03 березня 2015 року м. Київ К/800/10030/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової служби у Чернівецькій області на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної податкової служби у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом до відповідача. Просив визнати протиправними дії Державної податкової служби у Чернівецькій області щодо не включення до вислуги років у пільговому обчисленні час служби ОСОБА_4 в підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці та зобов'язати відповідача внести зміни до наказу Державної податкової служби у Чернівецькій області від 28 серпня 2012 року № 131-О і включити до вислуги років у пільговому обчисленні час його служби в підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2013 року, позов задоволено. Визнано неправомірними дії Державної податкової служби у Чернівецькій області та зобов'язано відповідача внести зміни до наказу Державної податкової служби у Чернівецькій області від 28 серпня 2012 року № 131-О і включити до вислуги років у пільговому обчисленні час служби ОСОБА_4 в підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 з 16 липня 1994 року по 30 липня 1995 року проходив службу на посаді оперуповноваженого групи по боротьбі з кримінальним приховуванням доходів від оподаткування відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Кельменецького районного відділу внутрішніх справ управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області. 31 липня 1995 року переведений на посаду оперуповноваженого відділення по боротьбі з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування Кельменецького районного відділу внутрішніх справ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області, а з 31 грудня 1996 року відряджений з органів внутрішніх справ до Державної податкової адміністрації в Чернівецькій області для подальшого проходження служби.
Згідно з наказом Державної податкової служби у Чернівецькій області від 28 серпня 2012 року № 131-О підполковника податкової міліції ОСОБА_4 (М-025130) - заступника начальника головного відділу - начальника Сторожинецького територіального відділу головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у м. Чернівцях Чернівецької області Державної податкової служби 31 серпня 2012 року звільнено з посади та з податкової міліції відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1998 року № 1716 "Про проходження служби особам начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114, у відставку за пунктом 65 підпунктом "б" через хворобу.
Задовольняючи позов суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» позивач має право на обчислення вислуги років військовослужбовця внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця), оскільки в період з 16 липня 1994 року по 30 липня 1995 року проходив службу на посаді оперуповноваженого групи по боротьбі з кримінальним приховуванням доходів від оподаткування відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Кельменецького районного відділу внутрішніх справ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області.
Згідно ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 12 вказаного Закону право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, зокрема особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ"особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються, в т.ч. служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до абзацу 27 підпункту "в" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" внесено зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", згідно яких абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту "в" виключено.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суди першої та апеляційної інстанцій вірно зазначили, що право особи на зарахування при обчисленні вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах часу проходження служби в підрозділах боротьби з економічною злочинністю не змінюється у разі подальших змін законодавства, яке регулює відповідні відносини, а визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.
Отже, суди дійшли вірного висновку, що реалізація права працівниками органів внутрішніх справ на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" здійснюється з моменту їх вступу на службу до моменту скасування такої пільги постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" (постанова набрала чинності 27 липня 2011 року).
Враховуючи вищенаведене суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов обгрунтованого висновку про задоволення позову, оскільки позивач проходив службу на посаді оперуповноваженого групи по боротьбі з кримінальним приховуванням доходів від оподаткування відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Кельменецького районного відділу внутрішніх справ управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області, а тому має право на зарахування при обчисленні вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяця) з 16 липня 1994 року по 30 липня 1995 року, тобто час проходження служби в підрозділі боротьби з економічною злочинністю.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги про незаконність судових рішень, порушення норм матеріального та процесуального права безпідставні, не ґрунтуються на доказах та матеріалах справи.
Тому колегія суддів, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Державної податкової служби у Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2013 року - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: Судді:В.В. Тракало Я.Л. Іваненко М.І. Мойсюк