про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
18 лютого 2015 року 810/616/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Обухівського районного управління юстиції Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Обухівського районного управління юстиції Київської області, в якому просить визнати постанову державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Обухівського районного управління юстиції Київської області Кравченко М.В. від 16.01.2015 року неправомірною, скасувати її та зобов'язати вказаний державний орган прийняти виконавчий лист і відкрити виконавче провадження про стягнення боргу з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1
Відповідно до вимог ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Суддя приходить до висновку що дана заява не може бути прийнята до розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною першою статті 181 цього Кодексу передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до статей 383, 384 Цивільного процесуального кодексу України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Крім цього, ч.4 ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
З огляду на викладене та беручи до уваги те, що позовну заяву подано стороною виконавчого провадження, а саме - стягувачем на дії державного виконавця та його рішення та бездіяльність при виконанні виконавчого листа виданого Обухівським районним судом Київської області від 13.01.2014 року про відшкодування матеріальної та моральної шкоди не є адміністративною справою, а відтак не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ч.1 ст.109 КАС України,
1. Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Обухівського районного управління юстиції Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений ним судовий збір у загальній сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. (квитанція № 1291720015 від 17.02.2015 року та № 120 від 17.07.2015 року).
3. Роз'яснити позивачу про право звернення зі скаргою до Обухівського районного суду Київської області.
4. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, - надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Василенко Г.Ю.