Постанова від 20.02.2015 по справі 361/10142/14-а

м.Бровари Срава № 361/10142/14-а

Провадження № 2-а/361/44/15

20.02.2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2015 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Пухної О.М.

при секретарі - Якименко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014 року ОСОБА_1. звернулася до суду із вищевказаним позовом, де в обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона є пенсіонером і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 13 листопада 2014 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду у м. Броварах та Броварському районі Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням виплаченої у період, який брався для обрахунку пенсії, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби, що була виплачена позивачу у лютому 2011 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків».

Листом Управління Пенсійного Фонду у м. Броварах та Броварському районі Київської області від 14 листопада 2014 року № 401/К-01 відмовило позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок й матеріальна допомога не може розцінюватися як надбавка, тому підстави для включення її до складу заробітної плати відсутні.

Посилаючись на те, що всупереч вимогам закону не було включено до перерахунку пенсії матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати ОСОБА_1 просила: визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо неврахування у складі заробітної плати, з якої у серпні 2011 року була обрахована пенсія ОСОБА_1, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби; та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Броварах та Броварському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії, та п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у редакції, чинній на час призначення пенсії, з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обраховувалася пенсія, поряд з іншими складовими також матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби, починаючи з 12 червня 2014 року з урахуванням проведених раніше виплат.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, до початку розгляду справи через канцелярію суду надійшла заява, в якій остання позовні вимоги підтримала та просила слухати справу за її відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився. До початку розгляду справи надав заперечення проти позову, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Представник відповідача Сенько Л.І. зазначала, що з 02 серпня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в

м. Броварах та Броварському районі Київської області та отримує пенсію державного службовця. Розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням 90 % з урахуванням середньомісячного заробітку державного службовця відповідної посади. Заперечення відповідач мотивував тим, що позивач неправильно тлумачить норми чинного законодавства щодо періоду, з якого повинен здійснюватися перерахунок. Так, заявлені вимоги про перерахунок пенсії з 12 червня 2014 року управління вважає необґрунтованим, оскільки позивач звернувся за перерахунком лише 13 листопада 2014 року. Крім того, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. До складу заробітної плати не входять матеріальна допомога та індексація заробітної плати, які не є надбавками. З цих підстав Управління Пенсійного Фонду у м. Броварах та Броварському районі Київської області просило відмовити в задоволенні позову у повному обсязі та розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини в адміністративній справі, об'єктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та правовідносини.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Згідно із абзацом першим пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Судом встановлено, що з 02 серпня 2011 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області та отримує пенсію державного службовця. Розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням 90 % з урахуванням середньомісячного заробітку державного службовця відповідної посади.

13 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного Фонду у м. Броварах та Броварському районі Київської області із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням виплаченої у період, який брався для обрахунку пенсії, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби, яка була виплачена у лютому 2011року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків».

Проте листом Управління Пенсійного Фонду у м. Броварах та Броварському районі Київської області від 14 листопада 2014 року № 401/К-01 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. В обґрунтування свого рішення відповідач роз'яснив, що згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Так, матеріальна допомога не може розцінюватися як надбавка, тому підстави для включення її до складу заробітної плати відсутні. Відмовляючи у перерахунку пенсії, відповідач також посилався на п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, згідно з якою посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Розмір інших виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. Керуючись вказаними нормами, відповідач в заробіток для обчислення пенсії на підставі довідок від 26 липня 2011 року №3-1/272 та від 01 серпня 2011 року №3-1/276, 3-1/277 врахував посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці і за виконання особливо важливої роботи, премії, але виплачену позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та грошову винагороду за безперервний стаж державної служби до уваги не взяв (а.с. 26-27).

З копій довідок Управління економіки Броварської міської ради Київської області від 11 листопада 2014 року за № 3-1/307 та № 3-1/308 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011року №5-1) вбачається, що за період з липня 2006 року по липень 2011 року ОСОБА_1 було виплачено: 16 903,84 грн. - матеріальна допомога на оздоровлення, 16 585,98 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, 3 447,57 грн. - сума індексації заробітної плати, 10 171,86 грн. - грошова винагорода за безперервний стаж державної служби, а також те, що на всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 20-25).

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплата (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відноситься до складу заробітної плати також й інші виплати.

Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії, надбавки та індексація заробітної плати, нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.

Ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього ж Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналіз вищевказаних норм свідчить, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби повинні бути враховані у заробітну плату для обчислення пенсії позивачу. Факт їх виплати ОСОБА_1 підтверджується копіями довідок № 3-1/307 та № 3-1/308, виданих 11 листопада 2014 року Управлінням економіки Броварської міської ради Київської області.

З вищевикладеного вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати та інші виплати повинні враховуватися при обчисленні пенсії.

За правилами ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» нараховані суми пенсії, не затребувані пенсіонером своєчасно, виплачуються за минулий час не більше як за три роки перед звернення за одержанням пенсії. Суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи вимоги зазначеної вище статті КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог, задоволення їх у повному обсязі та необхідність визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо неврахування у складі заробітної плати, з якої у серпні 2011 року була обрахована пенсія ОСОБА_1, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби; та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м.Броварах та Броварському районі Київської області здійснити перерахунок й виплату ОСОБА_1, пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії, та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у редакції, чинній на час призначення пенсії, з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обраховувалася пенсія, поряд з іншими складовими також матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби, починаючи з 12 червня 2014 року з урахуванням проведених раніше виплат.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 11, 69-71, 86, 158-163, 171 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо неврахування у складі заробітної плати, з якої у серпні 2011 року ОСОБА_1 була обрахована пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії, та пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у редакції, чинній на час призначення пенсії, з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обраховувалася пенсія, поряд з іншими складовими також матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошової винагороди за безперервний стаж державної служби, починаючи з 12 червня 2014 року з урахуванням проведених раніше виплат.

У межах суми стягнення за один місяць постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Пухна О. М.