Постанова від 17.02.2015 по справі 296/10980/14-а

Справа № 296/10980/14-а

2-а/296/70/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2015 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого - судді Анциборенко Н.М.,

при секретарі Медведській Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови відповідача у включенні до складу розрахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" інших виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів фізичних осіб, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з 17.09.2011 року з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації доходів фізичних осіб та матеріальної допомоги на оздоровлення за період з 01.09.2011 року до 31.08.2013 року в загальній сумі 20500,24 грн. як складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 80 %, виплатити дані нарахування та у подальшому при підвищенні заробітної плати працюючого державного службовця проводити перерахунки.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 1997 року працювала на посаді державного службовця. Стаж державної служби станом на 16.09.2013 року становить 17 років 09 місяців 16 днів. З 17.09.2013 року позивачеві була призначена пенсія державного службовця по віку у розмірі 80% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Для призначення пенсії разом з заявою було подано встановлені законодавством усі необхідні документи, серед яких довідка від 16.09.2013 року про складові заробітної плати, в якій в графі інші виплати не було включено індексацію заробітної плати, на яку нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У зазначеній довідці була включена матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 6464,40 грн., але при нарахуванні пенсії відповідачем до уваги не взята. Позивачем 14.10.2014 року була надана відповідачеві довідка про складові заробітної плати, згідно якої до складу заробітної плати входять і інші виплати в сумі 20500,24 грн, а саме матеріальна допомога для оздоровлення - 6464,40 грн., індексація заробітної плати - 14035,84 грн.. Тобто, розмір недорахованої пенсії становить 683,36 грн..

Однак, 20.10.2014 року відповідач листом відмовив у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.

У судове засідання позивач не з'явилася. Згідно поданої заяви просить провести розгляд справи у її відсутності та уточнює позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" з 17.09.2013 року (а.с.45).

Представник відповідача у судове засідання не з'явилася. Згідно поданої заяви просить розглянути справу у відсутності представника та у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.46).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до довідки №4.2-37/9 від 16.09.2013 року ОСОБА_1 має стаж державної служби 17 років 9 місяців 16 днів (а.с.16).

Як вбачається з довідки №4.1-31/9 від 16.09.2013 року про складові заробітної плати ОСОБА_1, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 6464,40 грн. була включена до заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При цьому, до інших виплат не включено індексацію заробітної плати (а.с.19).

Сума заробітної плати ОСОБА_1, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 16.09.2013 року підтверджується довідкою №4.1-30 від 13.10.2014 року (а.с.17). Також 13.10.2014 року видано довідку №4.1-30 про складові заробітної плати з зазначенням всіх інших виплат, у тому числі індексації у розмірі 14035,84 грн. (а.с.18).

Листом від 20.10.2014 року (а.с.20) відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії всіх складових заробтіної плати, на які нараховані страхові внески.

Згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст.66 "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, об'єктом індексації є оплата праці (грошове забезпечення), тобто заробітна плата.

Відповідно до ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Тобто, дії відповідача щодо відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті позивачеві пенсії з 17.09.2013 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є протиправними внаслідок порушення правил застосування норм права, Отже, порушене право позивачки підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.126 Конституції України, Законом України "Про державну службу", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ст.ст.6,11, 69, 71, 158-163, 256 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 17.09.2013 року відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 % суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, враховуючи фактично виплачену.

Решту позовних вимог залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Н. М. Анциборенко