19 лютого 2015 року м. Київ К/800/42126/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Островича С.Е., Веденяпіна О. А., Степашка О.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного підприємства "Ексімтранссервіс-Південь" на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2014 року у справі за позовом Приватного підприємства "Ексімтранссервіс-Південь" до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання дій неправомірними та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Приватне підприємство "Ексімтранссервіс-Південь" (далі - ПП "Ексімтранссервіс-Південь") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі - ДПІ у Малиновському районі) в якому просить визнати дії неправомірними та скасувати податкове повідомлення-рішення.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року позов ПП "Ексімтранссервіс-Південь" задоволено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2014 року апеляційну скаргу ДПІ у Малиновському районі задоволено. Скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ПП "Ексімтранссервіс-Південь" відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду апеляційної інстанції ПП "Ексімтранссервіс-Південь" подало касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2014 року та залишити в силі постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року.
Сторони в судове засідання не з'явились, а тому відповідно до вимог ст. 222 КАС України розгляд справи проведено в письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
ДПІ у Малиновському районі проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності декларування ПП "Ексімтранссервіс-Південь" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі сумі 1700735, 00 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ за листопад 2012 року та залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.24) у розмірі 12948108, 00 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ за листопад 2012 року. За результатами перевірки складено акт №28/15-510/33567045 від 25 березня 2013 року.
Перевіркою встановлено порушення ПП "Ексімтранссервіс-Південь" вимог п. 44.6 ст. 44, п. 187.1 ст. 187, п. 198.6 ст. 198, пп. 201.12 ст. 201 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено податкові зобов'язання з ПДВ за листопад 2012 року на 1813625, 00 грн., завищено податковий кредит з ПДВ за листопад 2012 року на 3514360, 00 грн.; завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту по рядку 19 декларації з ПДВ за листопад 2012 року на 1700735, 00 грн.; завищено суму залишку від'ємного значення по рядку 24 декларації з ПДВ за листопад 2012 року, яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на 6134587, 00 грн.
На підставі акта перевірки ДПІ у Малиновському районі прийнято податкове повідомлення-рішення №00000221505 від 19 квітня 2013 року, яким ПП "Ексімтранссервіс-Південь" зменшено суму від'ємного значення з податку на додану вартість за листопад 2012 року на 7835321, 00 грн.
Відповідно до ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.
Про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Відповідно до ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що перевірка проведена ДПІ у Малиновському районі за наявності передбачених законодавством підстав та зі складенням і пред'явленням необхідних документів; також ПП "Ексімтранссервіс-Південь" допущено посадових осіб податкового органу до проведення перевірки. Тому дії ДПІ у Малиновському районі при призначенні та проведенні перевірки ПП "Ексімтранссервіс-Південь" відповідають приписам Податкового кодексу України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з поданою до ДПІ у Малиновському районі податковою декларацією з ПДВ, ПП "Ексімтранссервіс-Південь" задекларувало від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за листопад 2012 року у розмірі 1700735, 00 грн.
До перевірки ПП "Ексімтранссервіс-Південь" не надано ВМД, відсутні документи на підставі яких здійснювались вантажні перевезення товарів та докази наявності власних чи орендованих складських приміщень для зберігання товарно-матеріальних цінностей. Також не надано документів які б свідчили про взаємовідносини ПП "Ексімтранссервіс-Південь" з основним покупцем ТОВ "Текстрой", та які б підтверджували реальність здійснюваних операцій. Відсутні акти приймання продукції, товарно-транспортні накладні з відмітками про передачу та отримання ТМЦ у ПП "Ексімтранссервіс-Південь", довіреності на продані товарно-матеріальні цінності. Також у ПП "Ексімтранссервіс-Південь" відсутні трудові ресурси, які приймали б участь у прийманні продукції від постачальника та відвантаження її покупцю. Ненадання посадовою особою ПП "Ексімтранссервіс-Південь" документів до перевірки підтверджується актом №3 від 13 березня 2013 року про відмову надання копій документів керівником ПП "Ексімтранссервіс-Південь".
Згідно п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно вимог п. 200.4. ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Згідно п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Судом апеляційної інстанції зазначено, що оскільки неможливо підтвердити факт передачі товарів за господарськими операціями через відсутність необхідних документів, то ПП "Ексімтранссервіс-Південь" порушено вимоги п. 44.6 ст. 44, п. 187.1 ст. 187, п. 198.6 ст. 198, п. 201.12 ст. 201 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено від'ємне значення по ПДВ на суму 7835321, 00 грн.
За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про те, що оскільки ПП "Ексімтранссервіс-Південь" допущено порушення податкового законодавства, то ДПІ у Малиновському районі правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення про зменшення суми від'ємного значення з податку на додану вартість.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог ПП "Ексімтранссервіс-Південь".
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Приватного підприємства "Ексімтранссервіс-Південь" залишити без задоволення, постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович
О.А. Веденяпін
О.І. Степашко