16 лютого 2015 рокум. Ужгород№ 807/1854/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гаврилка С.Є.
з участю секретаря судового засідання - Штефанюк Н.І.
за участі сторін:
позивача - не з'явився;
представника позивача - ОСОБА_1;
представників відповідача - Лавришин Єлізавети Михайлівни та Блага Тетяни Степанівни;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщення Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними, -
Відповідно до статті 160 частин 3 та 7 КАС України 16 лютого 2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Повний текст ухвали виготовлено та підписано 23 лютого 2015 року.
ОСОБА_3 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області, якою з урахуванням заяви про уточнення пунктів позовних вимог просив суд:
"1. Прийняти адміністративний позов до розгляду;
2. Відкрити провадження в справі та розглянути даний адміністративний позов колегіально на підставі ч.2 ст. 24 КАС України у зв'язку з її складністю;
3. На підставі ч. 2 статті 53 КАС України залучити до справи Державну фінансову інспекцію, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, де рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси позивача;
4. Визнати неправомірними дії посадових осіб Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області, щодо затримання видачі направлення для проходження позивача ВЛК; щодо невиплати одноразової грошової допомоги при звільненні (не здійсненні її перерахунку); щодо внесення до грошового атестату неправдивих відомостей; безпідставному зниженні посадового окладу та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 5% починаючи з моменту поновлення позивача; по зменшенню позивачу надбавки за вислугою років у розмірі 35 % та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% в період з 01.01.2009 року по травень 2013 року; щодо незаконного стягнення двойного податку на прибуток з грошового забезпечення позивача; щодо не виплати грошового забезпечення за вимушений прогул; щодо незаконного притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності; щодо незаконного позбавлення премій в період з 01.01.2009 по квітень 2014 року та її заниженні; щодо невиплати компенсацій за невикористані відпустки та їх неправильному нарахуванні; щодо не правильного нарахування грошового забезпечення на оздоровлення та його не виплаті; щодо не незаконного позбавлення заохочувальних відзнак та посвідчення ветерана служби; не видачі довідки про пільги; не виплаті грошової компенсації позивачу за військовий одяг, який він не отримував; не наданні відповіді на запити на отримання інформації та безпідставному не наданні документів; щодо затримання в передачі всіх необхідних документів до ПФУ в Закарпатській області для призначення пенсії;
5. Зобов'язати відповідача змінити в наказі № 45 о/с від 28.04.2014р. дату звільнення позивача зі служби з "28 квітня 2014 року" на "23 квітня 2014 року";
6. Зобов'язати відповідача перерахувати одноразову грошову допомогу позивача та виплатити її в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням пункту 7,12 позовних вимог на підставі наказу № 45 від 28.04.2014 року про звільнення позивача зі служби "за станом здоров'я" відповідно до правильного механізму нарахування та виплати цієї допомоги;
7. Зобов'язати відповідача поновити позивачу належну щомісячну надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та посадовий оклад в повному обсязі з дня її зменшення та/або скасування (шляхом скасування незаконного наказу № 22 від 11.03.2014 року), та виплатити її в повному обсязі разом з іншим грошовим забезпеченням;
8. Зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити незаконно стягнуті надбавки за вислугою років у розмірі 35% та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% в період з 01.01.2009 року до 31.05.2013 року в сумі 291,60 грн.;
9. Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити незаконно утриманий з позивача податок на прибуток з 01.01.2009 року по травень 2013 року в сумі 24976,80 грн.;
10. Зобов'язати відповідача постановити наказ, яким нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 01.06.2013 року по день фактичного поновлення на роботі в сумі 39759,66 грн.;
11. Зобов'язати відповідача скасувати незаконно видані накази про накладання дисциплінарного стягнення на позивача, а саме наказ № 24 від 22 березня 2010 року, наказ № 21 від 23 березня 2011 року, наказ № 33 від 16 травня 2011 року, наказ № 59 від 01 листопада 2011 року, наказ № 46 від 04 серпня 2011 року;
12. Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити незаконно позбавлені премії в місяці січень, жовтень, листопад, грудень 2009 року, січень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2010 року, липень 2011 року, січень, лютий, вересень 2012 року, в тому числі і коли було накладене дисциплінарне стягнення: березень 2010 року, березень, травень, серпень, листопад 2011 року та січень 2013 року та премії, які були незаконно зменшені в період березня, квітня 2014 року;
13. Зобов'язати відповідача перерахувати суму компенсації невикористаних відпусток за 2010 рік, за 26 днів не використаної відпустки в 2013 році та за 15 днів не використаної відпустки в 2014 році та донарахувати її в сумі 3719,35 грн.;
14. Зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення на оздоровлення за 2011 та 2012 рік у розмірі 1194,77 грн.;
15. Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за військовий одяг, який він не отримував з 2009 року по 2014 рік, за цінами на день звільнення;
16. Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити з моменту звільнення позивача зі служби з 28.04.2014 року, середній заробіток за затримку виплати коштів при звільненні (за весь час затримки) по день фактичного розрахунку, з розрахунком 147,25 грн. за кожний день затримки;
17. Зобов'язати відповідача нагородити та видати позивачу посвідчення ветерана служби, нагрудного знака ветерана служби, медалі "10 років сумлінної служби"; медалі "15 років сумлінної служби"; медалі "20 років сумлінної служби";
18. Зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про пільги;
19. Зобов'язати відповідача перерахувати середньомісячну заробітну плату позивача (довідку про сер. з/п), що подається до пенсійного фонду України для призначення пенсії з урахуванням доплат пунктів 7,8,12,16,21 позовних вимог та грошового забезпечення за вимушений прогул;
20. Зобов'язати відповідача направити до пенсійного фонду України в Закарпатській області заяву про призначення пенсії разом з додатками;
21. Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу інші грошові кошти на підставі ревізії Державної фінансової інспекції;
22. Відшкодувати моральну шкоду в розмірі 400 000 грн.;
23. Одночасно витребувати від відповідача посвідчені накази про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, накази про преміювання позивача, накази про преміювання начальників КВІ всіх районів Закарпатської області, відомості про проведення планових та не планових перевірок, довідки перевірок та службового розстеження стосовно позивача, довідки про усунення недоліків позивачем, архівна відомість всіх видів грошового забезпечення позивача, дані про обсяг роботи з особовими справами на одного працівника КВІ та чисельність всіх працівників КВІ по всім районам Закарпатської області, дані про кількість справ в кожному районі КВІ в Закарпатській області, накази та рапорти про надання позивачу матеріальної допомоги, кошториси в період з 01.01.2009 року до 28.04.2014 року;
24 . Всі судові витрати покласти на відповідача, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір"."
Відповідно до ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 червня 2014 року, було відкрито провадження в адміністративній справі (а.с.а.с. 10, 11).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року позовну заяву ОСОБА_3 до Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними в частині "зобов'язати відповідача постановити наказ, яким нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 01.06.2013 року по день фактичного поновлення на роботі в сумі 39759,66 грн." (пункт 10 прохальної частини позовної заяви) залишено без розгляду (Т. 1 а.с.а.с. 227-233).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року позовну заяву ОСОБА_3 до Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними в частині "зобов'язати відповідача змінити в наказі № 45 о/с від 28.04.2014 р. дату звільнення позивача зі служби з "28 квітня 2014 року" на "23 квітня 2014 року"" (пункт 5 прохальної частини позовної заяви) залишено без розгляду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2015 року позовну заяву ОСОБА_3 до Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними в частинах "зобов'язати відповідача видати позивачу довідку про пільги; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу інші грошові кошти на підставі ревізії Державної фінансової інспекції; одночасно витребувати від відповідача посвідчені накази про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, накази про преміювання позивача, накази про преміювання начальників КВІ всіх районів Закарпатської області, відомості про проведення планових та не планових перевірок, довідки перевірок та службового розстеження стосовно позивача, довідки про усунення недоліків позивачем, архівна відомість всіх видів грошового забезпечення позивача, дані про обсяг роботи з особовими справами на одного працівника КВІ та чисельність всіх працівників КВІ по всім районам Закарпатської області, дані про кількість справ в кожному районі КВІ в Закарпатській області, накази та рапорти про надання позивачу матеріальної допомоги, кошториси в період з 01.01.2009 року до 28.04.2014 року" (пункти 18, 21, 23 прохальної частини позовної заяви) залишено без розгляду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року позовну заяву ОСОБА_3 до Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області про визнання дій протиправними в частині пунктів прохальної частини за: № 9. Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити незаконно утриманий з позивача податок на прибуток з 01.01.2009 року по травень 2013 року в сумі 24976,80 грн.; № 11. Зобов'язати відповідача скасувати незаконно видані накази про накладання дисциплінарного стягнення на позивача, а саме наказ № 24 від 22 березня 2010 року, наказ № 21 від 23 березня 2011 року, наказ № 33 від 16 травня 2011 року, наказ № 59 від 01 листопада 2011 року, наказ № 46 від 04 серпня 2011 року; № 12. Зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити незаконно позбавлені премії в місяці січень, жовтень, листопад, грудень 2009 року, січень, квітень, червень, липень, серпень, вересень 2010 року, липень 2011 року, січень, лютий, вересень 2012 року, в тому числі і коли було накладене дисциплінарне стягнення: березень 2010 року, березень, травень, серпень, листопад 2011 року та січень 2013 року; № 14. Зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення на оздоровлення за 2011 та 2012 рік у розмірі 1194,77 грн. залишено без розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позовну заяву підтримав повністю з мотивів, що наведені у позовній заявіта просив суд задовольнити позов повністю.
Представники відповідача у судовому засіданні надали суду заяву про часткове визнання адміністративного позову, а саме представники вказали, що відповідач визнає позов у частині, що стосується заниження посадового окладу позивачеві з 950 грн. на 900 грн. та заниження надбавки за виконання особливо важливих завдань з 50% на 5%. Всі інші позовні вимоги відповідач повністю заперечив з підстав, що наведені у письмових запереченнях проти позову та додаткових поясненнях. З наведених обставин представники відповідача просили відмовити в задоволені позову в частині, що ними не визнається.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що 31 травня 2013 року відповідно до наказу відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області № 53 о/с, підполковника внутрішньої служби, начальника Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області ОСОБА_4 звільнено у запас Збройних Сил України за пунктом 64 "ж" (за власним бажанням) (Т. 1 а.с. 35).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2014 року - визнано протиправним та скасовано наказ відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області від 31 травня 2013 року № 53 о/с в частині звільнення ОСОБА_3 з посади начальника Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області з 31 травня 2013 року та поновлено його на вказаній посаді (Т. 1 а.с. 38).
Відповідно до витягу з наказу відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області за № 18 о/с від 07 березня 2014 року, на виконання виконавчого листа № 807/2552/13-а від 24 лютого 2014 року, наказ відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області від 31 травня 2013 року № 53 о/с в частині звільнення підполковника внутрішньої служби ОСОБА_4 з посади начальника Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державної пенітенціарної служби України за пунктом 64 "ж" (за власним бажанням) - скасовано та поновлено позивача на вищевказаній посаді (Т. 1 а.с. 36).
Відповідно до наказу відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області за № 22 о/с від 11 березня 2014 року, у зв'язку з поновленням підполковника внутрішньої служби ОСОБА_4 на посаді начальника Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області встановлений посадовий оклад у розмірі 900 (дев'ятсот) гривень та надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 5% (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років) з 07 березня 2014 року (Т. 1 а.с. 119).
Схема посадових окладів осіб начальницького складу відділів (секторів) кримінально-виконавчої інспекції територіальних органів Державної пенітенціарної служби України затверджена Наказом Міністерства юстиції України № 1438/5 від 28 вересня 2012 року.
Відповідно до затвердженої схеми, місячний посадовий оклад начальника відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу територіального органу Державної пенітенціарної служби України становить від 900 до 950 грн..
Позивач на час його звільнення перебував на посаді начальника відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу територіального органу Державної пенітенціарної служби України (начальника Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області).
Відповідно до наказу відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області від 30 квітня 2009 року за № 51 о/с підполковнику внутрішньої служби ОСОБА_4, начальнику Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державного департаменту України з питань виконання покарань в Закарпатській області з 01 травня 2009 року встановлено посадовий оклад у розмірі 950 грн. (Т. 2 а.с. 21).
Відповідно до наказу відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області від 18 лютого 2009 року за № 14 о/с підполковнику внутрішньої служби ОСОБА_4, начальнику Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державного департаменту України з питань виконання покарань в Закарпатській області з 01 січня 2009 року встановлено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%. (Т. 2 а.с. 20).
Таким чином під час судового розгляду було встановлено, що на час звільнення позивача відповідно до наказу від 31 травня 2013 року за № 53 о/с посадовий оклад позивача становив 950 грн. та була встановлена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%.
Закарпатський окружний адміністративний суд вважає, що поновлюючи позивача на посаді, яку той займав до звільнення (наказ відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області за № 18 о/с від 07 березня 2014 року), відповідач не повинен був встановлювати новий посадовий оклад позивачеві та новий розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань (наказ відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області за № 22 о/с від 11 березня 2014 року), оскільки такі вже були встановлені (накази відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області за №№ 14 о/с та 51 о/с від 18 лютого 2009 року та відповідно від 30 квітня 2009 року). Крім того, Закарпатський окружний адміністративний суд зауважує, що позивач відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду підлягав поновленню на посаді, яку займав до звільнення, а відтак й з відповідним грошовим забезпеченням, яке отримував до такого звільнення.
Відповідно до Свідоцтва про хворобу № 155 від 28 квітня 2014 року військово-лікарська комісія УМВС України в Закарпатській області встановила наявність у позивача хвороби яка позбавляє можливості проходження подальшої військової служби у мирний час та обмеженої можливості проходження такої служби у воєнний час (Т. 1 а.с. 87).
Відповідно до наказу відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області за № 45 о/с від 28 квітня 2014 року, підполковника внутрішньої служби ОСОБА_4, начальника Хустського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області звільнено в запас Збройних Сил України за пунктом 64 "б" (через хворобу) (Т. 1 а.с. 37). Цим же наказом зобов'язано бухгалтерію відділу ДПтС України в Закарпатській області виплатити позивачеві премію за квітень 2014 року у розмірі 10 %; виплатити позивачеві грошове забезпечення за 26 (двадцять шість) діб невикористаної відпустки у 2013 році та за 15 (п'ятнадцять) діб невикористаної відпустки у 2014 році; провести перерахунок одноразової грошової допомоги з урахуванням наказу ВДПтС України в Закарпатській області № 53 о/с від 31 травня 2013 року.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року за № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 17 підпункту 17.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, що затверджена Наказом Державного департаменту з питань виконання покарань від 07 жовтня 2009 року за № 222 (далі по тексту - Інструкція), у разі звільнення зі служби грошове забезпечення виплачується: особам рядового і начальницького складу - до дня отримання (включно) органом або установою наказу про звільнення зі служби, але не більше ніж за п'ять діб з дня отримання наказу про звільнення (з урахуванням пунктів 17.2 - 17.4 цієї Інструкції).
Відповідно до пункту 18 підпунктів 18.1 та 18.2, Інструкції, особам рядового і начальницького складу, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при звільненні зі служби за вислугою строку служби, за віком, за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням штатів або з проведенням організаційних заходів у разі неможливості використання на службі виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків, а при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Особам рядового і начальницького складу у разі повторного їх звільнення зі служби одноразова грошова допомога виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при першому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги. 18.2. Одноразова грошова допомога особам рядового і начальницького складу, звільненим зі служби, нараховується з окладів за останніми штатними посадами, займаними перед звільненням, окладів за спеціальними званнями, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру (надбавок, доплат) та премій (обчислених як середньомісячна сума за попередні повні дванадцять календарних місяців), крім одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що були їм нараховані в останньому повному календарному місяці служби перед звільненням.
У зв'язку з вищенаведеним Закарпатський окружний адміністративний суд вважає за необхідне визнати дії Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області в частині встановлення посадового окладу у розмірі 900 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 5 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років) протиправними; скасувати пункт 1 наказу Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області № 22 о/с від 11 березня 2014 року; зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби за станом здоров'я з врахуванням посадового окладу 950 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років); зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області нарахувати та виплатити премії за період березня, квітня 2014 року з врахуванням посадового окладу 950 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років); зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області перерахувати та виплатити суму компенсації невикористаних відпусток, за 26 днів не використаної відпустки в 2013 році та за 15 днів не використаної відпустки в 2014 році з врахуванням посадового окладу 950 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років).
Під час судового розгляду представник відповідача погодився також із позовною заявою в частині вимоги позивача щодо пункту № 8 прохальної частини, а саме щодо не нарахування та виплати позивачеві надбавки за вислугою років та надбавки за виконання особливо важливих завдань за період грудень 2010 року у розмірі 291,60 грн.. Зокрема представник відповідача оглянувши архівну відомість за січень-грудень 2010 року (Т. 1 а.с. 72) вказала на те, що помилково такі виплати не були нараховані позивачеві.
В свою чергу представник позивача погодився із запереченнями представника відповідача щодо того, що за період з 01 січня 2009 року по 31 травня 2013 року позивачеві вже проведена виплата надбавки за вислугою років та надбавки за виконання особливо важливих завдань за цей період (за виключенням грудня 2010 року).
У зв'язку з цим позовну заяву в цій частині слід задовольнити лише частково, а саме слід зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області виплатити надбавку за вислугою років та надбавки за виконання особливо важливих завдань лише за період грудень 2010 року у розмірі 291,60 грн., а в іншій частині такої вимоги слід відмовити.
Відповідно до пункту 27 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року за № 578 "Про забезпечення речовим майном персоналу Державної кримінально-виконавчої служби", під час звільнення із служби особам рядового і начальницького складу за їх бажанням може видаватися речове майно особистого користування, яке не було ними отримано на день звільнення, або виплачуватися грошова компенсація за нього за цінами, що діють на день підписання наказу про звільнення.
Під час судового розгляду представником позивача не було надано суду доказів, що під час звільнення позивач звертався до відповідач з вимогою щодо грошової компенсації за речове майно.
Таким чином у задоволенні позовної вимоги в частині вимоги щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошову компенсацію за військовий одяг, який він не отримував з 2009 року по 2014 рік, за цінами на день звільнення (пункт № 15 прохальної частини позовної заяви) необхідно відмовити.
Відомчі заохочувальні відзнаки Державної пенітенціарної служби України встановлені Наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2013 року за № 404/5. Цим же наказом затверджене Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Державної пенітенціарної служби України. Відповідно до затвердженого Положення начальник Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області може здійснювати лише висунення кандидатур для нагородження відомчими відзнаками і це висунення є його правом, а не обов'язком. Крім того, суд зауважує, що вказаний наказ не передбачає такої заохочувальної відзнаки як "нагрудний знак ветерана служби", про який вказує представник позивача. У зв'язку у задоволенні позовної заяви в частині зобов'язання відповідача нагородити та видати позивачу посвідчення ветерана служби, нагрудного знака ветерана служби, медалі "10 років сумлінної служби"; медалі "15 років сумлінної служби"; медалі "20 років сумлінної служби" (пункт № 17 прохальної частини позовної заяви) слід відмовити.
Відповідно до статті 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану нею суму.
Відповідно до статті 117 КЗпП України (відповідальність за затримку розрахунку при звільненні), в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.
Даним судовим рішенням зобов'язано відповідача здійснити перерахунок виплат, що належать позивачеві з врахуванням посадового окладу 950 грн., а не 900 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, а не 5 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років).
Таким чином, з аналізу вищевказаних норм, право позивача щодо виплати середнього заробітку за затримку виплати коштів при звільненні, може бути порушене відповідачем у випадку не виконання даної постанови. Таким чином вимоги позивача з приводу зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити з моменту звільнення позивача зі служби з 28 квітня 2014 року, середній заробіток за затримку виплати коштів при звільненні (за весь час затримки) по день фактичного розрахунку, з розрахунком 147,25 грн. за кожний день затримки, а також зобов'язання відповідача перерахувати середньомісячну заробітну плату позивача (довідку про сер. з/п), що подається до пенсійного фонду України для призначення пенсії з урахуванням доплат пунктів 7,8,12,16,21 позовних вимог та грошового забезпечення за вимушений прогул (пункти №№ 16 та 19 прохальної частини позовної заяви) є передчасними. А відтак у задоволенні позовної заяви в цій частині слід відмовити.
Відповідно до пункту 3 Постанови Пленум Верховного Суду України від 31 березня 1995 року за № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Судом під час судового розгляду даної справи не здобуто доказів втрат немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних позивачеві. А отже, в задоволенні позовної заяви в частині відшкодування моральної шкоди в розмірі 400000 грн. (пункт № 22 прохальної частини позовної заяви) слід відмовити.
09 лютого 2015 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відповідно до якого 29 квітня 2014 року була призначена пенсія за вислугу років (30 років) у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням періоду вимушеного прогулу . Вказана пенсія була призначена позивачеві на підставі подання начальника відділу ДПтС України в Закарпатській області від 15 травня 2014 року (Т. 2 а.с.а.с. 222-248).
Таким чином, Закарпатський окружний адміністративний суд вважає за необхідне відмовити позивачеві у задоволенні позовної заяви в частині зобов'язання відповідача направити до пенсійного фонду України в Закарпатській області заяву про призначення пенсії разом з додатками (пункт № 22 прохальної частини позовної заяви) слід відмовити.
Відповідно до статті 71 частини 1 КАС України, кожна стророна повинна довести тi обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крiм випадкiв, встановлених статтею 72 Цього Кодексу.
Відповідно до статті 71 частини 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 частини 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Відповідно та статті 162 частини 2 КАС України, суд може прийняти iншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод та iнтересiв людини і громадянина, iнших суб'єктiв у сферi публiчно-правових вiдносин вiд порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд -
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати дії Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області в частині встановлення посадового окладу у розмірі 900 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 5 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років) протиправними.
Скасувати пункт 1 наказу Відділу Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області № 22 о/с від 11 березня 2014 року.
Зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби за станом здоров'я з врахуванням посадового окладу 950 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років).
Зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області виплатити надбавку за вислугою років та надбавки за виконання особливо важливих завдань за період грудень 2010 року у розмірі 291,60 грн..
Зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області нарахувати та виплатити премії за період березня, квітня 2014 року з врахуванням посадового окладу 950 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років.
Зобов'язати Відділ Державної пенітенціарної служби України в Закарпатській області перерахувати та виплатити суму компенсації невикористаних відпусток, за 26 днів не використаної відпустки в 2013 році та за 15 днів не використаної відпустки в 2014 році з врахуванням посадового окладу 950 грн. та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % (посадового окладу, окладу за звання та вислуги років.
У задоволенні позовної заяви у частині решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяС.Є. Гаврилко