Справа № 651/62/15-а
Провадження № 2-а/651/3/15
Верхньорогачицький районний суд Херсонської області
05.03.2015року смт.Верхній Рогачик
Суддя Верхньорогачицького районного суду Херсонської області Загрунний В.Г., розглянувши матеріали справи №651/62/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
26.02.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить суд визнати протиправними дії УПФ України у Верхньорогачицькому районі щодо не включення в розрахунок її пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум одноразових премій і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Також просить суд зобов'язати УПФ України у Верхньорогачицькому районі здійснити їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум разових премій і сум індексації заробітної плати , на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з моменту призначення їй пенсії, тобто з 29.12.2014 року та зберегти загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку на момент призначення їй пенсії, тобто на 29.12.2014 року.
Ухвалою від 27.02.2015 року відкрито скорочене провадження у даній справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження по справі подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову безпосередньо до канцелярії Верхньорогачицького районного суду Херсонської області.
03.03.2015 року до суду від відповідача надійшли заперечення на позов в яких відповідач вказує, що позовними вимогами по даній справі є перерахунок (допризначення) пенсії державного службовця, згідно Довідки № 709 від 26.12.2014, виданої Верхньорогачицьким районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Херсонської області, який регулюється безпосередньо спеціальним Законом України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до статті 37-1 Закону, яка безпосередньо визначає та регулює право на перерахунок, визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Тобто, якщо з моменту отримання Позивачем права на пенсію не відбулося підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, то відповідно не
здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Отже, перерахунок раніше
призначеної пенсії державним службовцям буде можливим лише в одному випадку, а саме: при підвищенні заробітної плати працюючим державним службовцям.
Позовні вимоги по своїй суті є не перерахунком, а незгодою з призначеною пенсією.
У своїй заяві від 29.12.2014 року Позивач просила зробити їй перерахунок по довідці, але ж даний перерахунок законодавчо не врегульований та не передбачений жодною статтею чинного законодавства. Тому вважають свою відмову цілком обгрунтованою, так як Позивач не має права на перерахунок.
Крім того, що стосується призначення пенсії та врахування інших виплат, в запереченні зазначено, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсію державним службовцям призначають у розмірі 70% від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Особам, які на час звернення з приводу призначення пенсії не є державними службовцями, пенсію призначають у розмірі 70% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, що працює, за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Тобто зазначена стаття Закону визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до
складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу
років на державній службі та інших надбавок (стаття 33 Закону України "Про державну службу").
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань є компенсаційними виплатами та не входить до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексація грошових доходів населення не входить до складу заробітної плати державного службовця, тому вона не враховується під час призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", основним принципом якої є те, що під час призначення пенсії держслужбовця: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років враховуються в розмірах, встановлених на день призначення пенсії; розмір виплат, крім вищезазначених, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи (Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення" № 112 від 25.03.2014 року), яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Отже, у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода та індексація не входять до складу заробітної плати, тому врахування їх при призначенні пенсій та здійснення перерахунку з урахуванням інших виплат, які зазначені у Довідці № 709 від 26.12.2014 є неможливим.
Просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
При вирішенні справи суддя виходить з наступного.
Позовними вимогами по даній справі фактично є перерахунок пенсії державного службовця, згідно Довідки № 709 від 26.12.2014, виданої Верхньорогачицьким районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Херсонської області, який регулюється безпосередньо спеціальним Законом України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до статті 37-1 Закону, яка безпосередньо визначає та регулює право на перерахунок, визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Тобто, якщо з моменту отримання Позивачем права на пенсію не відбулося підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, то відповідно не здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Отже, перерахунок раніше призначеної пенсії державним службовцям буде можливим лише в одному випадку, а саме: при підвищенні заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсію державним службовцям призначають у розмірі 70% від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Особам, які на час звернення з приводу призначення пенсії не є державними службовцями, пенсію призначають у розмірі 70% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу, що працює, за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Тобто зазначена стаття Закону визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Таким чином, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (стаття 33 Закону України "Про державну службу").
Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексація грошових доходів населення не входить до складу заробітної плати державного службовця, тому вона не враховується під час призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", основним принципом якої є те, що під час призначення пенсії держслужбовця: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років враховуються в розмірах, встановлених на день призначення пенсії; розмір виплат, крім вищезазначених, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи (Постанова Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення" № 112 від 25.03.2014 року), яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Тому, у зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода та індексація не входять до складу заробітної плати, врахувати їх при призначенні пенсій та здійснити перерахунок з урахуванням інших виплат, які зазначені у довідці № 709 від 26.12.2014 - неможливо. Аналізуючи зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що відповідач, при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 та виключенні при цьому з розрахунку заробітної плати «інші виплати» (індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань), діяв правомірно, оскільки для цього відсутні правові підстави, а відтак позов задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.11, 71, 159, 161-163, 183-2 КАС України, Законом України "Про державну службу", Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", судя
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського окружного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Верхньорогачицький районний суд Херсонської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Верхньорогачицького районного
суду Херсонської області: В.Г. Загрунний