16 лютого 2015 року Справа № 9104/34238/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Глушка І.В., Довгополова О.М.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 січня 2012 року у справі за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді до державного підприємства «Львіввугілля» про стягнення заборгованості,-
відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу - шахта «Степова» в якому просило стягнути з відповідача пеню у розмірі 976263,21 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 31 січня 2012 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді оскаржило його в апеляційному порядку, Вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що з 01.01.2011р. набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8.07.2010 року № 2464 - VI, яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до частини 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюються фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Ураховуючи зазначене, за порушення вчинені до 01.01.2011 року робочі органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування застосовують фінансові санкції, передбачені ч. 2 ст.. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності», яка була чинною до 01.01.2011 року і передбачала за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення із страхувальника пені
Керуючись частиною 7розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та п.2 ч.2 ст.45 та ч. 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності» ( які діяли до 01.01.2011 року), а також відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 12.07.2007р. № 36, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за № 867/14134 теж діючої до набрання чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відділенням виконавчої дирекції Фонду у м. Червонограді 19.10.2011р. було проведено перевірку правильності нарахування , повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання ДП «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Степова»), за результатами якої було складено акт.
Згідно акта перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 15.11.2011р. № 128-11 відображено що страхувальником порушується сплата страхових внесків. Так, за період з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року виплачена заробітна плата, перераховано страхових внесків 52 976,59грн., та пені 1 233 332,22грн. Усього ж належить до сплати 12 611 226,58грн., заборгованість за платником страхових внесків склала 12 558 249,99грн., в тому числі недоїмка 11 581 986,78грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав 0,00грн. заборгованість за Фондом 0,00грн., пеня 976 263,21грн.
Відповідно до пп.5.1 п.5 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за період з наступного дня після виплати заробітної плати до дня сплати недоїмки включно.
Так як згідно акта перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 15.11.2011р. № 128-11 за період з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року виявлені факти порушення відповідачем сплати страхових внесків, за що і нарахована пеня в розмірі 976 263,21грн., щодо стягнення якої відділення звернулось до суду.
Однак, суд порушуючи норми матеріального права, а саме п.7 Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийшов до помилкового висновку, що відділення Фонду не має права застосування фінансових санкцій щодо сум заборгованості зі сплати страхових внесків, нарахованих та / або несплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, відмовив в задоволенні позову.
Окрім цього суд не взяв до уваги та не дослідив ту обставину, що відповідно до зазначеної норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнята постанова правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010р. № 31, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2010року за № 1286/18581, «Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України» Згідно п.2.1 вказаної постанови стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/ або не сплачених до 1січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління 12 липня 2007року № 36, на яку ми посилались вище.
На підставі викладеного просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Червонограді проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання відокремленим підрозділом Шахта «Степова» ДП «Львіввугілдя» за період з 01.12.2010 року по 01.11.2011 року, результати відображені в Акті №128-11 від 15.11.2011 року. Перевіркою виявлено факт порушення сплати страхових внесків відповідачем, у зв'язку з чим нараховано пеню в сумі 976 263,21 грн.
Розглядаючи спір судом першої інстанції правильно зазначено, що обов'язок роботодавців як страхувальників своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків був передбачений у п.2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професії захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105-ХІV від 23.09.1999 року. Частина 2 ст. 52 зазначеного Закону передбачала за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення пені згідно із законом.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року. З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску. Зазначеним Законом виключено п.2 ч.2 ст. 45 та ч.2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професії захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що на момент проведення перевірки відповідачем в Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професії захворювання, які спричинили втрату працездатності» була відсутня норма яка б встановлювала відповідальність у вигляді пені за прострочення сплати страхових внесків до Фонду. А в даному випадку позивач звернувся з позовом про стягнення пені, яка була нарахована після 01.01.2011 року.
Проте колегія суддів з такими доводами суду першої інстанції не погоджується з наступних міркувань.
Як уже зазначалось вище ч. 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професії захворювання, які спричинили втрату працездатності», яка діяла до 01 січня 2011 року передбачалось за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення пені згідно із законом. Із набранням чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначена норма матеріального права була скасована.
Однак відповідно до пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюються фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
З огляду на це колегія суддів вважає, що за позивачем збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій(пені) за несплату заборгованості зі страхових внесків, яка виникла до 01 січня 2011 року.
Крім того ч.3 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що сума недоїмки стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Тому пеня нарахована відповідачу у зв'язку з несплатою страхових внесків при виплаті заробітної плати до 31.12.2010 року має бути стягнута і після 01.01.2011 року, бо така заборгованість зі сплати внесків, а відповідно і пеня виникли в період дії ч. 2 ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професії захворювання, які спричинили втрату працездатності».
Аналогічна позиції викладена і у рішеннях Верховного Суду України від 24 грудня 2013 року, які згідно ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для застосування.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо така прийнята з порушенням норм матеріального права, а позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ч.3 ст. 160, ч. 4 ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді - задовольнити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 31 січня 2012 року по справі № 2а-13783/11/1370 - скасувати.
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ шахта «Степова») на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді пеню у розмірі 976263, 21 грн. (дев'ятсот сімдесят шість тисяч двісті шістдесят три гривні двадцять одну копійку)
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді І.В. Глушко
О.М. Довгополов
Повний текст постанови виготовлений 20.02.2015 року