10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Драч Ю.І.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
іменем України
"25" лютого 2015 р. Справа № 296/9968/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "01" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання відмови незаконною та зобов'язання зарахувати період служби до страхового стажу,
В листопаді 2014 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, я кому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області зарахувати період служби з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р. у військовій частині НОМЕР_1 до страхового стажу.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 01.12.2014 р. позов задоволено.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області зарахувати період служби з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р. у військовій частині НОМЕР_1 до страхового стажу.
Призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 05.05.2014 р.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 05.05.2014 р. звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області з заявою про дострокове призначення пенсії за віком.
Листом №14584/02 від 11.09.2014 р. Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області відмовило позивачу у призначенні пенсії посилаючись на те, що період служби з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р. у військовій частині НОМЕР_1 до страхового стажу зарахувати не можливо, оскільки за цей період на суми грошового забезпечення не нараховувались та не сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, неможливо страховий стаж за даними персоніфікованого обліку через, те що в довідці форми ОК-5 невірно вказано ім'я та по-батькові (а.с.10).
Колегія суддів не погоджується з таким висновком відповідача виходячи з такого.
Статтею 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
У відповідності до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", у редакції частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" час проходження військової служби зараховується громадянам до загального стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (стаття 62 Закону № 1788-ХІІ).
Відповідно до "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою КМ України від 12.08.1993 р. №637 для призначення пенсій за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи не точні записи про періоди роботи на підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Позивачем подано копію трудової книжки, з якої вбачається, що ОСОБА_1 04.11.1995 р. призвана на військову службу лаборантом котельні військової частини НОМЕР_2 та 31.12.2006 р. звільнена у зв'язку з скороченням штатів (а.с.8-9), а також архівну довідку №5361 від 31.07.2013 р., з якої видно, що позивачка проходила службу у військовій частині НОМЕР_1 та отримувала грошове забезпечення (а.с.10).
Таким чином, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку щодо протиправності відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 період служби з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р.
Однак, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що суд не вправі підміняти пенсійний орган та приймати рішення про призначення пенсії. Призначення пенсії є компетенцією пенсійного органу.
Крім того, згідно положень статей 21, 105, 262 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю, тобто, адміністративний суд визнає дії суб'єкта владних повноважень незаконними (протиправними) і зобов'язує відповідача здійснити відповідні дії.
Тому постанова суду першої інстанції в частині призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 05.05.2014 р. підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в позові в цій частині.
Невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, а так само порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення згідно ст.202 КАС України.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "01" грудня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області зарахувати період служби з 01.01.2004 р. по 31.12.2006 р. у військовій частині НОМЕР_1 до страхового стажу.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_1
АДРЕСА_1 - відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
- ,