Рішення від 02.03.2015 по справі 911/1881/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. С. Петлюри (Комінтерну), 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" березня 2015 р. Справа № 911/1881/14

Господарський суд Київської області у складі судді Лутак Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Васильківської міської ради Київської області

до Фізичної особи-підприємця Федорова Віктора Федоровича

про внесення змін до договорів

за участю представників:

від позивача: Корчинський Б.І.

від відповідача: Берьозкіна Ю.В.

суть спору:

Позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок № 107 від 29.01.2004 та № 83 від 20.11.2003, а саме встановлення розміру ставки орендної плати 8,0 % від оціночної вартості землі у відповідності до рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що відповідач ухиляється від вчинення дій, спрямованих на внесення змін до договорів оренди земельних ділянок № 107 від 29.01.2004 і № 83 від 20.11.2003 та приведення умов зазначених договорів до вимог чинного законодавства.

Ухвалою господарського суду Київської області від 21.05.2014 порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд у судовому засіданні на 12.06.2014.

12.06.2014 через канцелярію господарського суду Київської області від відповідача надійшли письмове підтвердження вих. № 12/6-1 від 12.06.2014 (вх. № 11276/14 від 12.06.2014) та письмові пояснення вих. № 12/6 від 12.06.2014 (вх. № 11277/14 від 12.06.2014) з документами по справі.

Представник позивача у судове засідання 12.06.2014 не з'явився, причин неявки суду не повідомив, вимог ухвали суду від 21.05.2014 не виконав.

Присутній у судовому засіданні 12.06.2014 представник відповідача надав суду клопотання про зупинення провадження вих. № 16/6-3 від 12.06.2014 (вх. № 11336/14 від 12.06.2014), у якому останній просить суд зупинити провадження у даній справі до вирішення пов'язаної з нею справи № 911/2144/14.

Ухвалою господарського суду Київської області від 12.06.2014 зупинено провадження у справі № 911/1881/14 до набрання рішенням господарського суду Київської області у справі № 911/2144/14 за позовом Фізичної особи-підприємця Федорова Віктора Федоровича до Васильківської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та скасування рішення законної сили і зобов'язано сторін повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у даній справі.

Ухвалою господарського суду Київської області від 16.01.2015 поновлено провадження у справі № 911/1881/14, призначено її розгляд у судовому засіданні на 02.02.2015 та зобов'язано сторін надати суду копії судових рішень (засвідчені належним чином), що прийнятті за результатами розгляду справи № 911/2144/14 за позовом Фізичної особи-підприємця Федорова Віктора Федоровича до Васильківської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та скасування рішення.

28.01.2015 через канцелярію господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання вих. № 23/01 від 26.01.2015 (вх. № 1923/15 від 28.01.2015) про долучення документів до матеріалів справи.

До господарського суду Київської області від позивача надійшла заява б/н б/д (вх. № 2271/15 від 02.02.2015) про долучення документів до матеріалів справи.

У судовому засіданні 02.02.2015 судом, в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 02.03.2015.

Ухвалою господарського суду Київської області від 02.02.2015, за клопотанням представника позивача, продовжено строк вирішення спору у справі № 911/1881/14 на п'ятнадцять днів.

02.03.2015 через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшов супровідний лист б/н від 27.01.2015 (вх. № 4565/15 від 02.03.2015), до якого додано заяву про збільшення позовних вимог б/н від 27.02.2015 та докази її надсилання відповідачу.

До господарського суду Київської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву вих. № 2/03 від 02.03.2015 (вх. № 4572/15 від 02.03.2015), у якому останній заперечує проти задоволення позову.

Розглянувши вищезазначену заяву позивача про збільшення позовних вимог вбачається, що її прохальна частина є ідентичною з прохальною частиною позовної заяви. Разом з тим, позивач у судовому засіданні 02.03.2015 зазначив, що вказана заява є фактично письмовими поясненнями по суті позовних вимог.

Присутній в судовому засіданні 02.03.2015 представник позивача повністю підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позові та додатково поданих письмових поясненнях.

Представник відповідача у судовому засіданні 02.03.2015 проти задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні 02.03.2015, відповідно до ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутніх у судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

встановив:

20.11.2003 між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - договір № 1), за умовами якого позивач надає в оренду, а відповідач приймає земельну ділянку загальною площею 0,9252 га, розміщену на землях, що знаходяться на території Васильківської міської ради по провул. Чкалова, 2-а для розміщення цеху по обробці листового металу.

Грошова оцінка земельної ділянки - 614 980, 44 грн. (п. 1.1 договору № 1).

Відповідно до п. 1.2 договору № 1 термін дії цього договору до 02.10.2004 з дня підписання.

Згідно з п. 2.1 договору № 1 орендна плата сплачується відповідачем щомісячно до 30 числа кожного місяця з дня державної реєстрації договору оренди в розмірі 768, 73 грн. Річна орендна плата 1,5 % - 9 224, 71 грн.

Пунктом 2.4 договору № 1 передбачено, що визначена сума орендної плати є незмінною протягом наступного року, починаючи з 1 січня.

Відповідно до п. 2.6 договору № 1 позивач має право вимагати відповідного збільшення орендної плати, якщо в результаті зміни законодавства України, розмір земельного податку став більшим за орендну плату.

Згідно з п. 3.2 договору № 1 сторони зобов'язуються виконувати всі вимоги, викладені в статтях 22, 23, 24 Закону України «Про оренду землі».

Пунктом 6.6 договору № 1 передбачено, що цей договір припиняється в разі закінчення строку, на який було укладено договір, розірвання договору оренди, згідно із ст. 28 Закону України «Про оренду землі», придбання відповідачем земельної ділянки у власність, примусового викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, ліквідація юридичної особи, яка є орендарем.

Зміна, припинення, поновлення, розірвання цього договору проводиться у відповідності з вимогами розділу V Закону України «Про оренду землі».

Цей договір набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації у відповідності з вимогами ст. 18 Закону України «Про оренду землі».

Даний договір № 1 зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Васильківського міського відділу земельних ресурсів, про що вчинено запис № 83 від 20.11.2003.

В подальшому, сторони уклали додаткову угоду № 1 від 31.12.2004 до договору оренди земельної ділянки № 83 від 20.11.2003, відповідно до якої сторони дійшли згоди продовжити термін дії договору оренди від 20.11.2003 № 83 на 25 років та викласти договір оренди земельної ділянки (договір № 1) в наступній редакції, зокрема:

- п. 1 договору № 1: позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться по провул. Чкалова, 2-а в м. Василькові Київської області;

- п. 2 договору № 1: в оренду передається земельна ділянки загальною площею 0,9252 га;

- п. 3 договору № 1: на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна;

- п. 4 договору № 1: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 614 980, 44 грн. (66, 47 грн. за 1 кв.м.);

- п. 7 договору № 1: договір укладено на 25 років;

- п. 8 договору № 1: орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі на розрахунковий рахунок позивача у розмірі 1,5 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 9 224, 71 грн. на рік;

- п. 9 договору № 1: обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції;

- п. 12 договору № 1: розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача, що підвищено документами; в інших випадках, передбачених законом;

- п. 14 договору № 1: земельна ділянка передається в оренду під розміщення цеху по обробці листового металу;

- п. 15 договору № 1: цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості;

- п. 19 договору № 1: передача земельної ділянки відповідачу здійснюється у 10 денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі;

- п. 32 договору № 1: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку;

- п. 39 договору № 1: цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Дана додаткова угода № 1 від 31.12.2004 до договору № 1 зареєстрована Васильківським відділом Київської філії Центру ДЗК від 12.01.2005 за № 83.

29.01.2004 між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - договір № 2), за умовами якого позивач надає в оренду, а відповідач приймає земельну ділянку загальною площею 0,124 га, розміщену на землях, що знаходяться на території Васильківської міської ради по провул. Чкалова, 2 для розміщення складу шерсті.

Грошова оцінка земельної ділянки - 82 422, 80 грн. (п. 1.1 договору № 2).

Відповідно до п. 1.2 договору № 2 термін дії цього договору до 25.11.2004 з дня підписання.

Згідно з п. 2.1 договору № 2 орендна плата сплачується відповідачем щомісячно до 30 числа кожного місяця з дня державної реєстрації договору оренди в розмірі 103, 03 грн. Річна орендна плата 1,5 % - 1 236, 34 грн.

Пунктом 2.4 договору № 2 передбачено, що визначена сума орендної плати є незмінною протягом наступного року, починаючи з 1 січня.

Відповідно до п. 2.6 договору № 2 позивач має право вимагати відповідного збільшення орендної плати, якщо в результаті зміни законодавства України, розмір земельного податку став більшим за орендну плату.

Згідно з п. 3.2 договору № 2 сторони зобов'язуються виконувати всі вимоги, викладені в статтях 22, 23, 24 Закону України «Про оренду землі».

Пунктом 6.6 договору № 2 передбачено, що цей договір припиняється в разі закінчення строку, на який було укладено договір, розірвання договору оренди, згідно із ст. 28 Закону України «Про оренду землі», придбання відповідачем земельної ділянки у власність, примусового викупу (вилучення) земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, ліквідація юридичної особи, яка є орендарем.

Зміна, припинення, поновлення, розірвання цього договору проводиться у відповідності з вимогами розділу V Закону України «Про оренду землі».

Цей договір набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації у відповідності з вимогами ст. 18 Закону України «Про оренду землі».

Даний договір № 2 зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Васильківського міського відділу земельних ресурсів, про що вчинено запис № 107 від 29.01.2004.

В подальшому, сторони уклали додаткову угоду № 1 від 31.12.2004 до договору оренди земельної ділянки № 107 від 29.01.2004, відповідно до якої сторони дійшли згоди продовжити термін дії договору оренди від 29.01.2004 № 107 на 25 років та викласти договір оренди земельної ділянки (договір № 2) в наступній редакції, зокрема:

- п. 1 договору № 2: позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться по провул. Чкалова, 2 в м. Василькові Київської області;

- п. 2 договору № 2: в оренду передається земельна ділянки загальною площею 0,124 га;

- п. 3 договору № 2: на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна;

- п. 4 договору № 2: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 82 422, 80 грн. (66, 47 грн. за 1 кв.м.);

- п. 7 договору № 2: договір укладено на 25 років;

- п. 8 договору № 2: орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі на розрахунковий рахунок позивача у розмірі 1,5 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 1 236, 34 грн. на рік;

- п. 9 договору № 2: обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції;

- п. 12 договору № 2: розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача, що підвищено документами; в інших випадках, передбачених законом;

- п. 14 договору № 2: земельна ділянка передається в оренду під розміщення складу шерсті;

- п. 15 договору № 2: цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості;

- п. 19 договору № 2: передача земельної ділянки відповідачу здійснюється у 10 денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі;

- п. 32 договору № 2: зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку;

- п. 39 договору № 2: цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Дана додаткова угода № 1 від 31.12.2004 до договору № 2 зареєстрована Васильківським відділом Київської філії Центру ДЗК від 12.01.2005 за № 107.

12.12.2012 Васильківською міською радою Київської області прийнято рішення № 03.01-33п/ч-VI «Про встановлення розмірів річної орендної плати за землю», яким встановлено розмір річної орендної плати за земельну ділянку при укладенні додаткової угоди № 2 до договору оренди № 83 від 20.11.2003 та додаткової угоди № 2 до договору оренди № 107 від 29.01.2004 ПП Федорову В.Ф. в розмірі 8,0 % нормативної грошової оцінки і доручено міському голові укласти додаткову угоду № 2 до договору оренди № 83 від 20.11.2003 та додаткову угоду № 2 до договору оренди № 107 від 29.01.2004 згідно чинного законодавства.

Відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.01.2014, наданих Управлінням Держкомзему у Васильківському районі Київської області, нормативно грошова оцінка земельної ділянки, що передана відповідачу в оренду за договором № 1 становить 1 407 784, 32 грн., а земельної ділянки, що передана відповідачу в оренду за договором № 2 - 188 678, 40 грн.

З матеріалів справи вбачається, що позивач листами № 155 від 14.12.2010 та № 520/09-29 від 18.07.2013 звертався до відповідача з вимогами щодо необхідності укладення додаткових угод до договору № 1 та договору № 2 про зміну річної орендної ставки за користування земельними ділянками. Копії зазначених листів залучені до матеріалів справи.

Оскільки, відповідач на вищезазначені звернення позивача позитивно не відреагував, останній звернувся до суду з вимогами про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок № 107 від 29.01.2004 та № 83 від 20.11.2003, а саме встановлення розміру ставки орендної плати 8,0 % від оціночної вартості землі у відповідності до рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 12 Земельного Кодексу України розпорядження землями територіальної громади на території сіл, селищ, міст належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Згідно з ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно з ст. 21 Закону України «Про оренду землі» (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 регулюється виключно Податковим кодексом України.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

- не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Строки внесення орендної плати встановлені в ст. 287 Податкового кодексу України.

Системний аналіз наведених законодавчих приписів свідчить про те, що законодавством врегульовано межі розміру річної орендної плати за землю, що не може бути нижчим 3 % та більшим 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та строки внесення орендної плати за землю.

Згідно з ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Статтею 188 Господарського кодексу України регулюється порядок зміни та розірвання господарських договорів і передбачено право заінтересованої сторони передати спір на вирішення суду у разі, якщо сторони договору не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу.

Таким чином, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.

Оскільки сторонами в договорах оренди земельних ділянок № 107 від 29.01.2004 та № 83 від 20.11.2003 (п. 12 договорів) передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Пунктом 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» передбачено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Таким чином, з вищезазначеного вбачається, що визначення певних ставок земельного податку для певних категорій та виду земель, граничні межі яких встановлені Податковим кодексом України, на відповідній території належить до компетенції органу місцевого самоврядування, в даному випадку Васильківської міської ради Київської області.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд внести зміни до договорів оренди земельних ділянок № 107 від 29.01.2004 та № 83 від 20.11.2003, а саме встановити розмір ставки орендної плати 8,0 % від оціночної вартості землі у відповідності до рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI.

Судом встановлено, що вищезазначене рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI оскаржувалося у судовому порядку.

Так, рішенням господарського суду Київської області від 13.08.2014 у справі № 911/2144/14 за позовом Фізичної особи-підприємця Федорова Віктора Федоровича до Васильківської міської ради Київської області про визнання дій протиправними та скасування рішення позов задоволено, визнано незаконним рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI «Про встановлення розмірів річної орендної плати за землю» в частині встановлення Фізичній особі-підприємцю Федорову Віктору Федоровичу розміру річної орендної плати за земельну ділянку при укладенні додаткової угоди № 2 до договору оренди № 83 від 20.11.2003 та додаткової угоди № 2 до договору оренди № 107 від 29.01.2004 у розмірі 8 % нормативної грошової оцінки.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.10.2014 рішення господарського суду Київської області від 13.08.2014 у справі № 911/2144/14 скасовано та прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено.

Разом з тим, у мотивувальній частині постанови Київського апеляційного господарського суду від 07.10.2014 у справі № 911/2144/14 визначено, що рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI не було оприлюднене в друкованих засобах масової інформації після його прийняття, а отже, в сили ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» не набрало чинності, відповідно воно не може породжувати правові наслідки та визнаватися незаконним, у зв'язку з чим у задоволенні позовних вимог в частині визнання рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI незаконним відмовлено.

Факти, встановлені рішенням господарського суду у процесі розгляду іншої справи, в якій беруть участь ті самі сторони, в тому числі і в тих випадках, коли в іншому спорі сторони мали інший процесуальний статус є преюдиціальними фактами.

Преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення в мотивувальній частині судового акта. Лише згадувані, але такі, що не одержали оцінку суду, обставини не можуть розглядатися як встановлені судом і не набувають властивості преюдиціальності.

Відповідно до п. 2.6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме фактам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), але не правовій оцінці таких фактів, здійсненій іншим судом чи іншим органом, який вирішує господарський спір.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що у мотивувальній частині постанови Київського апеляційного господарського суду від 07.10.2014 у справі № 911/2144/14 встановлено саме факт ненабрання чинності рішенням Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI за результатами здійсненої судом правової (юридичної) оцінки наявних у матеріалах справи документів.

Оскільки рішенням Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI не набрало чинності, відповідно воно не породжує для сторін взаємних прав і обов'язків та не тягне за собою юридичних наслідків, а відтак і не може бути підставою для внесення змін до договорів оренди земельних ділянок № 107 від 29.01.2004 та № 83 від 20.11.2003.

За таких обставин, враховуючи те, що позивачем у прохальній частині позовної заяви визначено вимогу про внесення змін до договорів № 1 та № 2 у відповідності до рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI, яке не набрало чинності та не може породжувати правових наслідків, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для внесення таких змін.

Надана позивачем копія витягу з газети «Життя і слово» № 8 від 30.01.2013 про опублікування рішення Васильківської міської ради Київської області від 02.11.2012 № 06.04-31- VI не береться судом до уваги, оскільки підставою даного позову є рішення Васильківської міської ради Київської області від 12.12.2012 № 03.01-33п/ч-VI.

З огляду на вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Судовий збір, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на позивача.

Керуючись статтями 32-35, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Повне рішення складено: 05.03.2015.

Суддя Т.В. Лутак