11.2012 № 874-р «Про затвердження Порядку складання та ведення зведеного переліку суб'єктів природних монополій» (далі - Розпорядження АМК України), внесення суб'єктів природних монополій до Зведеного переліку здійснюється Комітетом на підставі реєстрів, отриманих, зокрема, від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (у сферах: транспортування нафти і нафтопродуктів трубопроводами; транспортування природного і нафтового газу трубопроводами; розподілу природного і нафтового газу трубопроводами; зберігання природного газу в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності зі зберігання природного газу (ліцензійними умовами); транспортування інших речовин трубопровідним транспортом; передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами; розподілу електричної енергії (передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами).
Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затвердженим Указом Президента України від 23.11.2011 № 1059 (втратив чинність на підставі Указу Президента України від 27.08.2014 № 693/2014), було передбачено, що НКРЕ відповідно до покладених на неї завдань формує та веде реєстри суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулюється НКРЕ.
При цьому, НКРЕ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Таким чином, формування Комісією реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, прямо передбачене частиною другою статті 5 Закону та пунктом 4 Розпорядження АМК України, та Указом Президента України від 23.11.2011 № 1059.
На виконання вимог законодавства України, зокрема, частини другої статті 5 Закону N 1682-III та Розпорядження АМК України, Комісією було прийнято ряд документів, які передбачали процедуру складання та ведення НКРЕ реєстру суб'єктів природних монополій.
Так, наказом Комісії від 26.11.2012 № 809 було затверджено Порядок складання та ведення реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ (у редакції наказу ЕІКРЕ від 12.02.2014 № 90) (втратили чинність на підставі наказу НКРЕ від 14.03.2014 № 196); наказом Комісії від 23.04.2014 № 270 «Про складання та ведення реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ» передбачено, що до прийняття постанови ЕІКРЕ «Про складання та ведення реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ» управлінню ліцензування забезпечити складання та ведення реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, у порядку, передбаченому Розпорядженням АМК України; постановою Комісії від 03.07.2014 № 987 було затверджено Порядок складання та ведення реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ.
Таким чином, законодавчо встановлений механізм (порядок) формування та ведення реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, та критеріїв, за якими здійснюється відбір суб'єктів господарювання для подальшого їх внесення до переліку, а тому висновок суду першої інстанції про відсутність такого механізму - помилковий.
Як свідчать обставини справи, 12.06.01р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про створення державного підприємства «Укрхімтрансаміак» від 22.05.01р. № 571 та наказу Державного комітету промислової політики України від 05.06.01р. № 233, з метою здійснення транспортування аміаку російського та українського походження трубопровідним та іншим транспортом через територію України і проведення розрахунків з підприємствами, що беруть участь у його транзиті, на базі Українського державного зовнішньоекономічного підприємствами «Укрзовнішхімпром», Придніпровського державного управління «Трансаміак», Миколаївського державного підприємства «Трансаміак» (що ліквідуються) було утворено Державне підприємство «Укрхімтрансаміак».
Вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.01р. № 571 ДП «Укрхімтрансаміак» було визначено єдиним підприємством, яке здійснює транспортування аміаку трубопроводом територією України.
Як зазначає апелянт - Комісія, на території України діє єдиний магістральний аміакопровід Тольятті - Горлівка - Одеса, який після розпаду СРСР було поділено на дві частини: російську (ВАТ «Трансаміак») та українську (УДП «Укрхімтрансаміак»).
Отже, транспортування рідкого аміаку трубопроводом Тольятті - Горлівка - Одеса територією України здійснюється лише УДП «Укрхімтрансаміак».
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» до повноважень НКРЕ належить, зокрема, встановлення тарифів на транспортування магістральними трубопроводами газу природного, нафти, нафтопродуктів, аміаку та етиленових речовин, що поставляються споживачам України.
Так, постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 30.07.09р. № 897 «Про затвердження тарифів на транспортування аміаку магістральними трубопроводами для Українського державного підприємства «Укрхімтрансаміак» Позивачу було встановлено тарифи на транспортування аміаку магістральними трубопроводами.
При цьому, згідно статті 5 Закону N 1682-III, транспортування інших речовин трубопровідним транспортом належить до сфери діяльності суб'єктів природної монополії.
Отже, виходячи з наведеного колегія суддів приходить до висновку, що внесення Позивача до реєстру природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, відповідає повноваженням НКРЕ, так як УДП «Укрхімтрансаміак» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2001 № 571 визначено єдиним підприємством, яке здійснює транспортування аміаку російського та українського походження трубопровідним та іншим транспортом через територію України (а саме, трубопроводом Тольятті - Горлівка - Одеса, як єдино існуючим в Україні) та єдиному суб'єкту господарювання - УДП «Укрхімтрансаміак» Національною комісією регулювання електроенергетики України було встановлено тариф на транспортування аміаку магістральними трубопроводами.
При цьому, колегія суддів погоджується з доводами апелянтів, що внесення Позивача до реєстру суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулює НКРЕ, не створює для Позивача додаткові обов'язки у вигляді отримання ліцензії та не призводить до додаткового контролю з боку Комісії, таким чином не порушує права, інтереси та свободи Позивача.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає. Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
Позивачем не доведено, яким чином спірні правовідносини порушують права Позивача.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
З огляду на викладене, колегія суду дійшла висновку про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14р. у справі №826/12030/14 та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.195, 196, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційні скарги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та Антимонопольного комітету України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14р. у справі №826/12030/14 - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.14р. у справі №826/12030/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Українського державного підприємства «Укрхімтрансаміак» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Глущенко Я.Б.
Романчук О.М.
Повний текст постанови складений: 27.02.15р.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б.
Романчук О.М