Справа: № 826/19672/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В.
Суддя-доповідач: Міщук М.С.
Іменем України
25 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної міграційної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі за позовом Державної міграційної служби України до Державної виконавчої служби України про визнання протиправною та скасування постанови, -
15 грудня 2014 року Державна міграційна служба України (далі ДМС або позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної виконавчої служби України (далі ДВС або відповідач), у якому просила: визнати протиправною та повністю скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень ДВС України Артемчука Т.В. про відкриття виконавчого провадження ВП №45632408 від 27.11.2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі про скасування постанови ДМС посилається на те, що постанова відповідача про відкриття виконавчого провадження ВП №45632408 від 27.11.2014 року винесена з порушенням вимог чинного законодавства та є протиправною, так, як виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду №815/578/13-а від 15.10.2014 року не містив ідентифікаційного коду стягувача, що свідчить про невідповідність його вимогам законодавства. Крім того, апелянт зазначає, що стягувач особисто не звертався до відповідача із заявою про відкриття виконавчого документа, а заява була подана громадською організацією «Центр Міжнародного Правового Захисту», при цьому довіреність від ОСОБА_1 на представництво інтересів у органах виконавчої влади в матеріалах виконавчого провадження відсутня.
Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки, будучи належним чином повідомлені про час та місце судового засідання позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, фіксування звукозаписувального засобу при розгляді справи не здійснювалось.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС України Артемчуком Т.В. прийнято постанову ВП №45632408 від 27.11.2014 року про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №815/578/13-а, виданого 15.10.2014 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язання ДМС України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про визнання її біженцем - особою, яка потребує додаткового захисту.
Вважаючи, що у відповідача були відсутні підстави для відкриття виконавчого провадження, позивач оскаржив постанову відповідача ВП №45632408 від 27.11.2014 року про відкриття виконавчого провадження до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що оскільки виконавчий лист №815/578/13-а відповідає вимогам, передбаченим Законом України «Про виконавче провадження», у державного виконавця були наявні всі підстави для відкриття виконавчого провадження на підставі заяви стягувача - ОСОБА_1 від 12.11.2014 року.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Згідно із частиною 1 статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» №606-ХІV від 21.04.1999 року (далі Закон №606-ХІV) державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до підпункту 3.4.2 пункту 3.4 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 року за №489/20802, на кожен поданий на примусове виконання виконавчий документ стягувачем подається окрема заява про відкриття виконавчого провадження.
Як вбачається з оскаржуваної постанови ВП №45632408 від 27.11.2014 року про відкриття виконавчого провадження вона прийнята на підставі заяви ОСОБА_1 від 27.11.2014 року, що надійшла від громадської організації «Центр Міжнародного Правового Захисту» листом №047/14 від 24.11.2014 року.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що заява про відкриття виконавчого провадження особисто ОСОБА_1 не подавалася, а в матеріалах виконавчого провадження відсутні документи, які б підтверджували повноваження громадської організації «Центр міжнародного правового захисту» на представлення інтересів стягувача в органах державної виконавчої служби, що свідчить про відсутність у відповідача правових підстав для відкриття виконавчого провадження.
Виходячи з наведеного, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити.
Керуючись статтями 41, 94, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Державної міграційної служби України задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Артемчука Т.В. про відкриття виконавчого провадження ВП №45632408 від 27.11.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державної міграційної служби України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 109 грн. 62 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.