18 лютого 2015 р. Справа № 876/1188/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.,
суддів Шавеля Р.М., Бруновської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної архітектурно - будівельної інспекції України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2013 р. у справі №813/8367/13-а за позовом Державної архітектурно - будівельної інспекції України до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2013 р. у справі №813/8367/13-а за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов'язання ОСОБА_1 виконати вимоги припису № 22-ф від 05.08.2013 року, а саме: зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку (заблокованого) на АДРЕСА_1, до моменту усунення порушень шляхом вжиття заходів в частині внесення змін до будівельного паспорта від 22.02.2013 року за реєстраційним № 12/-2013, що виданий Управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР (із врахуванням результатів перегляду попередньо виданого вищезазначеного будівельного паспорта); ОСОБА_2 виконати вимоги припису № 23-ф від 05.08.2013 року, а саме: зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку (заблокованого) на АДРЕСА_1, до моменту усунення порушень шляхом вжиття заходів в частині внесення змін до будівельного паспорта від 26.02.2013 року за реєстраційним № 15/-2013, що виданий Управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР (із врахуванням результатів перегляду попередньо виданого вищезазначеного будівельного паспорта); ОСОБА_3 виконати вимоги припису № 21-ф від 05.08.2013 року, а саме: зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку (заблокованого) на АДРЕСА_1, до моменту усунення порушень шляхом вжиття заходів в частині внесення змін до будівельного паспорта від 26.02.2013 року за реєстраційним № 14/-2013, що виданий Управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР (із врахуванням результатів перегляду попередньо виданого вищезазначеного будівельного паспорта); ОСОБА_4 виконати вимоги припису № 20-ф від 05.08.2013 року, а саме: зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку (заблокованого) на АДРЕСА_1, до моменту усунення порушень шляхом вжиття заходів в частині внесення змін до будівельного паспорта від 26.02.2013 року за реєстраційним № 16/-2013, що виданий Управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР (із врахуванням результатів перегляду попередньо виданого вищезазначеного будівельного паспорта), у позові було відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі скаржник просить постанову суду скасувати та задовольнити позов. Апеляційна скарга мотивована тим, що за результаті проведеної перевірки встановлено, що відповідачі є замовниками будівництва зблокованих між собою житлових будинків на АДРЕСА_1. Будівельні паспорти на вказані будинки видано з порушенням вимог закону, а саме: поверховість будинків згідно з вимогами до забудови земельної ділянки, які вказані в будівельних паспортах, проектних пропозиціях, - 3 поверхи та мансардний, що суперечить вимогам п. 1.2 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки». Позивачем за наслідками перевірки складено акт від 05.08.2013 року № 89-ф та винесено відповідні приписи про зупинення будівельних робіт. Станом на 20.09.2013 року позивачем (день проведення позапланової перевірки виконання відповідачами вимог приписів) будівництво житлових будинків на АДРЕСА_1 продовжувалось, заходи в частині внесення змін до будівельних паспортів, виданих Управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР, не вжиті. В зв'язку з наведеним, позивач просить зобов'язати відповідачів виконати вимоги приписів № 22-ф від 05.08.2013 року, № 23-ф від 05.08.2013 року, № 21-ф від 05.08.2013 року, № 20-ф від 05.08.2013 року, а саме: зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку (зблокованого) на АДРЕСА_1, до моменту усунення порушень шляхом вжиття заходів в частині внесення змін до будівельних паспортів. Посилається на нез'ясування судом першої інстанції питання, чи на виконання вимог припису відповідачами зупинялись будівельні роботи. Стверджує про відсутність змін у будівельних паспортах на дату звернення із позовом.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
В судовому засіданні суд апеляційної інстанції в порядку ст. 55 КАС України допустив процесуальне правонаступництво позивача - Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області - Державною архітектурно - будівельною інспекцією України (надалі - ДАБІ України).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Суд першої інстанції встановив та матеріалам справи підтверджується, що на підставі вимоги Франківського РВ ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області вх. № 7/13/13/2-496 від 29.07.2013 р. та наказу ІДАБК у Львівській області від 29.07.2013 року № 925/2м-пз, 29.07.2013 р. було видано направлення № 05-900 для здійснення позапланової перевірки додержання вимог містобудівництва щодо законності проведення будівельних робіт з будівництва об'єктів індивідуального житлового будівництва по АДРЕСА_1, та достовірності даних у повідомленнях про початок виконання будівельних робіт.
05.08.2013 р. ДАБІ України проведено відповідну перевірку, результати якої викладено у акті № 89-ф від 05.08.2013 р. Актом зафіксовано факт видачі управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР замовникам гр. ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 будівельних паспортів на будівництво зблокованих індивідуальних житлових будинків з порушенням вимог ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», а саме: поверховість будинків згідно з вимогами до забудови земельної ділянки, які вказані в будівельних паспортах, проектних пропозиціях, виготовлених ПП «ПБФ «ІВЕР», - 3 поверхи та мансардний, що суперечить вимогам п. 1.2 «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки». Вказаний висновок зроблено на підставі наданих до перевірки уповноваженою особою замовників будівництва будівельних паспортів на будівництво зблокованих індивідуальних житлових будинків на АДРЕСА_1, на відповідачів, договору оренди землі, договору суперфіція щодо безстрокового безоплатного користування земельною ділянкою на АДРЕСА_1, та проектних пропозицій, виготовлених ПП «ПБФ «ВЕР».
Акт підписано уповноваженою особою заявників із зауваженнями щодо проведення перевірки, а сааме: на час проведення перевірки будівництво не суперечить вимогам ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки по факту, побудовано два поверхи та будується мансардний.
Приписом № 22-ф від 05.08.2013 р., № 23-ф від 05.08.2013 р., № 21-ф від 05.08.2013 р., № 20-ф від 05.08.2013 р. ДАБІ України виставлено вимогу відповідачам усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: з моменту отримання даних приписів зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку (зблокованого) на АДРЕСА_1, до моменту усунення порушень шляхом вжиття заходів в частині внесення змін до будівельних паспортів № 12/-2013 від 22.02.2013 року, № 15/-2013 від 26.02.2013 року, № 14/-2013 від 26.02.2013 року, № 16/-2013 від 26.02.2013 року, виданих управлінням архітектури Департаменту містобудування ЛМР (із врахуванням результатів перегляду попередньо виданого вищезгаданого будівельного паспорта). Особливою умовою приписів є вимога про здійснення перебудови об'єкта будівництва після внесення змін до будівельних паспортів. До 03.09.2013 року відповідачів зобов'язано повідомити ДАБІ України про виконання вимог припису.
20.09.2013 року ДАБІ України складено акти № 115-ф, № 117-ф, № 118-ф, № 116-ф про проведення перевірки виконання вимог приписів від 05.08.2013 року № 22-ф, № 23-ф, № 21-ф, № 20-ф, якими факт виконання останніх не встановлено.
Суд першої інстанції підставо встановив, що відповідачами були вжиті заходи в частині внесення змін до будівельних паспортів № 12/-2013 від 22.02.2013 року, № 15/-2013 від 26.02.2013 року, № 14/-2013 від 26.02.2013 року, № 16/-2013 від 26.02.2013 року. Так, відповідачі 15.08.2013 року, тобто ще до закінчення строку, наданого ДАБІ України, та до проведення перевірки виконання вимог приписів, звернулись до Центру надання адміністративних послуг Львівської міської ради із заявами про внесення змін до будівельних паспортів в частині зміни поверховості та змін в схему забудови земельної ділянки. 11.11.2013 року Департаментом містобудування ЛМР було внесено зміни до: будівельного паспорта № 15/2013, реєстраційний номер містобудівного кадастру - БП-15-2013 року, на будівництво житлового будинку АДРЕСА_1, (замовник - ОСОБА_2); будівельного паспорта № 12/2013, реєстраційний номер містобудівного кадастру - БП-12-2013 року, на будівництво житлового будинку АДРЕСА_1, (замовник - ОСОБА_1); будівельного паспорта № 14/2013, реєстраційний номер містобудівного кадастру - БП-14-2013 року, на будівництво житлового будинку АДРЕСА_1, (замовник - ОСОБА_3); будівельного паспорта № 16/2013, реєстраційний номер містобудівного кадастру - БП-16-2013 року, на будівництво житлового будинку АДРЕСА_1, (замовник - ОСОБА_4) - в частині, що стосується граничнодопустимої висоти будівлі - 2 поверхи та мансарда. Відтак, станом на момент розгляду справи в суді вимоги приписів від 05.08.2013 року № 22-ф, № 23-ф, № 21-ф, № 20-ф відповідачами виконані. Це підтверджується також і складеними скаржником 20.12.2013 року актами перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт з будівництва житлового будинку на АДРЕСА_1, № 136-ф, №135-ф, №134-ф та №133-ф.
В світлі заявлених позовних вимог та обставина, що на дату звернення із позовом відповідні зміни до будівельних паспортів внесені не були, не впливає на висновки суду. Не впливає на висновки суду з такої ж підстави посилання скаржника на те, що до внесення змін у будівельні паспорти відповідачами будівельні роботи не зупинялись, оскільки вимога зупинити виконання будівельних робіт є похідною від вимоги усунути порушення містобудівного законодавства.
Відповідно до ч. 7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій відповідно до ст. 31 Закону України «Про планування і забудову територій» здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури - Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади. Відповідно до Положення «Про інспекцію архітектурно-будівельного контролю у Львівській області» інспекція державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 року № 69, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй. Згідно з абз. 2 п.п. 13 п. 5 Положення «Про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області», ст. 244-6, 254, п. 32, ч. 1, ст. 255, 256, 276-279 Кодексу України про адміністративні правопорушення, начальник інспекції та його заступники мають право розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
У відповідності до вимог п. 1.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затв. наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 року № 103, цей Порядок розроблений відповідно до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок. Будівельний паспорт забудови земельної ділянки визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці. (п. 1.2) В п. 2.2 Порядку передбачено, що у разі зміни намірів забудови земельної ділянки (розміщення нових або реконструкція існуючих об'єктів), реалізація яких не перевищує граничнодопустимих параметрів, до будівельного паспорта можуть вноситись зміни. Внесення змін до будівельного паспорта здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку та на умовах, визначених для його отримання, протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на внесення змін до будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; примірник будівельного паспорта замовника; ескізні наміри змін (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади та плани поверхів нових об'єктів із зазначенням габаритних розмірів тощо); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Оскільки вимоги приписів № 22-ф від 05.08.2013 року, № 23-ф від 05.08.2013 року, № 21-ф від 05.08.2013 року, № 20-ф від 05.08.2013 року відповідачами самостійно виконані в повній мірі, суд першої інстанції дійшов підставного висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідачів зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового будинку.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Скаржник у встановленому законом порядку не довів наявність передбачених законом підстав для скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Державної архітектурно - будівельної інспекції України залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23.12.2013 р. у справі №813/8367/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Бруновська Н.В.