Постанова від 24.02.2015 по справі 819/236/15-а

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/236/15-a

24 лютого 2015 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі: головуючого судді Осташа А. В. при секретарі судового засідання Костецькій Н.Т.

за участю:

прокурора - Ковальчук О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за позовом прокурора Кременецького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Кременецької райдержадміністрації

до ОСОБА_1

про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Кременецького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Кременецької райдержадміністрації (далі - УСЗН Кременецької РДА) з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 16480 грн. 76 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що проведеною Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області ревізією в управлінні соціального захисту населення Кременецької РДА встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Деклараціях про доходи та майновий стан подано недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що від 10.01.2014 р. та 10.07.2014 р. подавалися відомості про те, що у власності або володінні її чоловіка ОСОБА_2 рахується автомобіль «Отосан», 1994 року випуску державний номер НОМЕР_4.

Однак, у відповідності до отриманої інформації від Кременецького Центру ДАІ № 6102 УМВСУ в Тернопільській області, за ОСОБА_2, 1980 року народження, жителем м. Кременець на момент подання інформації ще зареєстровано автомобіль «Опель Віваро» державний номер НОМЕР_1 та «Вольво» державний номер НОМЕР_2. Вказані транспортні засоби ОСОБА_3 не внесено в Декларацію. Враховуючи наведене, позивач вважає, що відповідач не мала права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому, виплачена сума допомоги (16480 грн. 76 коп.) підлягає поверненню як незаконно отримана. В добровільному порядку відповідачем допомога не повернута.

В судовому засіданні прокурор адміністративний позов підтримала та просила задовольнити з мотивів, що викладені в позовній заяві.

Представник позивача у судове засідання не прибула, проте надіслала суду клопотання від 05.02.2015 р. № 01/312 про розгляд справи за її відсутності, адміністративний позов підтримала в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання також не прибула, однак подала до суду заяву в якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги визнала повністю.

Суд, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню враховуючи наступне.

ОСОБА_1 10 січня 2014 року звернулася до УСЗН Кременецької РДА із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Окрім цього, 10 травня 2014 року відповідач знову звернулася із заявою до позивача про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

На підставі вищевказаних заяв та поданих документів їй була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.

Однак, працівниками ДФІ в Тернопільській області з 21.07.2014 р. по 23.09.2014 р. відповідно до п.1.2.2.2. Плану контрольно - ревізійної роботи ДФІ в Тернопільській області на ІІІ квартал 2014 року та на підставі направлень №№ 927, 928 від 18.07.2014 р., від 28.07.2014 р. № 952 та № 1019 від 05.09.2014 р. проведено ревізію фінансово -господарської діяльності УСЗН Кременецької РДА за період з 01.07.2011 р. по 01.07.2011 р. та окремих питань за період з 01.01.2004 р. по 01.07.2011 р. Ревізія проводилась з відома начальника УСЗН Кременецької РДА ОСОБА_4 та в присутності в.о. головного бухгалтера ОСОБА_5, заступника начальника відділу бухгалтерського обліку ОСОБА_6

За результатами ревізії складено акт від 26.09.2014 року № 04-22/269, у якому встановлено, що жителькою м. Кременець ОСОБА_1 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Деклараціях (а.с.8-9, 12-13) подавалися відомості про те, що у власності або володінні її чоловіка ОСОБА_2 рахується автомобіль «Отосан», 1994 року випуску державний номер НОМЕР_4.

Однак, у відповідності до отриманої інформації від Кременецького Центру ДАІ № 6102 УМВСУ в Тернопільській області, за ОСОБА_2, 1980 року народження, жителем м. Кременець на момент подання інформації ще зареєстровано автомобіль «Опель Віваро» державний номер НОМЕР_1 та «Вольво» державний номер НОМЕР_2. Вказані транспортні засоби ОСОБА_3 не внесено в Декларації.

В результаті внесення у Декларації недостовірної інформації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.01.2014 року по 31.08.2014 року громадянці ОСОБА_1 зайво виплачено державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї в сумі 16480 грн. 76 коп., чим порушено ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

18 серпня 2014 року на ім'я ОСОБА_1 позивачем направлено повідомлення (а.с.16) про припинення виплати державної соціальної допомоги та зобов'язано було відповідача повернути неправомірно отриману допомогу в розмірі 16480 грн. 76 коп. протягом десяти днів.

Станом на дату розгляду справи судом вищевказана допомога в добровільному порядку відповідачем не повернута.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III), який спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Постанова № 250), яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Пунктом 2 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Так, відповідно до Закону № 1768-III та Постанови № 250, відповідачці на підставі поданих заяв у відповідні періоди призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст.7 Закону № 1768-III та п.10 Постанови № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у разі, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому не враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу).

З матеріалів справи вбачається, в тому числі з акту ревізії від 26.09.2014 року № 04-22/269, що жителькою м. Кременець ОСОБА_1 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Деклараціях (а.с.8-9, 12-13) подавалися недостовірні дані, а саме не вказано те, що у власності або володінні її чоловіка ОСОБА_2 рахується автомобіль «Опель Віваро» державний номер НОМЕР_1 та «Вольво» державний номер НОМЕР_2.

Згідно п. 28 Постанови № 250, встановлено, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Судом встановлено, що 18 серпня 2014 року на ім'я ОСОБА_1 позивачем направлено повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги та зобов'язано було відповідача повернути неправомірно отриману допомогу в розмірі 16480 грн. 76 коп. протягом десяти днів.

Однак, станом на дату розгляду справи судом вищевказана допомога в добровільному порядку відповідачем не повернута, а тому сума неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 16480 грн. 76 коп. підлягає стягненню в судовому порядку.

Разом з тим, як слідує із письмової заяви, яка подана та підписана ОСОБА_1, що відповідач визнає в повному обсязі позовні вимоги щодо стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 16480 грн. 76 коп. та просила суд позовну заяву задоволити.

Відповідно до статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Кременецького району Тернопільської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Кременецької райдержадміністрації є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (47000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_3) на користь управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації неправомірно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 16480 (шістнадцять тисяч чотириста вісімдесят) гривень 76 коп., які перерахувати на р/р 35410036011145, код 03195576, МФО 838012.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Осташ А. В.

копія вірна

Суддя Осташ А. В.