Справа № 357/13943/13-а
6-а/357/3/15
Категорія
20 лютого 2015 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Бондаренко О. В. ,
при секретарі - Кириченко Д. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні залі суду № 4 подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві, про зміну способу і порядку виконання судового рішення , -
Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві ОСОБА_1, звернувся 01.10.2013 року до суду із заявою про зміну способу виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07.11.2011 року по справі № 2- а- 57007/11 мотивуючи тим, що згідно даного рішення ОСОБА_2 було проведено перерахунок доплати до пенсії відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2011 року по 22.07.2011 року та визначено доплату в сумі 5413,60 грн. Отже боржником було проведено перерахунок та нарахування суми доплати до пенсії, але зазначену суму ОСОБА_2 не виплачено. Ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, передбачено, що у разі якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутись до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення. В добровільному порядку рішення суду не виконано, тому державний виконавець просить замінити спосіб виконання рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07.11.2011 року по справі № 2- а- 57007/11 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_2 нарахованих коштів в сумі 5413,60 грн.
Представник відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, в поданні головний державний виконавець Городня Г.Ю. зазначив про розгляд справи без участі представника.
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, подання підтримує.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, представник за довіреністю надав до суду письмові заперечення проти подання.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 04.11.2011 року задоволено позов ОСОБА_2, у справі № 2- а- 57007/11, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за проживання на території радіоактивного забруднення, відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , та виплату, встановивши її в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, визначеної відповідною статтею Законів про державний бюджет України на відповідний рік, за період з 01.01.2011 року по 22.07.2011 року включно з врахуванням виплачених сум.( а.с.15).
Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 30.10.2013 року постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 04.11.2011 року залишено без змін.( а.с.28).
07.11.2011 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області було видано виконавчий лист № 2- а- 57007/11 у справі за позовом ОСОБА_2 на підставі якого 03.05.2012 року Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві ОСОБА_1 було відкрито виконавче провадження з примусового виконання вказаного виконавчого листа та запропоновано боржнику ГУПФУ у Київській області виконати постанову суду добровільно. ( а.с.35, 38-39).
Боржник 11.09.2013 року направив до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві лист № 53-11/10 в якому зазначив, що на виконання вказаного рішення суду було проведено перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_2, сума доплати становить 5413,60 грн., борг по перерахунку буде виплачений після надходження цільових коштів, призначених для таких виплат. ( а.с.37).
Також, до суду надано копію постанови відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві від 27.06.2014 року, про те, що виконавчий лист № 2- а- 57007/11 повернуто стягувачу ОСОБА_2 ( а.с. 51-52).
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
В ч.2 цієї статті визначено перелік документів, що підлягають виконанню державною виконавчою службою, до яких належать і виконавчі листи, що видаються судами.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ст.ст.2,3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 року, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
На виконання приписів вищенаведеного Закону постановою КМ України № 845 від 03.08.2011 року затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, в п.2 якого розяснено, що боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства; виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
А згідно п.3 Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Крім того, постановою КМ України № 440 від 03.09.2014 року затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, в якому передбачено, зокрема, що рішення -це виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
Відповідно до п.3 цього Порядку, рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Цим Порядком визначено перелік документів, які заявник подає до органу державної виконавчої служби, в т.ч. оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірену його копію); у разі зміни способу і порядку виконання рішення до виконавчого документа або рішення суду заявник додає відповідну ухвалу суду про зміну способу і порядку виконання рішення; передбачено, яким чином ведеться облік таких рішень в органах державної виконавчої служби.
Так, за п.п.7,9 Порядку відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов'язана перевірити за даними Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр).
Відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня внесення рішення до Реєстру зобов'язана надіслати заявнику та боржнику за їх місцезнаходженням або на електронну пошту повідомлення про прийняття такого рішення для обліку із зазначенням черги, до якої воно включено.
Згідно п.13 Порядку передача рішень до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється окремо щодо кожної черги щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік (п.19 Порядку).
Погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (п.20 Порядку).
Отже, чинним законодавством України встановлено механізм виконання відповідних судових рішень, визначено порядок дій органів державної виконавчої служби при надходженні до них відповідних судових рішень, боржниками за якими є органи, визначені в Законі України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Виконавчий документ, а саме: виконавчий лист № 2- а- 57007/11 у справі за позовом ОСОБА_2, входить до переліку рішень, виконання яких гарантується державою і відбувається у відповідності з наведеним вище Порядком.
Але, в п.14 вищенаведеного Порядку, затвердженого постановою КМ України № 440 від 03.09.2014 року, вказано, зокрема, на те, що до рішень зобов'язального характеру додаються оригінали документів про здійснення нарахування виплат за цим рішенням, підписані уповноваженою особою і завірені гербовою печаткою.
Отже, вищевказаними нормативно-правовими актами визначено порядок виконання тих судових рішень, за якими проведено нарахування відповідних виплат, але нараховані кошти не виплачено, тому суд приходить до висновку, що подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві не підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 263 КАС України, Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 року, суд -
Відмовити в задоволенні подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у місті Києві про зміну способу і порядку виконання судового рішення, постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 04.11.2011 року у справі № 2- а- 57007/11, за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, про зобов'язання проведення перерахунку та виплати доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суми боргу в розмірі 5413,60 грн.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя ОСОБА_3