Ухвала від 19.02.2015 по справі 808/4885/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2015 рокусправа № 808/4885/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.

суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.

за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року в адміністративній справі

за позовом Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ»

до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ», в якому позивач просить: визнати протиправною (незаконною) бездіяльність Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації в період з 24.07.2013 по 15.01.2014 щодо залишення запиту, поданого 15.07.2013 позивачем для отримання величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі та з визначення і установлення за відповідними запитами величин фонових концентрацій розрахунковим методом, без розгляду; визнати протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з визначення в Дозволі № 2310137500-54 термін дії з 25.01.2014 по 24.01.2019; зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації визначити термін дії Дозволу № 2310137500-54 з 25.09.2013 по 24.09.2018; зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації видати позивачу Дозвіл № 2310137500-54 з терміном дії з 25.09.2013 по 24.09.2018.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Департаменту екології і природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації щодо залишення без розгляду запиту на отримання величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферне повітря, поданого Публічним акціонерним товариством «Мотор-Січ» 15.07.2013. Визнано протиправними дії Департаменту екології і природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації щодо визначення в Дозволі № 2310137500-54 терміна дії з 25.01.2014 по 24.01.2019. Зобов'язано Департамент екології і природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації визначити термін дії Дозволу № 2310137500-54 з 25.09.2013 по 24.09.2018. В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 15.07.2013 ПАТ «Мотор Січ» звернулося до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації з заявою, в якій встановити (видати) величини фонових концентрацій забруднюючих речовин для діючого підприємства ПАТ «Мотор Січ», транспортно-виробниче управління АТ «Мотор Січ» (ТВУ АТ «Мотор Січ»), за результатами розгляду якого відповідач листом № 949/2 від 24.07.2013 поданий позивачем пакет документів залишив без розгляду у зв'язку з законодавчим не визначенням органу, який уповноважений встановлювати величини фонових концентрацій.

Позивач 12.11.2013 повторно звернувся до Департаменту з заявою про розгляд документів по обґрунтуванню викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелами промислового майданчика ТВУ АТ «Мотор Січ» та видачу Дозволу на викиди без врахування величин фонових концентрацій.

Листом за № 1690/3 від 19.11.2013 відповідачем повернуто документи та відмовлено позивачеві у видачі Дозволу у зв'язку з відсутністю величини фонових концентрацій речовин, які визначені розрахунковим способом, що не відповідає вимогам п. 2.8.5. Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців.

Листом від 16.01.2014 № 4429/2 відповідачем визначено величини фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а 25.01.2014 видано дозвіл ПАТ «Мотор Січ» за № 2310137500-54 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (термін дії 5 років, з 25.01.2014 по 24.01.2019).

Надаючи оцінку обґрунтованості та правомірності оскаржуваним діям/бездіяльності та рішенням Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 13.03.2002, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Згідно з п. 4 вказаного Порядку для отримання дозволу суб'єкт господарювання, зокрема, оформляє заяву, готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин.

Відповідно до п. 5.4 Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 286 від 30.07.2001, визначення величин фонових концентрацій розрахунковим методом та їх установлення здійснюються територіальними органами Мінекоресурсів України за узгодженням з обласними (міськими) СЕС Міністерства охорони здоров'я України за формою, що наведена в додатку 3 до цього Порядку.

Пунктом 5.5 вказаного Порядку визначено, що для отримання величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі зацікавлені організації направляють запит за встановленою формою, що наведена в додатку 4 до цього Порядку:

визначених за результатами спостережень на стаціонарних постах - до обласних підрозділів гідрометслужби Мінекоресурсів України; визначених за даними підфакельних спостережень - до обласних (міських) СЕС Міністерства охорони здоров'я України; визначених розрахунковим методом - до Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з екології та природних ресурсів, начальникам Державних управлінь екоресурсів в областях, містах Києві та Севастополі.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні» внесено зміни до ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Зокрема, даним Законом встановлено, що повноваження від територіальних управлінь Міністерства охорони навколишнього природного середовища передано до обласних державних адміністрацій (в цій частині положення Закону набрали чинності з 18.05.2013).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 159 від 13.03.2013 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» визначено, що територіальні органи, які ліквідуються згідно з п.1 цієї постанови, продовжують виконання своїх повноважень до 17.05.2013.

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 16.05.2013 № 230 створено Департамент екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації та затверджено положення Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, який розпочав свою роботу 18.05.2013.

Відповідно до п. 5 ч. 5 положення про Департамент екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень виконує серед іншого такі завдання: видає в установленому порядку дозволи на спеціальне використання природних ресурсів, дозволи на спеціальне водокористування в разі використання води з водних об'єктів загальнодержавного значення, дозволи на викиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, дозволи на розміщення та здійснення інших операцій у сфері поводження з відходами, приймає відповідні рішення щодо зупинення їх дії або анулювання.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що з 18.05.2013 на відповідача покладено обов'язок з видачі в установленому законодавством порядку, в тому числі, дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та інших документів.

При цьому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що функції держави не зникають із ліквідацією юридичної особи публічного права (крім випадку повної відмови держави від виконання певних функцій, що потребуватиме відповідних змін у законодавстві).

З аналізу Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1524 від 02.11.2006, та Положення про Департамент екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 230 від 16.05.2013, вбачається, що основні завдання і функції Міністерства охорони навколишнього природного середовища та його територіальних управлінь перейшли до відповідних Департаментів екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій.

З урахуванням викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність дій Департаменту екології і природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації щодо залишення без розгляду запиту на отримання величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферне повітря, поданого ПАТ «Мотор-Січ» 15.07.2013.

Крім того суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п. 3 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п'ять років суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до другої або третьої групи, - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби.

Згідно з п. 5 цього Порядку суб'єкт господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, для отримання дозволу подає Мінприроди, а суб'єкт господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, - дозвільному центру у письмовій та в електронній формі документи, підготовлені відповідно до затвердженої Мінприроди Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, а також вміщує в місцевих друкованих засобах масової інформації повідомлення про намір отримати дозвіл із зазначенням адреси місцевої держадміністрації, до якої можуть надсилатися зауваження громадських організацій та окремих громадян.

Статтею 5 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, що підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач, розглянувши заяву позивача та пакет документів на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами АТ «Мотор Січ» промислового майданчика Транспортно-виробничого управління (ТВУ), листом за № 1690/3 від 19.11.2013 відхилив їх у зв'язку з невідповідністю поданих позивачем документів Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 09.03.2006 № 108 (відсутні величини фонових концентрацій речовин, які визначені розрахунковим способом, що не відповідає вимогам п.2.8.5 Інструкції).

Разом з тим суд апеляційної інстанції зазначає, на що також вірно звернув увагу суд першої інстанції, що така підстава для відмови у видачі документа дозвільного характеру не передбачена чинним законодавством, що свідчить про протиправність відмови Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації, оформленої листом № 1690/3 від 19.11.2013, адже за приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» у разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі, то через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Копія заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття є підтвердженням подачі заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу. Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.

Враховуючи, що позивач з метою отримання у встановленому законом порядку дозволу на викиди забруднюючих речовин вперше звернувся до відповідача 15.07.2013, а дозвіл не було видано внаслідок протиправних дій суб'єкта владних повноважень, належним способом поновлення порушеного права ПАТ «Мотор Січ» є зазначення в дозволі № 23101337500-54 від 25.01.2014 строку його дії: 5 років, з 25.09.2013 по 24.09.2018.

Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року в адміністративній справі № 808/4885/14 - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 24 лютого 2015 року.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова