Постанова від 19.02.2015 по справі 361/778/15-а

м.Бровари Срава № 361/778/15-а

Провадження № 2-а/361/86/15

19.02.2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2015 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Пухної О.М.

при секретарі - Якименко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить зобов'язати суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із заробітної плати в сумі 770,94 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження в с. Розсоха Чорнобильського району з 06.06.1986 р. - 12.06.1986 р., а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.08.2014 року, виходячи із заробітної плати в сумі 770,94 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження в с. Розсоха Чорнобильського району (кратність 2, при 6 годинному робочому дню) з урахуванням вже проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилалася на те, що вона є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом П групи захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та отримує пенсію по інвалідності.

На час коли відбулась аварія на ЧАЕС позивач працювала в Броварському побуткомбінаті на посаді апаратчика пресовщика хімчистки та була відряджена до зони відчуження, де брала участь у ліквідації наслідків зазначеної катастрофи з

06 червня по 12 червня 1986 року у с. Розсоха Чорнобильського району.

У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України

№ 1210 від 23.11.2011 року з 01.01.2012 року проведено перерахунок пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1990 роках і які були визнані інвалідами.

Відповідно до Порядку затвердженого Постановою № 1210 пенсія за бажанням особи може призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Згідно з наказом № 111 від 06.06.1986 року по Броварському райпобуткомбінату ОСОБА_1 була відряджена на роботу в 30-км зону відчуження - с. Розсоха Чорнобильського району для робіт, пов'язаних з дезактивацією одягу.

У січні 2015 року позивач з підстав проведення перерахунку пенсії, виходячи із заробітної плати отриманої у зоні ЧАЕС в сумі 770,94 крб. зверталася до Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області.

Проте 28 січня 2015 року листом № 65/д-01 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність первинних документів, які б підтверджували нарахування та виплату цих сум.

З підстав неправомірності зазначеної вище відмовити, ОСОБА_1 була змушена звернутися до суду із даним позовом.

До початку слухання справи по суті через канцелярію суду ОСОБА_1 подала заяву, в якій заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити. Додатково повідомила, що на даний час не має можливості звернутися з вимогою про проведення перерахунку її заробітної плати, так як підприємство, з яким вона перебувала у трудових відносинах, 18.08.2014 р. ліквідовано, а правонаступник відсутній.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заперечення проти заявленого позову. В обґрунтування позиції зазначав, що державні пенсії особам віднесеним до категорії 1 (інваліди, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою), призначаються у встановленому порядку, із заробітку, одержаного конкретною особою за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Таку норму закріплено постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Якщо підприємства ліквідовані або припинили своє існування, довідки про заробіток учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають видаватися правонаступником або державними архівними установами. Проте в копіях особового рахунку за 1986 рік виплата за роботу позивача в зоні відчуження конкретно не відображено. Відповідач вважає звернення до УПФ передчасним, так як управлінням було обраховано її пенсію відповідно до наявних довідок. З цих підстав Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області просило відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом П групи захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить довідка та посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 9).

З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу від 06.06.1986 року № 111 Броварського райпобуткомбінату позивача у червні 1986 року направлено у с. Розсоха Чорнобильського району для робіт, пов'язаних з дезактивацією одягу, що розміщені у зоні радіоактивного забруднення, про що свідчать наступні документи: довідка про відрядження в зону ЧАЕС за № 118 від 15.07.1998 року, список працівників Броварського побут комбінату, які брали участь у відрядженні в м. Чорнобиль і брали участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ст. ст. 21, 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року

№ 796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

За правилами ч. 1 ст. 54 зазначеного вище закону пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Ч. 7 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що порядок обчислення пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року

№ 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пунктами 7, 17 даного Порядку передбачено необхідність подання до органу, що призначає пенсію, довідки про заробітну плату. У них, зокрема, зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громади, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до підпункту ґ пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документами, необхідними для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

У відповідності до пункту 17 вказаного вище Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 1 січня 2012 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого даною постановою.

З матеріалів справи вбачається, що 28.01.2015 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вищезазначених норм законодавства, враховуючи заробітну плату отриману в зоні ЧАЕС в сумі 770,94 крб., з яких: 139,44 крб. - оплата праці за дні роботи в зоні ЧАЕС, 81,50 крб. - збережений середньомісячний заробіток за основним місцем роботи, 150 крб. - премія за виконання особливо важливого завдання та 400 крб. одноразова премія, виплачена відповідно до п.п. 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року

№ 207-7.

Листом від 28.01.2015 року № 65/д-01 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на неподання первинних документів, які б підтверджували нарахування та виплату вказаних сум (а.с. 30).

На думку суду вказана відмова є неправомірною з огляду на наступне.

Листом Міністерства праці і соціальної політики України від 13.04.2001 р.

№ 03-3/1652-018-21 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» було розсекречено ряд нормативно-правових актів урядів СРСР та УРСР. Серед розсекречених в тому числі і Постанова ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 7 травня 1986р. №524-156, Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24.06.1986 року, від 17 червня 1986 р. № 207-7.

Заробітна плата була нарахована та виплачена без урахування всіх тарифних ставок, премії та доплат, які були встановлені нормативно-правовими актами СРСР та УРСР, розрахунок заробітної плати за час роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був проведений невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «таємно» і для «службового використання», що передбачають оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3-й, 2-й, 1-й зоні небезпеки відповідно в чотирьох, трьох, двохкратному розмірі понад збережену заробітну плату, встановлену по основному місцю роботи, а також оплату праці за роботу у вихідні дні в подвійному розмірі.

Відповідно до підпункту 3 п.1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено Розпорядженням РМ СРСР №1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.

Згідно листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.92 р. № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексують і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.

У разі коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986 - 1990 р. р. брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством, що передбачено листом Міністерства праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Ст. 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами за основним місцем роботи працівників того часу.

Ст. 49 Кодексу законів про працю України також визначено, що власник (уповноважений ним орган) зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на цьому підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування провадяться при наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого адміністративного суду України за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах Чорнобильської катастрофи.

З даних пошукової системи Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців вбачається, що Публічне акціонерне товариство «Броварський побуткомбінат» 18.08.2014 р. ліквідовано без створення правонаступника.

З наведеного вбачається, що позивач з незалежних від неї причин не мала змоги надати до УПФУ в м. Броварах та Броварському районі Київської області довідку про одержану заробітну плату з підприємства, на якому вона працювала, або підприємства-правонаступника.

Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги. На думку суду, не звернення ОСОБА_1 до Комісії при Київській обласній адміністрації з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках не позбавляє позивача права на звернення до суду із вирішення вказаних спірних питань. Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6 -15, 69-72, 94, 99, 159-163, 254- 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із заробітної плати в сумі 770,94 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження в с. Разсоха з 06.06.1986р. - 12.06.1986 р. неправомірною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.08.2014 року, виходячи із заробітної плати в сумі 770,94 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження в с. Разсоха (кратність 2, при 6 годинному робочому дню) з урахуванням вже проведених виплат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Пухна О. М.