Ухвала від 18.02.2015 по справі 804/2677/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2015 року м. Київ К/800/53030/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Зайцева М.П.,

суддів: Веденяпіна О.А., Костенка М.І.,

секретаря - Загороднього А.А.,

за участю представника позивача - Нікульнікова Ю.В.,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року у справі № 804/2677/13-а за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2) звернулась в суд з позовом до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі - ДПІ) в якому просила визнати дії відповідача протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000031702 від 14 січня 2013 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В касаційній скарзі ФОП ОСОБА_2, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, присутніх у судовому засіданні, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами встановлено, що за результатами документальної невиїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства України по платі за землю за поданими уточненими податковими деклараціями з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2010-2012 роки за період червень 2010 року - вересень 2012 року податковим органом складено акт від 13 грудня 2012 року № 4597/1702/НОМЕР_2.

На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 14 січня 2013 року № 0000031702, яким ФОП ОСОБА_2 збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати на землю на суму 471 129,63 грн., з яких 376 903,70 грн. за основним платежем та 94 225,93 грн. - за штрафними санкціями.

З матеріалів справи вбачається, що між позивачем та Криворізькою міською радою було укладено договір оренди від 23 червня 2005 року № 4527 на п'ять років про користування земельної ділянки за адресою, АДРЕСА_1, загальною площею 3 417 кв.м. Договорами від 07 лютого 2011 року № 121100004000036 та від 23 серпня 2012 року № 121100004001605 термін дії оренди вказаної земельної ділянки було продовжено. Невід'ємною частиною договорів оренди є довідка (витяг) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Рішенням Криворізької міської ради від 14 травня 2010 року № 3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу», затверджено базову вартість 1 кв.м. земель міста.

Довідкою про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1227 від 21 липня 2010 року визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 3 417 кв.м., розташованої за адресою АДРЕСА_1.

Відповідно до вказаної довідки ФОП ОСОБА_2 обчислювалась орендна плата за користування земельною ділянкою та подавалась відповідна податкова звітність.

Позивачем було подано податкову декларацію за 2010 рік, якою визначена річна сума орендної плати в розмірі 106 514,31 грн., місячна - 15 216,33 грн. За 2011 рік подана податкова декларація, в якій визначено річну суму орендної плати в розмірі 182 595,94 грн., місячна - 15 216,33 грн. Податковою декларацією за 2012 рік визначено розмір суми орендної плати за рік - 182 595,94 грн., за місяць - 15 216,33 грн.

ФОП ОСОБА_2 29 серпня 2012 року подано відповідачу уточнені податкові декларації по орендній платі за землю за 2010 - 2012 роки, в яких зменшено податкове зобов'язання з орендної плати за землю. Зменшення розміру орендної плати обумовлено скасуванням рішення Криворізької міської ради від 14 травня 2010 року №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу».

З метою встановлення підстави здійсненого перерахунку орендної плати та вірного визначення розміру орендної плати за землю податковим органом проведено документальну невиїзну перевірку позивача. В межах перевірки відповідачем здійснено запити до органів місцевого самоврядування та землевпорядних органів.

Уточнений розрахунок розміру орендної плати за землю здійснено ФОП ОСОБА_2 на підставі нормативної грошової оцінки земель Управління Дерержкомзему від 01 жовтня 2012 року.

Листами Управління земельних ресурсів Криворізької міської ради від 14 вересня 2012 року № 1930, Виконкому Криворізької міської ради від 21 вересня 2012 року № 1056, Управління Держкомзему у м. Кривому Розі від 01 жовтня 2012 року №41X5/7 на запити податкового органу роз'яснено, що на момент проведення перевірки діє рішення Криворізької міської ради від 14 травня 2010 року №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу».

Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плаха за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Статтею 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби яро укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 20.08.2010 року по справі № 2а-423/10/0408 відмовлено в задоволенні позовних вимог про скасування рішення Криворізької міської ради від 14 травня 2010 року № 3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу».

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2011 року постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 20 серпня 2010 року по справі № 2а-423/10/0408 скасовано, а рішення Криворізької міської ради від 14 травня 2010 року№3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» визнано нечинним.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 грудня 2012 року касаційна скарга Криворізької міської ради залишена без задоволення, а постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2011 року - без змін.

Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом винесено ухвалу від 26 лютого 2013 року по справі № 2а-423/10/0408, якою роз'яснено, що дія рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області № 3884 від 14 травня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» може бути припинена тільки на бюджетний період 2014 року.

Колегія суддів касаційної інстанції дійшла висновку, що у період з 2010 року по 2012 рік, для визначення розміру орендної плати за землю повинна застосовуватись нормативна грошова оцінка земель визначена рішенням Криворізької міської ради № 3884 від 14 травня 2010 року.

Таким чином, позивачем безпідставно подано уточнюючи декларації зі зменшеним розміром орендної плати за землю.

Відповідно до пункту 54.1. статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно пункту 56.11. статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Абзац 9 пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України передбачає, що у складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Таким чином, визначені самостійно ФОП ОСОБА_2 суми плати за землю у 2010-2012 роках в первісно поданих деклараціях є узгодженими та підлягали сплаті.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій щодо правомірності винесення спірного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.

Керуючись статтями 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 березня 2013 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: