26 лютого 2015 року м. Київ К/800/11925/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Розваляєвої Т.С.
Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Житлово-комунального підприємства «Сонячне» на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2013 року у справі № 2а-3619/08/1770 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області (правонаступник - Державна фінансова інспекція у Рівненській області) до Житлово-комунального підприємства «Сонячне» про стягнення зайво отриманих бюджетних коштів, -
У липні 2008 року Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області звернулось з позовом до Житлово-комунального підприємства «Сонячне» про стягнення зайво отриманих бюджетних коштів до загального фонду бюджету м.Рівне в сумі 75 441,12 грн.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2013 року, позов задоволено. Стягнуто з Житлово-комунального підприємства «Сонячне» зайво отримані бюджетні кошти в дохід місцевого бюджету м. Рівне в сумі 75 441,12 грн.
Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями Житлово-комунальне підприємство «Сонячне» звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на те, що при прийнятті зазначених судових рішень було порушено норми матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на касаційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, у період з 01.09.2007 по 09.11.2007 відповідно до плану на IV квартал 2007 року Контрольно-ревізійним відділом в м.Рівне проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності житлово-комунального підприємства «Сонячне» за період з 01.01.2005 по 30.09.2007, за результатами якої складено акт №16-25/57 від 09.11.2007 р.
Перевіркою встановлено, що в порушення ч.7 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ЖКП «Сонячне» зайво отримано бюджетні кошти в сумі 75 441,12 грн. на відшкодування витрат (збитків), які підприємством фактично не понесені. Зокрема, у 2007 році ЖКП «Сонячне» було отримано бюджетних коштів в сумі 61000 грн. на покриття збитків від різниці в тарифах квартирної плати по окремих послугах, наданих квартиронаймачам, по яких позивачем збитки не понесені, так як фактично нарахована сума квартирної плати більша від суми фактично наданих послуг, в тому числі: 14500 грн. за послуги по вивезенню твердих побутових відходів (КАТП-1728), 42000 грн. за послуги по технічному обслуговуванню ліфтів (ДП «Ліфтсервіс» МПП «Леда») та 4500 грн. за послуги по аварійному обслуговуванню житлових будинків (ПП «Житловик ВВ»). Крім того, в порушення п.6, п.15 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою КМУ від 29.03.2002 № 415 з резервного фонду бюджету міста зайво виділено відповідачу у 2006 році кошти в сумі - 14 441,12 грн., внаслідок відсутності потреби бюджетних асигнуваннях на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру та придбання запірної арматури, із яких використано 14441,12 гривень.
Вказані порушення призвели до збитків загального фонду бюджету м. Рівне на загальну суму 75 441,12 грн.
Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій вірно виходили з приписів ч.2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», відповідно до яких законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються. Зокрема, пунктом 6 вказаної вимоги відповідача було зобов'язано вжити заходи щодо повернення до міського бюджету дотації в сумі 61000 грн., а пунктом 7 вимоги зобов'язано забезпечити повернення до резервного фонду бюджету міста кошти в сумі 14441,12 грн.
Розпорядженням міського голови від 13.12.2007 №2297-р позивача зобов'язано забезпечити повне усунення виявлених фінансових порушень та вжити заходи щодо недопущення їх в подальшому.
Пунктом 14 Порядку зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному чи минулих роках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 492 від 13.04.2006р., встановлено, що у разі невиконання одержувачем бюджетних коштів вимоги контролюючий орган звертається в установленому порядку до суду щодо стягнення з одержувача бюджетних коштів в дохід відповідного бюджету коштів у сумі, яка була використана ним не за цільовим призначенням.
Крім того, постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2009 року, залишеною без змін ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2012 року та Вищого адміністративного суду України від 04 вересня 2014 року, було відмовлено у задоволенні адміністративного позову Житлово-комунального підприємства «Сонячне» до Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області про визнання протиправними та скасування пунктів 6, 7 вимоги від 23.11.2007 №16-25/2120. Зазначеними судовими рішеннями підтверджено правомірність спірних пунктів вимоги.
Так, відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Згідно зі ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, суди дійшли до обґрунтованого висновку, що кошти в сумі 75441,12 грн., зайво отримані ЖКП «Сонячне», підлягають поверненню в дохід місцевого бюджету м.Рівне.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судами повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовано до них норми матеріального права.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу Житлово-комунального підприємства «Сонячне» відхилити, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06 лютого 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: