Ухвала від 25.02.2015 по справі 295/15654/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Корицька В.О.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"25" лютого 2015 р. Справа № 295/15654/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Волянській О.В. ,

за участю позивача ОСОБА_3,

представника відповідача Молот Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Богунського районного суду м. Житомира з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії, у відповідності зі ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" в якому просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії державного службовця, станом на день первинного звернення, а саме 13 жовтня 2009 року, у відповідності до ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" та врахувати при проведенні такого перерахунку матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, а також індексацію заробітної плати, отриманої за місцем роботи за період з 01 жовтня 2007 року по 30 вересня 2009 року та врахувати також той факт, що пенсія мені була призначена до 01 жовтня 2011 року, тобто в розмірі 87 відсотків заробітної плати.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 16 грудня 2014 року позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням сум інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходів громадян, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 13 жовтня 2009 року по 08 квітня 2014 року - залишено без розгляду.

Адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Житомирі Житомирської області щодо відмови у включені до складу розрахунку пенсії ОСОБА_3 сум інших виплат, а саме : матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходів громадян.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Житомирі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням отриманих застрахованою особою сум інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсації за невикористану відпустку, індексації доходів громадян, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, виходячи із розрахунку 87 % від заробітної плати, починаючи з 09 квітня 2014 року з урахуванням фактично проведених пенсійних виплат.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням в частині задоволення позову відповідач по справі - управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду, якою відмовити в позовних вимогах позивача. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.

Позивач судове рішення не оскаржувала.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Встановлено, що ОСОБА_3 з 13 жовтня 2009 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 86 % від суми заробітної плати.

В червні 2014 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів, які входять до структури заробітної плати державного службовця.

Листом від 01 липня 2014 року № 265/Б-02 управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області в проведенні перерахунку відмовлено. Зазначено, інші виплати, що зазначені в довідці, не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при розрахунку пенсії державного службовця.

Позивач, вважаючи дії відповідача по відмові в перерахуванні пенсії за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії таких складових заробітної плати як: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян, звернулася до суду.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відмова у проведенні перерахунку не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.

Колегія суддів частково погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, висновки Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про те, що матеріальна допомога та компенсація за невикористану відпустку, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для проведення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації доходів громадян, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, виходячи із розрахунку 87 % від заробітної плати.

Що стосується висновку суду першої інстанції про врахування при проведенні перерахунку пенсії премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсації за невикористану відпустку, то колегія суддів вважає зазначений висновок протиправним.

Зазначені вимоги позивачем не заявлялись.

Крім того, відповідно до довідки №10981/06 від 13.06.2014, на підставі якої позивач просила провести перерахунок пенсії, такі складові заробітної плати як премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсація за невикористану відпустку відсутні. Також встановлено, що такі складові були враховані при призначенні пенсії позивачу.

Таким чином, колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції щодо врахування при проведенні перерахунку пенсії таких складових заробітної плати як премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсації за невикористану відпустку, протиправним, а тому постанова в цій частині підлягає скасуванню.

Що стосується висновку суду першої інстанції про проведення позивачу зазначеного перерахунку з 09.04.2014, то колегія суддів також вважає зазначений висновок помилковим.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку ОСОБА_3 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області 23 червня 2014 року, а тому перерахунок пенсії необхідно проводити з 01 липня 2014 року.

В частині залишення позовних вимог без розгляду судове рішення не оскаржується, тому законність рішення в цій частині колегією суддів не перевіряється.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "16" грудня 2014 р. частково скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, виклавши абзаци 2-4 резолютивної частини постанови в такій редакції: "Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у місті Житомирі Житомирської області щодо відмови у включені до складу розрахунку пенсії ОСОБА_3 сум інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Житомирі Житомирської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням отриманих застрахованою особою сум інших виплат відповідно до довідки №10984/06 від 13.06.2014 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, виходячи із розрахунку 87 % від заробітної плати, починаючи з 01 липня 2014 року з урахуванням фактично проведених пенсійних виплат.

В задоволенні решти позову в цій частині відмовити."

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" лютого 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003

- ,