Постанова від 22.12.2014 по справі 804/20566/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2014 р. Справа № 804/20566/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Павловського Д. П.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська про виконання невчиненої дії, -

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2014 р. до суду надійшов даний адміністративний позов, у якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність начальника КЕВ м. Дніпропетровська, яка виразилась в не розгляді заяви ОСОБА_2 в порядку передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», та вжити заходів передбачених цім Законом.

зобов'язати начальника КЕВ м. Дніпропетровська розглянути заяву ОСОБА_2 в порядку передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», та вжити заходів передбачених цім Законом, щодо приватизації квартири, яку він займає на підставі ордеру № 442 від 02.01.1995 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 09.11.2014 р. подав заяву до КЕВ м. Дніпропетровська про передачу в приватну власність квартири яка знаходиться по АДРЕСА_1, яку позивач займає на підставі ордеру № 442 від 02 січня 1995 року.

Однак ОСОБА_2 отримала відповідь від відповідача про те, що військове містечко смт. Гвардійське включено до числа «закритих» і які не підпадають під приватизацію житлового фонду.

Позивач вважає, що дії відповідача протирічать діючому законодавству України, оскільки відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло на умовах визначених чинним законодавством.

Представники позивача в судове засідання не з'явився надав клопотання про слухання справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи судом були встановлені наступні обставини, а саме, що заявою від 09.11.2014 року позивач - ОСОБА_2, звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська в якій просить оформити йому передачу в приватну власність квартиру АДРЕСА_1.

На вищевказану заяву відповідач відповів листом, в якому зазначив, що житловий фонд військових містечок селищ Гвардійське, Черкаське у комунальну власність територіальних громад не передано. Згідно Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України», військові містечка є військовим майном, яке знаходиться в оперативному управлінні військових частин і КЕВ м. Дніпропетровська. Управління військовим майном, здійснює Міністерство оборони. Згідно листа квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України №303/22/1/850 від 05.09.2013 року, військове містечко в якому мешкає позивач включено до числа закритих і які не підлягають під приватизацію житлового фонду. Інших керівних документів щодо надання повноважень КЕВ м. Дніпропетровська розпоряджатися житловим фондом військових містечок не надходило.

Таким чином відповідач відмовив позивачу у оформленні до приватної власності квартири АДРЕСА_1.

Також, судом були досліджені письмові докази, а саме: копія Наказу Міністра Оборони України №1 від 03.01.1993 року; копія Наказу Міністра оборони України № 215 від 21.04.2011р., копія Наказу Міністра оборони України № 448 від 03.07.2013р. копія Наказу Міністра Оборони України № 569 від 15.09.2011р; копія Наказу Міністра оборони СРСР № 75 від 22.02.1977 року, заява ОСОБА_2 на приватизацію квартири від 09.11.2014р. вх. №2784; Ордер № 442 від 02 січня 1995 року; копія "Переліку закритих військових містечок, які мають в своєму складі житловий фонд" затверджений 03.09.2010 р. Начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних сил України Педченко Г.М.; копія Доручення Президента України від 12.10.2010 р.; копія "Переліку закритих військових містечок" № 14492/С від 19.08.2013 року, витяг з Указу Президента України № 406/2011 від 06.04.2011 року «Про положення про Міністерство оборони та Положення про Генеральний штаб Збройних сил України»; витяг з Указу Президента України № 493/98 від 21.05.1998 року «Про державну реєстрацію нормативно - правових актів міністерства актів міністерств та інших органів виконавчої влади», копія наказ № 396 МЖКХ.

Пунктом 35 Наказу Міністра оборони СРСР від 22.02.1977 р. №75 визначено поняття закритого військового містечка.

Згідно нього (мовою оригіналу) «военные городки подразделяются на закрытые и открытые.

К закрытым военным городкам относятся: военные городки воинских частей, расположенные в населенных пунктах и имеющие систему пропусков; обособленные военные городки воинских частей, расположенные вне черты населенных пунктов.

Перечни закрытых военных городков утверждаются командующими войсками военных округов.»

На той час життєдіяльність в смт. Гвардійське відповідала вищенаведеному Наказу оскільки в містечку були наявні: військової влади в особі начальника гарнізону; військового населення (особи, які втратили зв'язок зі ЗС відселювались з містечка); військової комендатури; військової торгівлі (воєнторг); містечка були відсутні на цивільних мапах.

Як випливає з наведеного, статус військового містечка, виключає можливість перебування на території містечка цивільного населення та взагалі цивільної інфраструктури.

Наказом Міністра оборони Украйни № 215 від 21.04.2011 р., було затверджено Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України та визначено, що Наказ Міністра оборони СРСР № 75 від 22.02.1977 р. вважається таким, що не застосовується в Збройних Силах України.

Згідно п. 1.2 Положення, військове містечко це майновий комплекс будівель, споруд, іншого нерухомого військового майна разом з казарменим фондом, житловим фондом, об'єктами соціально-культурного призначення, комунальними спорудами та інженерними мережами, які використовуються для його обслуговування, розміщений на відокремленій земельній ділянці, яка належить до категорії земель оборони.

Територія військового містечка - частина земельної ділянки що використовується для розквартирування військових частій та розміщення військовослужбовців і працівників ЗС України.

У положенні № 215 від 21.04.2011 р., відсутнє поняття закрите військове містечко та коло осіб, які мають право затверджувати перелік закритих військових містечок виключені.

03 вересня 2010 р. Начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних сил України Педченко Г.М. був затверджений останній чинний "Перелік закритих військових містечок, які мають в своєму складі житловий фонд. Селище міського типу Гвардійське та Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської обл. не були включені до цього переліку.

Відповідно до п. 9 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом Президента України №406 2011 від 06.04.2011 р. Міністр у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.

Накази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.

15 вересня 2011 р. видано Наказ Міністра оборони України № 569 "Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад" з Переліком майна, що безоплатно передається у комунальну власність територіальної громади смт Черкаське та смт Гвардійське (додаток № 4), в який включений в тому числі і житловий фонд.

Згідно Наказу Головне КЕЧ Збройних сил України зобов'язано організувати безоплатне вилучення з балансу Гвардійської КЕЧ району військового майна та його безоплатну передачу в комунальну власність територіальних громад з Переліком військового майна, що безоплатно передається в комунальну власність територіальної громади селища Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області, що визначене у додатку 1 до Наказу.

У Додатку №3 визначено перелік військового майна, що безоплатно передається у спільну власність Новомосковської районної ради Дніпропетровської області.

До переліку входять: житлові будинки; котельня ДКВР №204; мережі водопостачання; мережі каналізації; мережі теплопостачання та інше.

На виконання вказаного наказу частину об'єктів передано в комунальну власність, однак передача житлових будинків не відбулася через відсутність інвентаризаційних справ.

На протязі 2011-2012 р. р. рішеннями Гвардійської селищної ради були прийняті до комунальної власності низка об'єктів військового майна згідно з Наказом Міністра оборони України № 569 "Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад".

19 серпня 2013 р. Начальником Генерального Штабу - Головнокомандуючим Збройних сил України був підписаний "Перелік закритих військових містечок" № 14492/С.

Однак, вказаний документ не відповідає положенню, затвердженому Наказом Міністра оборони України № 215 від 21.04.2011 р. та Наказу Міністра оборони України №448 від 03.07.2013 р. в якому відсутнє визначення поняття закрите військове містечко.

Указом Президента України № 493/92, від 03.10.1992 р. було встановлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Перелік № 14492/С не зареєстрований належним чином в Міністерстві юстиції України, тому має вважатися таким, що не набрав чинності і не може бути застосованим.

Згідно Указу Президента України № 406/2011 від 06.04.2011р. "Про Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних сил України" Начальник Генерального штабу не може скасувати своїм розпорядженням Наказ Міністра оборони України № 569 від 15.09.2011р. який є чинним.

Рішенням виконкому Дніпропетровської обласної ради № 187 від 17.05.1990 р. було утворено Черкаську селищну раду з центром в селищі міського типу Черкаське. Гвардійська селищна рада була утворена набагато раніше. На підставі цього рішення смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області в адміністративно-територіальному устрої України включене до переліку населених пунктів Дніпропетровської області зі статусом "селище міського типу".

Фактично в селищах є в наявності: цивільна влада в особі селищних рад; цивільне населення (особи, які втратили зв'язок зі ЗС, не відселювались з містечка на протязі останніх 20 років); цивільна приватна торгівля (магазини, аптеки, кафе, відділення банків, база відпочинку); приватизовані належним чином приватними підприємцями земельні ділянки; об'єкти комунальної власності.

Згідно ст. 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України", військове майно - це державне майно, а тому житловий фонд у військовому містечку № 3,4 смт. Черкаське та смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області підпадає під дію Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Таким чином, враховуючи те, що смт. Гвардійське давно втратило ті ознаки, що були характерні та притаманні для військових містечок, що життя у ньому протікає не відокремлено від інших міст, як було характерно для закритих військових містечок, що налагоджений зв'язок та безперешкодно долається його кордони - посилання відповідача у відмові про приватизацію квартири позивача, на перелік закритих містечок є протиправним та незаконним.

Виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, цілком правомірними та відповідають чинному законодавству, і позивачем було доведено їх правомірність.

Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність начальника КЕВ м. Дніпропетровська, яка виразилась в не розгляді заяви ОСОБА_2 в порядку передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», та вжити заходів передбачених цім Законом.

Зобов'язати начальника КЕВ м. Дніпропетровська розглянути заяву ОСОБА_2 в порядку передбаченому Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», та вжити заходів передбачених цім Законом, щодо приватизації квартири, яку він займає на підставі ордеру № 442 від 02.01.1995 року.

Присудити на користь ОСОБА_2 документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України у сумі 73 (сімдесят три ) грн. 08 коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Д.П. Павловський