16 лютого 2015 р. Справа № 876/3812/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Комунальної установи Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.02.2014р. по справі № 819/3465/13-а за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Комунальної установи Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» про зобов'язання вчинити дії,
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області звернулася в суд з позовом до комунальної установи Тернопільської обласної ради Тернопільського комунального клінічного онкологічного диспансеру про зобов'язання виконати пункти 2,4,5 вимоги від 18.09.2013 року № 19-04-13-14/6528.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.02.2014р. по справі № 819/3465/13-а позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Тернопільській області задоволено, зобов'язано комунальну установу Тернопільської обласної ради "Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер" (код ЄДРПОУ 02001274, вул. Р.Купчинського, 8, м. Тернопіль) виконати пункти 2 (другий) та 5 (п'ятий) обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Тернопільській області викладених в листі "Вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією" №19-04-13-14/6528 від 18 вересня 2013 року, а саме:
- пункт 2 - відшкодувати кошти, спрямовані на харчування, в тому числі шляхом стягнення в установленому законом (судовому) порядку з винних осіб на суму 11628,45 гривень (одинадцять тисяч шістсот двадцять вісім гривень 45 копійок), які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в 2010 році;
- пункт 5 - стягнути в установленому законом (судовому) порядку з Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України" 53988,00 гривень (п'ятдесят три тисячі дев'ятсот вісімдесят вісім гривень 00 копійок) за спожиті комунальні послуги та енергоносії, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження".
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач - Комунальна установа Тернопільської обласної ради «Тернопільський клінічний онкологічний диспансер» оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав з посиланням на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення, норм матеріального права та неповне з'ясування всіх обставин справи просить скасувати оскаржувану постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.02.2014р. по справі № 819/3465/13-а, та залишити позовну заяву без розгляду.
Апелянт, згідно поданого клопотання просив розгляд справи проводити без його участі.
Позивач, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, що відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України, не перешкоджає розгляду справи без його участі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, спір розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ДФІ в Тернопільській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КУ ТОР "ТОКОД" за період з 01.06.2010 по 30.06.2013 року, за наслідками якої складено акт № 04-22/179 від 23.08.2013.
В ході ревізії встановлено ряд порушень вимог бюджетного законодавства.
Зокрема, ревізією витрат на харчування хворих встановлено, що в порушення діючого наказу МОЗ СРСР №369 від 14.06.1989 "Об изменении и дополнении приказа МЗ СССР от 23.04.1985 №40 "Об улучшении организации лечебного питания в лечебно-профилактических учреждениях" за липень 2010 року понад встановлені натуральні норми списано м'яса яловичого 418,26 кг на суму 11628,45 грн., та м'яса курячого - 67,80 кг на суму 1288,20 грн., чим завдано відповідачу збитків на суму 12916,65 гривень. Під час ревізії з вказаної суми відшкодовано збитків в сумі 1288,20 гривень, залишок неусунутого порушення становить 11628,45 гривень.
Крім цього, ревізією встановлено, що між КУТОР "ТОКОД" та Державним вищим навчальним закладом "Тернопільський державний медичний університет ім. І.Я.Горбачевського" (далі по тексту - Університет) укладено угоди про співробітництво, зокрема датовані лютим 2006 року, та від 27.12.2012. Згідно зазначених угод, в приміщенні, яке використовує Відповідач розміщено кафедру Університету зі штатом 12 працівників, а також проводяться практичні навчання студентів Університету.
За умовами договорів, сторони прийняли на себе зобов'язання щодо спільної організації, удосконалення і забезпечення медичною допомогою населення із залученням працівників кафедр Університету, проведення навчального процесу, науково-практичних та клінічних досліджень, підвищення якості медичних кадрів. Для реалізації завдань, визначених угодою та договором, Університету передано в строкове користування до 31.12.2017 приміщень загальною площею 200,6 м. кв., визначених додатками до угод, за адресою м. Тернопіль, вул. Р.Купчинського, 8.
Судом встановлено, що в порушення п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №288, ч. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України та п. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України у вказаних вище угодах видатки на утримання переданих Університету приміщень та оплату комунальних послуг, пов'язаних з їх утриманням, не визначено, а видатки на утримання переданих відповідачем Університету площ на 2010, 2011, 2012, 2013 роки планувалися і затверджені в кошторисах видатків відповідача, і, відповідно, оплата цих видатків проводилась за рахунок коштів Тернопільського обласного бюджету.
Судом першої інстанції вірно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що внаслідок проведення відповідачем в 2010 - 2013 роках видатків на оплату комунальних послуг приміщень, що безпосередньо займає Університет, Тернопільському обласному бюджету завдано збитків в сумі 122720,54 гривень.
На підставі викладеного, 18 вересня 2013 року позивачем відповідачу були пред'явлені обов'язкові до виконання вимоги, оформлені листом "Вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією" №19-04-13-14/6528, відповідно до яких:
- відшкодувати кошти, спрямовані на харчування, в тому числі шляхом стягнення в установленому законом (судовому) порядку з винних осіб на суму 11628,45 гривень, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження", як незаконні видатки, проведені в 2010 році;
- стягнути в установленому законом (судовому) порядку з Державного вищого навчального закладу "Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського Міністерства охорони здоров'я України" 122720,54 гривень, які перерахувати в дохід обласного бюджету за кодом "Інші надходження". Із терміном виконання вимог до 04.11.2013.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем частково виконано п. 5 вимог ДФІ в Тернопільській області шляхом пред'явлення до господарського суду Тернопільської області позову до Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського про стягнення витрат за комунальні послуги пропорційно до займаних площ (за 2011 р. та 2012 р.) в сумі 55062,43 грн. та 13670,04 грн. за п'ять місяців 2013 р.
Відповідно до п. 7, 8 та 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органам державного фінансового контролю надається право: вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Оскільки пункти 2, 5 вимоги ДФІ в Тернопільській області від 18.09.2013 року №19-04-13-14/6528 про усунення виявлених ревізією порушень, станом на момент розгляду справи, є чинними та в установлений строк не виконані відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, то позовні вимоги ДФІ в Тернопільській області про зобов'язання відповідача виконати зазначені пункти вимог є правомірними та обґрунтованими.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції щодо під ставності позовних вимог ДФІ в Тернопільській області, а відтак судом першої інстанції такі вимоги задоволено правильно.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги Комунальної установи Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Комунальної установи Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.02.2014р. по справі № 819/3465/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
А.М.Ліщинський