19 лютого 2015 року Справа № 876/11428/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Яворського І.О., Іщук Л.П.
з участю секретаря судового засідання: Мартинишина Р.С.
представника позивача: Кожан О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -
В грудні 2010 року Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ у Франківському районі м. Львова) звернулася в суд із зазначеним позовом, в якому просила винести постанову про стягнення з громадянки ОСОБА_2 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 22 990 грн. на рахунок місцевого бюджету.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2014 р. в задоволені позову було відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою, ДПІ у Франківському районі м. Львова подала апеляційну скаргу. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права. Покликається на те, що перед реєстрацією вказаного автомобіля, ОСОБА_2 в порушення вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» не сплатила податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, що складає 22 990 грн.. Тому просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою повністю задовольнити позовні вимоги.
В процесі апеляційного розгляду представник позивача звернулася до Львівського апеляційного адміністративного суду з клопотанням про проведення процесуального правонаступництва Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, яке реорганізовано у Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області.
З врахуванням наданих доказів реорганізації первинного позивача та положень ст. 55 КАС України, судом було проведено заміну сторони.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта Кожан О.Р., яка просила задовольнити апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін, виходячи з наступного.
Як видно з матеріалів справи, додатком до листа Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління Державтоінспекції ГУ МВСУ у Львівській області № 9/2074 від 31.08.2010 р. ОСОБА_2 17.03.2010 р. здійснила першу реєстрацію в Україні автомобіля марки MERCEDES-BENZ Sprinter 208 D, державний номерний знак НОМЕР_1, 1997 року випуску.
Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягає сплаті відповідачем під час здійснення першої реєстрації вказаного транспортного засобу в Україні, сума податку становить 22 990 грн.
Проте, листом Західного головного регіонального управління ПриватБанк від 04.11.2010 р. за № 5949 на запит заступника голови ДПА у Львівській області, було повідомлено про відсутність квитанції про оплату відповідачем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Згідно довідки ДПІ у Франківському районі м. Львова № 25654/17-115 від 22.11.2010 р., кошти по податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів (з громадян) в сумі 22 990 грн. від 17.03.2010 р. від гр. ОСОБА_2, згідно даних наявних у МРЕВ квитанцій до місцевого бюджету Франківському району м. Львова не надходили.
Відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції виходив з того, що згідно вироку Личаківського районного суду м. Львова від 13.11.2013 р. у кримінальній справі № 1/463/51/13 по обвинуваченню ОСОБА_3, у якій ОСОБА_2 визнано потерпілою, було втсановлено, що на момент підписання заяв ОСОБА_3 про реєстрацію транспортних засобів, квитанції про сплату податку були в наявності і він їх оглядав, однак як правило, жодних відміток про наявність таких квитанцій не робилося, також не приєднувались копії квитанцій до реєстраційних документів, тому в силу положень Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» ОСОБА_2 не є платником податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, а відтак не зобов'язана сплачувати вказаний податок.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними з огляду на наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів.
Відповідно до ч. 1 п. 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1371 від 23.12.2009 р. (далі - Порядок), державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.
У відповідності до ч. 4 п. 8 вказаного Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС № 379 від 11.08.2010 р. (далі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
При цьому, згідно ч. 4 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів», фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку.
Згідно п. 3.11. Інструкції, після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням прізвища, ім'я, по-батькові та дати.
Частиною 6 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» встановлено, що у разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
Враховуючи вищезазначені норми, колегія суддів приходить до висновку, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що Вироком Личаківського районного суду м. Львова від 13.11.2013 р. встановлено, що ОСОБА_3 (заступник начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області) провів протягом грудня 2009 - березня 2010 років у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області реєстрації транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів на наступних фізичних осіб, де серед переліку таких транспортних засобів є і транспортний засіб, зареєстрований на ОСОБА_2, а саме MERCEDES-BENZ Sprinter 208 D, державний номерний знак НОМЕР_1, 1997 року випуску за реєстрацію якого не сплачено податок.
При цьому, спеціалістами Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області, які здійснювали перевірку поданих документів, у всіх випадках перевірялась наявність квитанції про сплату податку з власників транспортних засобів, про що зроблені відповідні відмітки на бланку заяви про реєстрацію транспортного засобу. Вироками судів, ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.
Виходячи із вимог законодавства, яке на момент виникнення спірних правовідносин регулювало питання сплати податку з власників транспортних засобів та самохідних машин і механізмів (частини 6 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» та пунктів 3,8 Порядку) та обставин, встановлених Шевченківським районним судом м. Львова та Личаківським районним судом м. Львова при розгляді кримінальних справ, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що реєстрація на ім'я ОСОБА_2 транспортного засобу відбулася після перевірки посадовими особами Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області сплати особою необхідних платежів, в тому числі податку з власників транспортних засобів, після чого у встановленому порядку про це були зроблені відповідні відмітки на заяві.
Встановлені судом фактичні обставини свідчать, що першій реєстрації в Україні транспортного засобу на ім'я ОСОБА_2 передувала сплата податку з власників транспортних засобів, яка є безумовною підставою для такої реєстрації, що спростовує доводи податкового органу про відсутність сплати податку.
З аналізу наведених вище норм та встановлених обставин справи, колегія суддів вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що вимога позивача про стягнення податку з відповідача, що підлягав сплаті при реєстрації транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ Sprinter 208 D, державний номерний знак НОМЕР_1, 1997 року випуску є безпідставною.
Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в постановах від 06 березня 2014 року (справа К/800/30424/13), від 02 квітня 2014 року (справа К/800/27464/13).
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються, а тому підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2014 року по справі №2а-11609/10/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : І.О. Яворський
Л.П.Іщук
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 24.02.2015 р.