Справа № 296/5822/14-а
2-а/296/384/14
18 вересня 2014 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Сингаївський О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
До Корольовського районного суду м. Житомира звернувся ОСОБА_1 із вказаним позовом, в якому зазначив, що йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення його прав.
Позивач посилається на те, що отримує пенсію, яка значно нижче за пенсію передбачену законодавством України, у зв'язку з чим, просить визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області з 01.01.2014 р. неправомірною та зобов'язати відповідача з 01.01.2014 р. нарахувати і виплачувати йому пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю, відповідно до ст. ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Від відповідача до суду надійшло заперечення проти позову, в якому представник Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області просить відмовити у задоволенні вказаного адміністративного позову, з наведених у ньому підстав.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, суд вбачає, що є наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом 2 групи 1-ої категорії осіб, захворювання яких пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та одержує пенсію по інвалідності на підставі ст.54 Закону № 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 цього Закону, що підтверджується копіями посвідчення та довідок.
Згідно до ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
28.02.1991 р. набув законної сили Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де ч.4 ст.54 Закону вказано: «Усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з ЧАЕС, не може бути нижчими інвалідам 2 групи - 8 мінімальних пенсій за віком». Також, ст.50 вищевказаного Закону передбачено: «Особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: … інвалідам 2 групи - 75 % мінімальної пенсії за віком…».
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно до ст.50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.4 ст.54 цього Закону усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, до яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; …
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.58 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійний фонд забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування і виплату пенсій. Дана норма знаходить своє відображення в Положенні про управління Пенсійного фонду України № 8-2 від 30.04.2002 р., згідно якого управління пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства, а тому суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають до задоволення частково.
Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання дій Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області неправомірними і зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2014 р., відповідно до ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок та виплату державної пенсії ОСОБА_1 і додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровцю, із урахуванням фактично здійснених виплат.
Керуючись ст.ст.2, 8-11, 17, 18, 71, 104, 183-2 КАС України, ст.ст.49, 50, 54, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління пенсійного фонду в м. Житомирі Житомирської області з 01.01.2014 р. неправомірною.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду в м. Житомирі Житомирської області з 01.01.2014 року провести, відповідно до ст.ст.50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, що визначена ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із врахуванням фактично здійснених виплат.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя О. П. Сингаївський