24 лютого 2015 року м. Чернігів Справа № 825/283/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лобана Д.В.,
при секретарі Новик Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 41 КАС України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранс-Євро» про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -
Прилуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області звернулась до суду з адміністративним позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранс-Євро», що перебуває у податковій заставі.
Представник позивача через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду згідно ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи та доводи позовної заяви, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
ТОВ «Автотранс-Євро» (ідентифікаційний код 34549357) зареєстровано в якості юридичної особи, про що 15.09.2006 внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, взято на податковий облік Прилуцькою ОДПІ 15.09.2006, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 09.10.2014 № 19423991 (а. с. 8).
Згідно із ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами.
Відповідач у відповідності до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) є платником податків та згідно п. п. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 цього Кодексу зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Податковий борг у сумі 215964,78 грн, з яких пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 208152,81 грн, по авансовим внескам з податку на прибуток у сумі 1169,06 грн, по орендній платі за землю у сумі 3063,32 грн, по земельному податку з юридичних осіб у сумі 3579,60 грн, виник відповідно до податкових повідомлень -рішень від 02.06.2014 № 0001382202 (а. с. 10), від 15.08.2014 № 00019442202 (а. с. 11), від 14.10.2014 № 0002402202 (а. с. 12), від 17.11.2014 № 006811502/584 (а. с. 18), № 0006801502/585 (а. с. 18), № 0006781502/587 (а. с. 22), № 0006791502/586 (а. с. 22), постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.11.2014 по справі № 825/3390/14 (а. с. 24), самостійно поданих податкових декларацій від 26.02.2014 (а. с. 14), від 10.02.2014 (а. с. 16-17), від 17.02.2014 (а. с. 20-21), з урахуванням переплати у сумі 269,80 грн, що підтверджується обліковими картками платника податків (а. с. 9, 13, 15, 19).
У відповідності до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Згідно п. 45.2 ст. 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Податкові повідомлення-рішення від 02.06.2014 № 0001382202, від 15.08.2014 № 00019442202, від 14.10.2014 № 0002402202 направлено за податковою адресою відповідача та повернуто з відмітками поштового відправлення «за закінченням терміну зберігання», про що на поштових відправленнях маються відмітки (зворот а. с. 10, 11 ,12), тобто за нормами податкового законодавства вважаються врученими.
Податкові повідомлення-рішення від 17.11.2014 № 006811502/584, № 0006801502/585, № 0006781502/587, № 0006791502/586 направлено за податковою адресою відповідача та вручено, про що на корінцях податкових повідомлень-рішень маються відмітки (а. с. 18, 22).
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вказаних норм та з метою погашення податкової заборгованості Прилуцькою ОДПІ надіслано податкову вимогу від 01.07.2014 № 889-1-25, яка направлена за податковою адресою відповідача та повернуто з відміткою поштового відправлення «за закінченням терміну зберігання», про що на поштовому відправленні мається відмітка (а. с. 23), тобто за нормами податкового законодавства вважається врученою.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковий борг виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов'язання, а передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення вказаного податкового боргу.
У відповідності до п 89.1 ст. 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з п. 89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
З метою погашення податкового боргу Прилуцькою ОДПІ проведено опис майна ТОВ «Автотранс-Євро», на підставі рішення про опис майна у податкову заставу № 295 від 09.04.2014 складено акти опису майна від 01.10.2014 № 4 (а. с. 28), від 17.12.2014 № 5 (а. с. 30).
Як вбачається з витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 28.11.2013 було зареєстровано податкову заставу за погодженням з обтяжувачем (а. с. 96-97). Із витягів про реєстрацію обтяження речових з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що 03.10.2014, 23.12.2014 було зареєстровано податкову заставу (а. с. 29, 31, 32).
В силу п. 95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Інкасові доручення від 26.11.2014, від 11.12.2014, від 25.12.2014, пред'явлені до виконання, повернуті установами банків без виконання на підставі п. 10.9 гл. 10, п. 12.4, 12.11. гл. 12 Інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої постановою правління НБУ від 21.01.2004 № 22: (кошти, які є на рахунку, забезпечують виконання постанов про арешт коштів боржника, що надійшли до банку раніше. Інших коштів, необхідних для забезпечення виконання інкасового доручення, на рахунку платника немає) (а. с. 25-27).
Відповідно до абз. 2 п. 95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
З огляду на встановлене та враховуючи норми права, що регулюють спірні правовідносини, оскільки податкова заборгованість у розмірі 215964,78 грн відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках платника, суд в силу ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України визнав доведеним факт належності права Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області вимагати надання дозволу на погашення податкового боргу у розмірі 215964,78 грн за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранс-Євро», що перебуває в податковій заставі.
Враховуючи вищезазначене, суд визнає позовні вимоги про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 215964,78 грн за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранс-Євро», що перебуває в податковій заставі, підтвердженими належними та допустимими доказами і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 41, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Прилуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, - задовольнити.
Надати Прилуцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 215964 (двісті п'ятнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят чотири) грн 78 коп. за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю «Автотранс-Євро» (код ЄДРПОУ - 34549357, вул. Островського, буд. 19-А, м. прилуки, 17500), що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до ст. ст. 186, 254 КАС України апеляційна скарга подається через Чернігівський окружний адміністративний суд, а її копія надсилається апелянтом до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у разі проголошення її вступної та резолютивної частин, або прийняття її у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або її подано з пропуском строку, у поновленні якого було відмовлено, а у разі вчасного подання апеляційної скарги, з набранням законної сили рішенням апеляційної інстанції, якщо оскаржувану постанову не скасовано.
Суддя Д.В. Лобан