Постанова від 04.03.2015 по справі 667/870/15-а

Справа № 667/870/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 березня 2015 року м.Херсон

Комсомольський районний суд м. Херсона в складі:

головуючого - судді Скорик С.А.,

при секретареві - Кирилюк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Херсоні про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до відповідача із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що 23.01.2015р. нею було подано заяву до УПФУ в м.Херсоні про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, які складаються з: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Разом із заявою нею подано довідки ДПІ у м.Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області від 21.01.2015р. № 12/21-03-05 та УПФ України в м.Херсоні від 23.01.2015р. № 2221/03 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», інші виплати згідно яких складають 34669,95грн.

Однак, протоколом № 12 від 30.01.2015р. засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій УПФ України в м.Херсоні вирішено відмовити позивачу в проведені перерахунку пенсії за відсутності законодавчих підстав.

Вважає вказаний протокол незаконним, а дії УПФУ протиправними, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входять до складових заробітної плати.

За таки підстав, просить визнати протиправним та скасувати рішення (протокол № 12 від 30.01.2015р.) УПФ України в м.Херсоні; зобов'язати УПФ України в м.Херсоні здійснити їй перерахунок пенсії по довідці № 12/21-03-05 від 21.01.2015р., яка видана ДПІ у м.Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області та по довідці № 2221/03 від 23.01.2015р., яка видана УПФ України в м.Херсоні з урахуванням інших виплат, починаючи з 19.12.2014р. та з урахуванням ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (норма, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) 70% від заробітку (доходу); відшкодувати позивачу з Державного бюджету України уму судового збору у розмірі 73,08грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, оскільки ст. 33 ЗУ «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців не входять та, відповідно, не враховуються при обчисленні пенсії. Крім того, вважав безпідставною вимогу позивача щодо призначення їй пенсії у розмірі 70% від заробітку (доходу), так як нарахування, відповідно до діючого законодавства, мало здійснюватися у розмірі 60% від заробітку (доходу).

Позивач в судове засідання не з'явилась, про місце та час розгляду справи повідомлялась.

З пояснень сторін та досліджених матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працювала на посадах, які зараховані до стажу державного службовця в Державній податковій інспекції, УПФ України в м.Херсоні та отримує пенсію згідно ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 19.12.2014р.

23.01.2015р. позивач звернулася до УПФ України в м.Херсоні із заявою про перерахунок пенсії.

Протоколом засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій за №12 від 30.01.2015р. позивачу відмовлено в проведені перерахунку за відсутності законодавчих підстав.

Вказаний Протокол вмотивований тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців, визначеного ст.33 Закону України «Про державну службу», не входять та, відповідно, не враховуються для обчислення пенсії.

Як вбачається з довідки ДПІ у м.Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області № 12/21-03-05, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідки УПФ України в м.Херсоні № 2221/03 від 23.01.2015р., позивачу були нараховані надбавки, премії та інші виплати за періоди з листопада 2008р. до серпня 2012 р., з 01.10.2013р. по 30.11.2014р., які загалом становили 34669,95грн. Також вказані довідки містять відомості про нарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на всі виплати, включені в довідки, в тому числі і на виплати, зазначені в графі «інші».

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.37-1 вищевказаного закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Із Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не вбачається визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Однак, зі змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Стаття 1 Закону України «Про оплату праці», визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці», Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Зазначена правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, де вказано, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зважаючи на вищенаведене, суд вважає, що відповідачем при відмові у перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, не були враховані вище вказані положення нормативно-правових актів, а тому вона є безпідставною.

Також, враховуючи ст.ст.87,94 КАС України, суд вважає за можливе вимогу позивача щодо відшкодування їй судових витрат з Державного бюджету України у розмірі 73,08грн. задовольнити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.10,11,18,71,87,94,99,100,161-163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 40, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення (протокол) Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні № 12 від 30.01.2015р.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у м.Херсоні здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 по довідці № 12/21-03-05 від 21.01.2015р., яка видана ДПІ у м.Херсоні Головного управління ДФС у Херсонській області та по довідці № 2221/03 від 23.01.2015р., яка видана Управлінням пенсійного фонду України у м.Херсоні, починаючи з 19.12.2014р., з урахуванням ст. 37 ЗУ «Про державну службу», яка діяла на час призначення пенсії позивачу, в розмірі 70% від заробітку (доходу).

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 73,08грн.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду, протягом десяти днів після проголошення, через Комсомольський районний суд м.Херсона.

Суддя: _________________________ / Скорик С.А. /